Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Seçim takvimi

 
Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan takvim kapsamında seçimin başlangıcı 30 Nisan oldu.

Buna göre, cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular 1 Mayıs’ta başladı, Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını 5 Mayıs’a kadar yaptı. YSK, cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin adaylık başvurularının incelenmesini tamamladı, eksiklikleri ve adaylıkları reddedilenleri adaylara bildirdi. Avrupa 7-19 Haziran tarihleri arasında oy kullanacak. Oy verme işlemi gümrük kaplarında, seçim gününe, yani 24 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Eski kimlik geçerli
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, 24 Haziran seçimlerinde 10 yıldan eski nüfus cüzdanlarıyla oy kullanılamayacağı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü mevzuatlarına göre nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı ve vatandaşlarımızın ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanlarının, kimlik kartı başvurularını yapıncaya kadar geçerli olduğu hususu kamuoyuna duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

Sandık güvenliği için #GüvenVer kampanyası
Türkiye, 24 Haziran’da erken seçime gidiyor. Seçim konusunda en çok tartışılacak konulardan biri, sandık güvenliği. Aralarında “Oy ve Ötesi Derneği”nin de olduğu sivil toplum örgütleri, seçim güvenliği konusunda çalışmalarına başladı. 16 Nisan referandumu öncesi kurulan bağımsız yurttaş hareketi “Hayır ve Ötesi”, seçim güvenliği için kolları sıvayan platformlardan. Bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Doğan Ergün, referandum dönemi ülke genelinde sandık güvenliği için binlerce kişiyle çalışma yürüttüklerini, 24 Haziran’da da benzer şekilde çalışacaklarını söylüyor. “Türkiye’nin her yerine ulaşamıyoruz ama koordineli olarak çalıştığımız siyasi partiler ve kitle örgütleri var” diyor.

Tüm Avrupa’da Türkiyeliler seçim çalışmalarına başladı bile. Bu çalışmaların önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşması bekleniyor.

HDP Ulm ve Çevresi Seçim Platformu kuruldu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ulm ve Çevresi Seçim Platformu kuruluşunu ilan etse de, her gün yeni kurum ve bireylerin katılımıyla genişleme kararı aldı. 11 Mayıs’ta saat 18.30’da, seçim bürosu olarak belirlenen Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde bilgilendirme ve genişleme toplantısı kararı alındı. Toplantıya, kurumların yanı sıra, bireylerin de gelmesinin özellikle de altını çizen kurum temsilcileri “Önceki seçimlerde olduğu gibi, herhangi bir kuruma dahil olmayan, bireyleri de, HDP gönüllüsü olarak aramızda görmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

HDP Stuttgart Seçim Platformu kuruldu
Avrupa Seçim Koordinasyonu’nun 24 Haziran seçimlerine ilişkin çağrısı üzerine Stuttgart’ta yapılan toplantıyla HDP Stuttgart Seçim Platformu kuruluşunu ilan etti. Kuruluş toplantısına, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Ausländer Deutsche Gemeinsam (ADG), Dersim Soykırım Derneği, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) gözlemci, Federasyon Ciwaken Kurdistane (FCK) Baden Württemberg, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Stuttgart, Ludwigsburg Alevi Derneği, Maraş İnisiyatifi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) temsilcileri katıldı.

Filistin katliamı
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze'de yapılan gösteriler sırasında en az 62 kişinin hayatını kaybetmesi ve 3 bin civarında yaralı olmasına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada "en-Nakba’nın 70. yılında İsrail’in Filistin topraklarını işgalini bir kez daha kınıyoruz. ABD’den güç alarak Filistin halkına her türlü saldırıyı düzenleyen İsrail Siyonizmini kınıyoruz. 'Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü'nde onlarca can kaybeden Filistin halkı başta olmak üzere tüm Ortadoğu halklarına başsağlığı diliyoruz." ifadelerine yer verildi ve bölgedeki tüm devletler ve halklar Filistin davasına sahip çıkmaya çağrıldı.

Trump’ın nükleer kararı Avrupa basınında
ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilme yönünde aldığı karar, Avrupa basınında geniş yer buldu. İngiliz The Guardian, “Trump’ın İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından yeni Körfez krizi korkusu” manşetiyle çıkarak, haberde, İran’ın anlaşmanın bozulması halinde uranyum zenginleştirmeye yeniden başlayacağı mesajını öne çıkardı. Haberde, İran’ın şu anda bomba yapmaya yetecek zenginleştirme yapmadığının altı çizildi. “Trump nükleer anlaşmadan çekildi ve yaptırımları yeniden getirdi” manşeti atan Financial Times da, kararın ABD’nin Avrupalı müttefikleri için “acı bir yenilgi” olduğunu yazdı.

Ulm değil, sanki Türkiye'de bir şehir
Türkiyeli örgütlenmelerden ADHF, AGİF, ATİF, HDK-Ulm, NAV-DEM, Partizan, DİDF, MLKP, TKP/ML, Alevi Kültür Merkezi, SYKP yürüyüş ve mitingte stand, bayrak ve pankartlarıyla yer aldılar. Tüm Almanya'da onlarca şehir ve kasabada Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından düzenlenen gösteriler, Ulm'da "Dayanışma, Çoğulculuk, Adalet" şiarıyla düzenlendi. Sendikaların yanı sıra, Sol Parti, SPD, MLPD, Rebell, DKP, Antifa, Yeşiller gibi Alman parti ve kurumları da gösteride yer aldı. Bin civarında ve bunların yüzde 70-80 oranının Türkiyeli göçmen olduğu yürüyüş kolu miting alanına sloganlarla girdi.

Başörtülü öğretmene ret
Almanya'da bir ilkokulda başörtülü öğretmenlik yapmak isteyen kadının bu talebi mahkemece reddedildi. Berlin İş Mahkemesinde görülen davada kararını açıklayan Hakim Arne Boyer, ilkokulda başörtüsüyle çalışmak isteyen ve Berlin eyaletine dava açan öğretmenin talebinin reddedildiğini duyurdu. Berlin eyaletinde, okullarda dini sembol taşınmasını yasaklayan "Tarafsızlık Yasası'nın" geçerli olduğuna işaret eden Boyer, mahkeme heyetinin bu yasanın anayasaya uygunluğundan şüphe etmediğini belirtti. Boyer, öğretmenin mahkemeye yaptığı şikayetin dayanağı olmadığını savundu.

Avusturya’da başörtüsü yasağına tepki
Avusturya Haber Ajansına (APA) konuşan Avusturya İslam Cemaati (İGGÖ) Başkanı İbrahim Olgun, göreve başladığı iki yıllık zaman zarfı içinde koşulların ülkedeki Müslümanlar açısından zorlaştığını belirterek, İslami konuların akademik bir seviyede tartışılmadığını, daha ziyade siyasete alet edilmeye çalışıldığını vurguladı. Olgun, ırkçı hükümetin, ilk ve anaokullarında hayata geçirmek istediği başörtüsü yasağının "karşılığı olmayan suni bir konu" olduğuna dikkati çekerek, “Eğer bu sorunu diyalogla çözemezsek, bu dışlayıcı yasa tasarısını önlemek için bütün hukuki yollara başvurmaktan başka çaremiz kalmıyor.” görüşünü paylaştı.

Katalonya’da insan zinciri
Geçtiğimiz yıl düzenlenen bağımsızlık referandumuna karşı İspanya’nın hayata geçirdiği baskıcı politikalar sonucu çok sayıda Katalan siyasetçi cezaevine konulmuştu. Katalonya’nın başkenti Barselona yakınlarındaki Collbato köyünden Montserrat dağının Cavall Bernat zirvesine kadar düzenlenen eylemde, cezaevindeki 9 siyasetçinin resimleri taşındı. Eyleme binlerce kişi katılırken, insan zinciri kilometrelerce uzunlukta oluşturuldu. Cezaevlerindeki Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmasının istendiği eylemde ayrıca siyasi tutsaklarla dayanışma amacıyla dev bir sarı şerit taşındı.

Kitaplar soykırıma uğradı
Almanya’da bundan tam 85 yıl önce, 10 Mayıs 1933 yılında, Nazi rejiminin tasvip etmediği yazar ve düşünürlerin kitapları yakılmıştı. On binlerce kitap, meydanlarda ateşe verilmişti. Sadece Berlin’in Opera Meydanı’nda 70 bin kişi toplanmış, yüksek okul öğrencileri kamyonlar ve el arabaları ile 20 bin kadar kitabı meydana taşımışlardı. Bunlar arasında ünlü Alman yazarlar Heinrich Mann, Erich Maria Remarque, Joachim Ringelnatz’ın kitapları da bulunuyordu. Opera Meydanı’nda ciltli kitapların yanıp tutuşmasıyla adeta bir ateş denizi oluşmuştu. Henüz 23 yaşındaki Herbert Gutjahr, ateşe başka kitapları da atan ilk öğrenci oldu...

“İmparatorluk Vatandaşları”nın sayısı arttı
Anayasayı Koruma Teşkilatı Alman devletini tanımayan ırkçı “İmparatorluk Vatandaşları”nı destekleyenlerin sayısının 18 bin olduğunu açıkladı. Bu rakam iki sene öncesine göre yüzde 80’lik bir artış anlamına geliyor.

Özgürlüklerin kısıtlanması ve gençlik
Almanya’nın güneyinde bulunan ve kendine has özellikleri ile sürekli dikkatleri üzerine çeken Bavyera eyaleti, uzun bir dönemdir polis görev yasasını (Gesetyesentwurf z.PAG-Neuordnungsgesetz) sınırsız yetkilerle donatan bir yasayı alelacele çıkarmanın hesaplarını yapmakta. CSU hükümeti tarafından çıkarılmak istenen yasayla polis keyfine göre davranacak, insanları arayabilecek, evlerine izinsiz girebilecek, telefon, bilgisayar vb. online verilerini inceleyerek ‘suç‘ teşkil eden bulgulara ulaşacak. Halk arasında zaten polis eyaleti olarak geçen Bavyera’da böylece özgürlükler polisin keyfine bırakılmış olacak.

Bavyera’da haç zorunluluğu
Bavyera eyaletindeki kamu kurumlarına haç asma zorunluluğu getirildi. Eyalet Bakanlar Kurulu, 1 Haziran’dan itibaren eyalette bulunan kamu kurumlarının giriş bölümlerine haç asılmasını kararlaştırdı. CSU Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, haçın dini sembolden öte Bavyera eyaletinin “kültürel damgası” olduğunu ifade ederek ‘’Haç bir dine ait sembol değildir’’ ifadesini kullandı. Alınan kararın, Federal Hükümet kurumlarının binalarını kapsamadığı belirtildi. Eyalet hükümetinin aldığı karar tepkilere de neden oldu.

Söder‘in haçlı seferi
Augsburg Yeşiller Eyalet Milletvekili adayı Cemal Bozoğlu, “Söder‘in haçlı seferi” başlıklı yazısında şöyle diyor: “Son seçimlerde yüzde 10,5 oy kaybeden CSU, yönetim kadrolarını yenileyerek eyalet seçimlerine gidiyor. Bavyera eyalet başbakanlığını bırakarak Almanya İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen Horst Seehofer yerini Markus Söder‘e bıraktı. Sağ popülist tavırlarıyla dönem dönem öne çıkan Markus Söder ve CSU arka arkaya yaptığı girişimlerle yeni bir süreci başlattı. İlk adımı „İslam Almanya‘ya ait değildir“ açıklaması ile başlatan Seehofer‘in arkasından Markus Söder bir siyasal girişimlerde bulundu. Mülteciler için kurulan transit merkezleri ve Afganistan‘a sınırdışı uygulamalarının yeniden hızlandırılması...”

10 bin 999 kişi iltica talebinde bulundu
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, talepte bulunanların 2 bin 582'sinin Suriyeli olduğu bilgisi paylaşıldı. Başvuranların 934'ünün İran, 909'unun da Irak vatandaşı olduğu kaydedilen açıklamada, nisanda iltica başvurusu yapan Türk vatandaşı ise 564 olarak kayıtlara geçti. Açıklamada, nisan ayında iltica talebinde bulunanların sayısının 10 bin 999 olduğu ifade edildi. Şubat ayında 609, mart ayında ise 541 Türk iltica talebinde bulunmuştu. Yılın ilk dört ayında toplam 54 bin 790 kişi Almanya'dan iltica talebinde bulundu.

Yeniden incelenecek
Almanya Göç ve Mülteciler Dairesi’nde (BAMF) yolsuzluk skandalının ardından binlerce iltica kararının yeniden incelemeye alınacağı belirtildi. Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre, Alman meclisinin İçişleri Komisyonu’nun yapılan kapalı oturumunda İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer, iltica başvurularının titizlikle değerlendirileceğini ve binlerce iltica kararının yeniden gözden geçirileceğine dair güvence verdi. Dairenin Bremen şubesinde yaklaşık 4 bin 500 başvurunun yeniden incelemeye alınacağı belirtiliyor.

“Boşanmaların tanınmaması sorunu giderildi”
Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşı Olan ve Vatandaşlıktan İzinle Çıkmış Kadınların ve Ailelerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, alt komisyon olarak, Türk mahkemelerinin yurt dışındaki boşanma davalarını tanımaması sorununu giderdiklerini söyledi. Kaynarca, düzenlediği basın toplantısında, rapor hakkında bilgi verdi. Kaynarca, komisyon çalışmalarına 18 Şubat 2016 tarihinde başlandığını, 17 toplantı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Denizler Stuttgart’ta anıldı
Stuttgart DİDF, Denizleri anmak, “8 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü”nü kutlamak için kültürel bir etkinlik gerçekleştirdi. Altes-Feuerwehrhaus salonunda saat 15.00’de başlayan etkinliğe 200’den fazla genç, kadın ve emekçi katıldı. Program başlamadan önce ve mola esnasında 68 Hareketi’nin resim sergisi önünde toplanan katılımcılar, fotoğraflar üzerine bolca tartışmalar yaptılar. Deniz ve yoldaşları başta olmak üzere, yeni bir dünya mücadelesinde yaşamını feda edenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte sahneye ilk çıkanlar Böblingen Müzik Okulu’nun öğrencileri oldu. Gençlerden oluşan grubun müzik ziyafeti dinleyilerin beğenisini kazandı.

“Her gün iftar sofraları kurulacak”
DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Ramazan Ayı öncesi yayımladığı mesajda, “Mübarek üç ayların sonuncusu, her yıl gelişiyle nice manevî güzelliklerin yaşandığı, Müslümanlar olarak arınma ve yenilenme bilincimizin tazelendiği yeni bir Ramazan ayına ulaşmış bulunuyoruz. Bizleri bu yıl da, bu mübarek Ramazan iklimine ulaştıran Yüce Rabbimize hamd ediyor, Sevgili Peygamberimize ve ashabına salat-u selam ediyor, Ramazan’ın İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.” dedi.

„Nerede“ için geri sayım başladı
Haziranda hem elinizde hem de evinizde olacak Nerede 2018 / 2019 için geri sayım başladı. 2006 yılında rehber çalışmalarına start veren Merhaba, yılların tecrübesiyle bir kez daha „Nerede“ diyecek. Alışkanlıklarınıza yeni bir ivme kazandıran Nerede, sabırsızlıkla bekleyenler için gün saymaya başladı bile… Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletleri için iki ayrı rehber halinde çıkan İş Rehberleri “Nerede” haziranda 13. kez elinizde olacak. İnternet ortamında da, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen sitesi olan Nerede, Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi olan Merhaba'nın da desteğiyle, bu konumunu sürekli koruyor. Gazete olarak Merhaba, rehber olarak da Nerede, alanlarında en çok ziyaret edilen internet siteleri konumunda.

Yine yeniden Merhaba Tatil
Merhaba Tatil 2018, dopdolu içeriğiyle haziranda 7. kez çıkacak. İzin dönemine haftalar kala yine tatil ya da izin için yollara düşecek binlerce Türkiyeli için kolları sıvayan Merhaba, bu yıl 7. kez bu heyecanı hem yaşayacak hem de yaşatacak. Tatil sayımızda yok yok… Tren, otobüs, araba, gemi veya uçakla Türkiye’ye tatile gidecekler için gerekli tüm bilgilerin geniş olarak yer alacağı tatil sayımızda, Almanya ve genel olarak Avrupa’dan da turizm ve tanıtım haberleri geniş yer alacak.

Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan yol güzergahı, tüm ayrıntılarıyla basit ve anlaşılır bir anlatımla bu yıl da özel sayımızda yer alacak.


info@merhaba.info
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN