Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SÖDER‘in haçlı seferi

 
Son seçimlerde yüzde 10,5 oy kaybeden CSU, yönetim kadrolarını yenileyerek eyalet seçimlerine gidiyor. Bavyera eyalet başbakanlığını bırakarak Almanya İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen Horst Seehofer yerini Markus Söder‘e bıraktı. Sağ populist tavırlarıyla dönem dönem öne çıkan Markus Söder ve CSU arka arkaya yaptığı girişimlerle yeni bir süreci başlattı.

İlk adımı „İslam Almanya‘ya ait değildir“ açıklaması ile başlatan Seehofer‘in arkasından Markus Söder bir siyasal girişimlerde bulundu. Mülteciler için kurulan transit merkezleri ve Afganistan‘a sınırdışı uygulamalarının yeniden hızlandırılması. Mülteci çocuklarını 1. sınıftan itibaren, ayrı sınıflara ayırarak Almanca yanında Alman kültürel değerleri üzerine eğitime tabi tutmak.

Polis selahiyet yasasında yapılmak istenen değişiklikler. Resmi dairelerine haç takılması kararı.

Bu uygulamaların ve özellikle polis selahiyet yasasının tek tek üzerinde durulması gerekir ancak bugünkü yazının konusu „İslam Almanya‘ya ait değildir“ söyleminin ardından gelen resmi kurumlara haç asılması kararı.

AFD’nin yükselmesi ile son 15 yıldır CDU/CSU’nun ortaya kayarak liberalleşen politikaları tartışılır duruma geldi. Yeniden konservatif ve ırkçılığa varan sağ tutucu politikalar öne çıkmaya başladı. CDU’da Sağlık Bakanı Jens Sapahn da kendisini ifade eden CSU’da ise Markus Söder, Alexander Dobrint ve Andreas Scheuer’in başını çektiği yeni konservatif çizgi sertleşerek sağa kaymakta.

Macaristan, Avusturya gibi ülkelerde iktidar olan sağ popülist çizgi Bavyera eyaletinde CSU’da vücut bulmaya başladı. Bu gelişmenin sonucu İslam’ı direk hedef alan ve kültürel çatışmaları öne çıkaran bu hat seçim kampanyalarına damgasını vuruyor. Bunun sadece oy kaygısı ile yapılan ve seçimlerle sınırlı olan bir taktik adım olup olmadığını 14 Ekim eyalet seçimlerinden sonra anlayacağız.

Bence gelecek 10-15 yıllık bir dönemi kapsayacak yeni bir saflaşmanın ön adımlarını yaşıyoruz. Gerçi tek başına iktidar çoğunluğunu kaybeden CSU sonuç olarak ya SPD veya Yeşiller ile koalisyon yapmak zorunda kalabilir. Bu durum ise bu yeni tutucu yönelimi gelecek beş yıl sonrasına erteleyebilir.

Seçimlere beş aya kaldı. Bundan sonra neler gelecek daha bilmiyoruz ancak şimdiye kadar gelenler yetti ve Irkçı AFD ile CSU arasındaki fark gittikçe yok olu­yor.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN