Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bavyera polis yetki yasasına karşı protestolar artarak devam ediyor

 
Bavyera eyalet yönetimi terör korkusu yaşayan toplum psikolojisinden yararlanarak 1945 sonrası en sert polis yetkileri yasasını çıkarmaya hazırlanıyor. 15 Mayıs’ta eyalet parlamentosunda tartışılacak olan bu yasa kişisel özgürlükleri ciddi oranda kısıtlamayı hedefliyor. 100 sayfadan oluşan yasa taslağı eğer engellenemez ise şu temel konularda önemli değişiklikler içeriyor.

Şu anda ev araması, telefon dinlenmesi ve evini hapsi konularında hâkim kararı gerekiyordu. Yeni uygulamaya göre yetki polise veriliyor ve ancak mahkeme üzerinden itirazda bulunabiliyor.

Polis gerekli gördüğünde İnternet bilgi yükleme (Cloud) alanlarına girip kopyalama değiştirme veya silme yetkisine sahip olabilecek. Kişisel bilgileri kayıt altına alabilecek.

Şimdiye kadar sadece hâkim kararıyla avukat eşliğinde 15 gün gözaltı uygulayabilen polis yeni yasayla üç aya kadar savunma avukatı olmadan hâkim kararıyla gözaltında tutabilecek.

Telekomünikasyon araçlarına hâkim kararı olmadan müdahale ederek, iletişimi keserek engelleyebilecek. Hâkim kararı olmadan postaya el koyabilecek.

Polis tehlikeli kişiyi (Gefährder) yerleşim yerini kendisi belirleyebilecek. Kimin tehlikeli olduğunu sadece polis belirleyebilecek. Tehlikeli kişi olmak için bir suç işlemiş olmak gerekmiyor sadece polisin suç işleme ihtimali vardır demesi yetecek. Bu kişiler süresiz gözaltına alınabilecekler. Hâkim kararıyla üç ay gözaltına alındıktan sonra tekrar hâkim kararı ile üç ay uzatılabilecek.

Şimdiye kadar suçun işlenmesi ve tehlikenin ortaya çıkması polis yetkilerinde dayanaktı, ancak yeni yasaya göre „tehlike ihtimali“ yeterli olacak. Bu muğlak durumda polise gayri keyfi kişisel özgürlükleri kısıtlamanın olanaklarını yaratıyor.

Parlamento tartışmalarında toplumsal bir direniş çağrısı yapan Yeşiller Partisi FDP ile birlikte anayasa mahkemesine başvurdu. Birçok şehirde yapılan yürüyüşlere beklenenden kat kat daha fazla katılım yaşanıyor. Würzburg 4 bin, Regensburg da 5 bin, Augsburg‘da 2 bin 500 ve Münih‘de 40 bin kişi tepki gösterdi. Bavyera’da son yılların en geniş katılımlı protesto eylemlerini yaşıyoruz. 15 Mayıs’ta tek başına eyaleti yöneten CSU yasayı geçirme çoğunluğuna sahip. Şu andada geri adım atma belirtisi yok. Bu ve buna benzer uygulamalarla CSU Macaristan ve Avusturya’daki sağ popülist çizginin Almanya temsilciliğine soyunmuş gibi gözüküyor. 14 Ekim’de yapılacak olan seçimlerde CSU hak ettiği tepkiyi seçmenlerden görmek zorunda. Aksi taktirde bugünleri arayacağız.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN