Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Denizler Stuttgart’ta anıldı

Stuttgart DİDF, Denizleri anmak, "8 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü"nü kutlamak için kültürel bir etkinlik gerçekleştirdi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Büyük bir kalkışma ve direnişin ortaya çıkmasını sağlayan 68 Hareketi'nin 50. yılı nedeniyle toplantılar, sergiler, konferanslar ve TV programları gerçekleşmeye devam ediyor.

Stuttgart DİDF bu temelde Denizleri anmak, "8 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü"nü kutlamak için kültürel bir etkinlik gerçekleştirdi. Altes-Feuerwehrhaus salonunda saat 15.00'de başlayan etkinliğe 200'den fazla genç, kadın ve emekçi katıldı. Program başlamadan önce ve mola esnasında 68 Hareketi'nin resim sergisi önünde toplanan katılımcılar, fotoğraflar üzerine bolca tartışmalar yaptılar.

Deniz ve yoldaşları başta olmak üzere, yeni bir dünya mücadelesinde yaşamını feda edenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte sahneye ilk çıkanlar Böblingen Müzik Okulu'nun öğrencileri oldu. Gençlerden oluşan grubun müzik ziyafeti dinleyilerin beğenisini kazandı.

Almanya’da faşizme karşı mücadelede önemli bir kuruluş olan VVN sözcüsü Janka Kluge konuşmasında; 8 Mayıs Zafer Günü'ne göndermelerde bulunarak günümüze geldi. Son dönemlerde artmakta olan ırkçılığa dikkat çekerek "Birlik olursak ırkçılığı engelleriz" dedi. Sözünü 12 Mayıs’ta ırkçı parti AfD’ye karşı yapılan eyleme çağrı ile tamamladı.

"Denizlerin özlemleri bizlerin de özlemi"
Şiir grubu ve sinevizyon gösteriminden sonra Stuttgart DİDF ve DİDF Gençlik adına Zeki Capci gecenin anlamını vurgulayan konuşmasını yaptı. Programın sunuculuğunu başarıyla gerçekleştiren Gülay Bulut, zaman zaman şiirler okuyarak alkışlar aldı.

Capci konuşmasında; "68 Hareketi'nin en önemli özelliği, uluslararası bir hareket olmakla birlikte, işçi-öğrenci dayanışması ve kadın-erkek eşitliği konusunda ciddi atılımlar içinde olması idi. Denizlerin özlemleri bizlerin de özlemi. Ve nerede bulunuyorsak bulunalım, haksızlığa, baskılara ve sömürüye karşı dünyayı değiştirmek için örgütlenmeliyiz. Denizleri anmanın anlamı budur" diyerek, katılımcıları DİDF‘in çalışmalarına davet etti.

Metin-Kemal Kahraman’lar alkışlar eşliğinde sahneye çıktılar. Seslendirdikleri her parçanın hikayesini bir iki cümle ile anlattılar. Uzun bir süre sahnede kalan Kahraman’lar, "Deniz koydum adını" parçası ile alkışlar eşliğinde sahneden inerek sevenleriyle bolca resim çektirdiler.

Türkiye’de yeni bir seçim döneminde olduğumuz ve demokrasiye doğru bir adımın atılabilmesi, tek adam rejimine dur demek için, özgürlükler ve barış için HDP’nin desteklemesi çağrısı ile etkinlik son buldu.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN