Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ulm değil, sanki Türkiye'de bir şehir

Bin kişiyle başlayan yürüyüş, miting alanında 2 bin kişiyi geçti. Hem yürüyüşte, hem de mitingte Türkiyeli göçmenler çoğunluğu oluşturdu.

Merhaba (Ulm) 
Türkiyeli örgütlenmelerden ADHF, AGİF, ATİF, HDK-Ulm, NAV-DEM, Partizan, DİDF, MLKP, TKP/ML, Alevi Kültür Merkezi, SYKP yürüyüş ve mitingte stand, bayrak ve pankartlarıyla yer aldılar. Tüm Almanya'da onlarca şehir ve kasabada Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından düzenlenen gösteriler, Ulm'da "Dayanışma, Çoğulculuk, Adalet" şiarıyla düzenlendi. Sendikaların yanı sıra, Sol Parti, SPD, MLPD, Rebell, DKP, Antifa, Yeşiller gibi Alman parti ve kurumları da gösteride yer aldı.

DGB sendika binası önünde, Weinhof alanında konuşmalarla başlayan 1 Mayıs İşçi Bayramı gösterisi, şehir merkezinde gerçekleştirilen yürüyüşten sonra, yine aynı alanda toplanarak, bütün gün süren miting gerçekleştirildi. Bin civarında ve bunların yüzde 70-80 oranının Türkiyeli göçmen olduğu yürüyüş kolu miting alanına sloganlarla girdi. Miting alanı, gün içinde 2 bin kişiyi geçerken, burada da göçmen oranı değişmedi. Alana bakanlar "Sanki Ulm değil, Türkiye'de bir şehir" yorumunda bulundu.

"1 Mayıs seni yaşatacağız", "Yaşasın 1 Mayıs", "Yaşasın Uluslararası Dayanışma", "Kahrolsun Faşizm", "Faşizme karşı omuz omuza" gibi sloganlar, Almanca ağırlıklı olmak üzere Türkçe ve Kürtçe de atıldı. Enformasyon standlarında, genel sohbet ve tartışmalar seçim ağırlıklıydı.

Alanda yapılan konuşmalarda, Almanya'nın yanı sıra, tüm dünyada cereyan eden gelişmelere değinen konuşmacılar, 1 Mayıs şiarına uygun bir şekilde "Dayanışma, Çoğulculuk, Adalet" vurgusunda da bulundu. Demokratik Göçmen Kurumlar adına konuşma hakkının da, zor da olsa alındığı bu yıl, bu kurumlar adına Nuray Ay konuştu. Almanya'daki göçmen sorunlarına ağırlıklı olarak değinen Ay, Türkiye ve Ortadoğu başta olmak üzere, tüm dünyadaki sömürüye, baskıya, zulme ve savaşlara değindi. Emperyalistlerin savaşlardan sorumlu olduğunu söyleyen Ay "Emperyalistler yoksul halkların üzerinden kirli ellerinizi çekin" dedi. Uzun konuşmasının ardından, sözünü Ulm'lu gazeteci Meşale Tolu'yla dayanışma çağrısı yaparak bitirdi. Ay'ın yaptığı ortak konuşma, alanda yapılan en etkili konuşma olarak dikkat çekti.

Miting alanına kurulan dev sahnede müzik programı devam ederken, alanda kurulan çok sayıdaki yemek ve enformasyon standı ziyaretçi akınına uğradı.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN