Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kanserle mücadelesini ölümsüzleştirdi

Yumurtalık kanseri nedeniyle genç yaşında yaşamını yitiren sanatçı Dietze, teşhis ve tedavi sürecine ilişkin yaşadıklarını toplumun empati duygusunu geliştirmek amacıyla videoya aldı.

AA (Ankara) 
Yumurtalık kanseri nedeniyle genç yaşta yaşamını yitiren Nancy Dietze, teşhis ve tedavi sürecine ilişkin yaşadıklarını toplumun empati duygusunu geliştirmek amacıyla videoya aldı. Almanya'da gördüğü tedavinin ardından kansere yenik düşen 31 yaşındaki Dietze, klibinde yumurtalık kanseri teşhisi konulmasının ardından yaşadığı şok, korku, öfke, çaresizlik ve yalnızlık duygularını aktarıyor.

"Neden?" diye sorgulamasının ardından kabullenme süreci yaşayan Dietze'nin, "Vazgeçmek mi, savaşmak mı?" diye gidip geldiği çelişkili duygularına yer verdiği "Chocolat" isimli klipte gerçekle yüzleşmesinin ardından mücadele kararı vurgulanıyor.

Hayatı çikolataya benzeten Dietze, bu süreçte kanserle mücadeleden de vazgeçilmemesi gerektiğini ifade ediyor ve klibini "Hayatı seviyorum" mesajıyla sonlandırıyor. Videosunun yayımlandığı gün basın açıklaması yaparak duygularını aktarmayı planlayan Dietze, bunu gerçekleştiremeden kansere yenik düşse de mücadelesi ölümsüz hale geldi.

"Chocolat" klibi, Yumurtalık (Over) Kanseri Farkındalık Günü olan 8 Mayıs'ta 17 farklı dilde, 100'den fazla sağlık kurum ve kuruluşuyla hasta örgütleri aracılığıyla sosyal medya üzerinden paylaşılacak.

"Yaşama umuduyla kanserle savaştığı süreç aktarılıyor"
Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği Farkındalık Grubu (ENGAGe) Eş Başkanlarından Esra Ürkmez, 8 Mayıs'ın iki yıldır dünya genelinde Yumurtalık Kanserleri Farkındalık Günü olarak kutlandığını belirterek, "Bu yıl Avrupa Kadın Kanserleri Farkındalık Grupları'nın tüm üye dernekleri ile Almanya Charite Hastanesinden Prof. Jalid Sehouli'nin tedavi ettiği bir hastanın video klibi paylaşılacak." dedi.

Klibe,"https://stiftungeierstockkrebs.de/video-chocolate-2/" adresinden ulaşılabileceğini kaydeden Ürkmez, şu bilgileri verdi:

"Klipte daha ömrünün üçte birini yaşamamışken aniden ölümcül kanser teşhisi ile karşılaşan bir kişinin yaşadığı yalnızlık ve korkular aktarılıyor. Genç hastanın aklından geçen düşünceler, daha sonra kanseri kabullenmesi ve yaşama umuduyla kanserle savaştığı süreç anlatılıyor."

ENGAGe Eş Başkanlarından Doç. Dr. Murat Gültekin de dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun her kanser hastası benzer süreçleri yaşadığı için klibin paylaşılmasına karar verildiğini ifade ederek, "Kanser hastalarının yaşadıklarının anlaşılabilmesi için bu video sayesinde herkesin daha çok empati kurabileceğine inanıyoruz." diye konuştu.

"Yılda Avrupa genelinde 45 bin kadının ölümüne neden oluyor"
Hastalık hakkında bilgi veren Gültekin, yumurtalık kanserinin kadın üreme organları (genital) kanserleri içinde oldukça sık görüldüğünü söyledi. Yumurtalık kanserinin tüm kadın kanserleri açısından en ölümcül kanser olduğuna dikkati çeken Gültekin, "Yumurtalık kanseri, yılda Avrupa genelinde 45 bin kadının ölümüne neden oluyor. Ülkemizde de her yıl yaklaşık 2 bin 500 kadına yeni yumurtalık kanseri teşhisi konulmaktadır." dedi.

Gültekin, hastalığın gelişimi açısından özellikle aile öyküsü olanların ve 50 yaş üzerindeki kadınların yüksek risk grubunda bulunduklarına işaret ederek, son yıllarda özellikle jinekolojik onkolojik cerrahideki ve kemoterapilerdeki gelişmelerle gelişmiş ülkelerde bu kanserin tedavi edilme oranlarının arttığı bilgisini verdi.

Türkiye'de de başarı oranlarının gelişmiş ülkeler ile benzer oranlarda olduğunu dile getiren Gültekin, "Tedavide özellikle karın içinde tüm kanser yükünün temizlendiği ve geriye gözle görülür bir tümörün kalmadığı cerrahiler ön plana çıkmaktadır." ifadelerini kullandı.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN