Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SYKP İsviçre Kadın Meclisi: Vardık, Varız, Var Olacağız!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre örgütü tarihin her anında, her devrimci atılımda aktif olarak yer alan ama yok sayılan, görünmeyen devrimci kadınları hatırlatmak ve onların mücadelelerini bugüne taşımak için İsviçre'nin Lozan şehrinde bir anma etkinliği düzenledi.

Merhaba (Lozan) 
Resim galerisi için tıklayın
SYKP İsviçre, her yıl düzenlediği devrim mücadelesinde yitirilenlere yönelik anma toplantısını bu yıl eşitlik, özgürlük ve devrim mücadelesinde hayatını kaybeden kadınlar şahsında İsviçre'nin Lozan şehrinde gerçekleştirdi.

Anma etkinliğinde tarihte iz bırakan pek çok kadın tanıtıldı ve anıldı. Birinci dalga feminizm mücadelesini yükseltenlerden yakın dönem devrimci kadınlarına kadar geniş bir yelpazeden seçilen 44 kadın, 11 grup halinde tanıtıldı.

Birinci dalga feministleri olarak; Olympe De Gouges, Mary Wollstonecraft, Flora Tristan, Paris Komünü’nün kadınları, Emmeline Pankhurst, Ekim Devrimi’nin kadınları olarak; Inessa Armand, Kollontai, Kurspkaya, Avrupa’nın öne çıkan devrimci kadınları olarak; Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Dolores Ibárruri, Ulrike Marie Meinhof, Feminist Teorisyenler, aydınlar olarak; Simone de Beauvoir, Kate Millet, Emma Goldmann, Wirginia Wolf, Dünya halklarının özgürlük mücadelesinde öne çıkan kadın devrimciler olarak; Celia Sanchez, Willy Mandela, Mirebel Kardeşler, Phoolan Devi, Osmanlı’da kadın özgürlüğü bayrağını kaldıran kadınlar olarak Efrosini Samarcidis, Elbis Gesaratsyan, Sırpuhi Düsap, Sibil (Zabel Asadur), Zabel Yesayan, Hayganuş Mark, Eleni Çavuş, Maria Suphi, Zarife Xanim, Cumhuriyet’in ilk dönemindeki kadınlar olarak; Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Fatma Nudiye Yalçı, Komünist Hareketteki kadınlar olarak Behice Boran, Zehra Kosova, Kutsiye Bozoklar, Gülay Ünüvar Öndeş, Şirin Yazıcıoğlu Cemgil, Feminist aydınlar, yazarlar olarak; Sevgi Soysal, Duygu Asena, Şirin Tekeli, Mina Urgan, Kürt halkının kadın önderleri olarak; Leyla Qasim, Zekiye Alkan, Sakine Cansız, Zeynep Kınacı (Zilan), Devlet ve sivil faşistler tarafından katledilen devrimci kadınlar olarak Aynur Sertbudak, Mine Bademci, Sibel Yalçın, Ayçe İdil Erkmen, Cennet Değirmenci tanıtıldı ve anıldı.

Tarihte ve devrimci harekette kadınların durumu
Etkinlikte SYKP Avrupa Eşsözcüsü Duygu Yıldız da “Tarihte ve devrimci harekette kadınların durumu” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Yıldız, tarih yazıcıların erkek ya da erkek aklına sahip olanlar tarafından yazıldığı için kadınların hayata bıraktığı devrimci, dönüştürücü izlerin görünmez yapılmak istendiğini ancak bunca yok saymaya rağmen bunun başarılamadığını belirtti.

Temeli sömürü ve eşitsizliğe dayanan ideolojilerle hareket edenlerin bu tutumunun anlaşılabileceğini söyleyen Yıldız, eşitlik ve özgürlük mücadelesi verdiklerini iddia edenlerin kadınlara yönelik bu tutumunun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Sadece sistem içinde değil, devrimci hareketler içerisinde de kadınların örgütlenmesi, emek ve geleceklerine sahip çıkması gerektiğini belirten Yıldız, kadınları SYKP Avrupa Kadın Meclisi’nin 1-2-3 Haziran 2018’de gerçekleştirecekleri kadın kampına davet etti.

Anma etkinliği sunum ve panellerin ardından SYKP Lozan kadınlarının oluşturduğu koro bir dinleti gerçekleştirdi. Sanatçı Samet Karakuyu da etkinliğe ezgileriyle destek verdi. Anma programı SYKP Avrupa’nın 2 Haziran 2018 Cumartesi günü Basel’de gerçekleştireceği “Türkiye’de faşizme ve kadın düşmanlığına NO PASARAN” duyurusu ve çağrısıyla son buldu.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN