Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Mahkeme’den başörtüsü kararı

IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı: “Nürnberg Eyalet İş Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar, Almanya’da yaşayan birçok Müslüman kadına umut ışığı olmuştur.“

Merhaba (Nürnberg) 
İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı Nürnberg Eyalet İş Mahkemesi’nin başörtüsü kararı (27.03.2018, Az. 7 Sa 304/17) münasebetiyle bir açıklama yaptı.

Mahkemenin görülme sebebi, bir dükkânının kasiyerini başörtüsü sebebiyle işten çıkarmasıydı. Mahkemenin kararı başörtülü çalışanın lehine oldu. Açıklamasında “Başörtüsü sebebiyle ayrımcılığa uğrayan kim varsa şikâyette bulunmalı ve hakkını aramalıdır. Ayrımcılığı hiçbir şekilde sineye çekemeyiz.” diyen Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nürnberg Eyalet İş Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar Almanya’da yaşayan birçok Müslüman kadına umut ışığı olmuştur. Mahkemenin, anayasanın tanımış olduğu inanç özgürlüğünü işverenin ‘dünya görüşünü yansıtmayan’ kılık kıyafet uygulamasından daha öncelikli görmesi ve adil bir karara varması oldukça sevindiricidir.

Zaten hâlihazırda Almanya’da kadınlar birçok açıdan ayrımcılıkla yüz yüze kalmaktadır. Erkeklerle aynı işi yapmalarına rağmen daha az maaş almakta, kariyerlerini devam ettirmeye çalışırken çok sayıda dezavantajla muhatap olmaktadırlar. Hele Müslüman bir kadınsanız ve başörtüsü takıyorsanız, iş dünyasında bunlara ilaveten başka engellerle yüz yüze kalmaktasınız. Hatta bazı kamusal alanlarda başörtünüzle çalışmanıza engel teşkil eden yasalar bile mevcut.

Kanun koyucu ve bazı işverenler kadınların başörtüleriyle alışveriş yapabileceklerini ancak kasada duramayacaklarını öngörmektedirler. Bunlara göre kadınlar haklarını başörtüleriyle mahkemede arayabilir ancak yargıç olamazlar; okulları temizleyebilirler ama burada öğretmenlik yapamazlar. Bunlar insan onuruna yakışmayan, özgürlükçü demokratik temel düzenimize aykırı tutumlardır.

Kadınlar ayrımcılığı asla sineye çekmemeli, karşılaştıkları haksızlıklara karşı mücadeleyi hiç bırakmamalıdırlar. Nürnberg Eyalet İş Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın da gösterdiği üzere, iyiye gitme umudumuzu kaybetmememiz gerekir.”
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN