Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HDK-Almanya 1. Olağan Kongresi gerçekleştirildi

HDK-Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlediği birinci olağan kongreye baskın seçim damgasını vurdu. HDK-Almanya Eş Sözcülüklerine Ali Mitil tekrar seçilirken, Aynur Karakaya da yeni eş sözcü oldu.

Merhaba (Frankfurt) 
Resim galerisi için tıklayın
HDK-Almanya 1. Olağan Kongresi’ni, 6 Mayıs'ta Frankfurt kentinde, sendika binası DGB Haus’da gerçekleştirdi. 150'yi aşkın delege ve misafirin katılımıyla gerçekleşen kongre HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın mektubunun okunması ile başladı.

Divan seçimi ve saygı duruşundan sonra, gündem önerileri, delegelerin onayına sunuldu. Gündem maddelerinin kabulünden sonra, kongrede konuşan HDP Diyarbakır (Amed) Milletvekilli Nursel Aydoğan, “Bugün Türkiye devrimci hareketinin liderlerinin ölüm yıldönümü. Eğer Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin direnme ruhu olmasaydı, bugün halklarımız bu kadar direnemezdi. Denizler tüm halkların kardeşliğini savunuyordu” dedi. Kürtler ile sosyalist ve demokrat çevrelerin parlamento dışı bırakılmak istendiklerine dikkat çeken Aydoğan, seçimlere ilişkin şunları belirtti: “Herkes bilsin bizsiz demokrasi olmaz, olmayacak. Öyle bir mücadele sürdüreceğiz ki bizlere karşı yapılan her türlü operasyona rağmen, 24 Haziran seçimlerinde barajları aşıp bizler kazanacağız.”

Mücadelemiz aynı
Kongreye misafir olarak katılan Sol Parti Hessen Milletvekilli Ulrich Wilken yaptığı konuşmada, “Bizim hangi ulustan olduğumuz fark etmiyor. Buradaki mücadelemiz aynıdır, o da Rojava mücadelesidir” dedi. Wilken, Alman devletinin AKP hükümetine verdiği desteği eleştirdi. Die Linke Milletvekilli Gökay Akbulut ise Türkiye’de tutuklu akademisyen ve gazetecilerle Sol parti olarak dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (FİDEF) adına konuşan Kemal Kıran da şunları söyledi: “HDK ruhunun Almanya’da iyi kavranmadığını kabul etmeliyiz. Burada Rein Metal’e karşı protesto eylemleri yapmalı ve AKP’nin Almanya ayağı olan DİTİB ile Almanya ilişkileri ortaya çıkarılmalı. Efrîn işgalinin kararı Ankara’da olduğu gibi Berlin’de de oldu, birlikte verilen karar çay demliğinin tutulmasıyla görünüyordu” dedi.

"Bugün de, yarın da HDK zamanıdır"
HDK-A bileşenlerinden Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa adına söz alan Hüseyin Şenol, kongrenin başarıyla devam ettiğini belirterek "Buradaki atmosferin fotoğrafı, tüm Avrupa'yı etkileyecek bir fotoğraftır. Almanya, her alanda olduğu gibi, HDK-A çalışmalarında da motor gücüdür" dedi.

Başarılı çalışmalarından dolayı eş sözcüler Elif Sonzamancı ile Ali Mitil'i ve HDK-Almanya aktivistlerini tebrik ederek, sorunlara da değinen, HDK-Avrupa Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Şenol "Maalesef olması gerekenin sadece yüzde 10'una bile ulaşabilmiş değiliz. Almanya'da yüzlerce şehir ve kasaba bulunmakta. Raporda da yer aldığı gibi, sadece 10-15 şehirde örgütlü olmamız, olmamız gereken yer değildir." diyerek, "Kongrenin şiarı gibi, 'Şimdi HDK zamanıdır', yarın da HDK zamanıdır" dedi.

HDP'nin HDK tarafından kurulduğunu hatırlatan Şenol, "Seçimler, aynı zamanda HDK-A'nın da güçlenmesine vesile olacaktır" diyerek, bileşen tüm kurum ve bireylerin de güçleri oranında elini taşın altına koyması gerkektiğini vurguladı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi adına konuşan, aynı zamanda HDK-Avrupa MYK üyesi olan Mehmet Cengiz de, konuşmasında ağırlıklı olarak, seçimlere değindi. 68 kuşağından olan Mehmet Cengiz, kongre gününün, 6 Mayıs gibi anlamlı bir yıldönümüne denk geldiğini belirterek, o zamanlardan mücadele arkadaşları olan Denizleri andı.

Avrupa Sürgünler Meclisi'nden İsmail Metin Ayçiçek, yaptığı konuşmada, seçimlere ve Denizlere değinerek, bir noktanın daha önemini vurguladı. Ayçiçek "Deniz, Yusuf, Hüseyin'i anarak, onların kurtuluşu için ölüme giden Mahirler'i unutmamak lazım" diyerek, "Onlar gerçek bir devrimci dayanışma örneği göstererek, farklı bir örgütten de olsa, onlar için ölmeyi göze aldılar" dedi.

Halkları teslim alamazlar
HDK-Avrupa Eş Sözcüsü Demir Çelik ise: “Halkımız Afrin’in hesabını 24 Haziran’da sandıkta soracaktır. Bunun için HDK-A olarak bizlere çok görev düşüyor. Seçmeleri gerekirse bileşenlerimiz kontrol edip bir kayıtsız seçmen kalmamalıdır” dedi.

HDK-Avrupa bileşenlerinden Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Eşbaşkanı ve HDK-Avrupa MYK Üyesi Baki Selçuk ise, “Bizlerin çalışma merkezine almamız gereken en önemli konu seçimlerdir. Afrin'de kullanılan Alman tankları konusunda Alman ilerici antifaşist güçlerin desteğini almak zorundayız. Alman devletinin yasaklamalarına karşı duruyoruz." dedi.

Bir yıllık siyasi ve mali raporları delegelerin kabul etmesinin ardından eski Eş Sözcüler Ali Mitil ve Elif Sonzamancı da birer konuşma yaptılar.

Elif Sonzamancı, HDK-A projesinin önemine değinerek "Öncesi bir yana, 15 Temmuz’dan itibaren OHAL yoluyla bir milyona yakın insanı işinden etti, soruşturmalara uğrattı, hapishanelere doldurdu. Özgürlük hareketi, devrimci sosyalist muhalif kesimler, aydınlar, gazeteciler ve akademisyenler, OHAL saldırılarının hedefine oturtuldu. Başta eş genel başkanlarımız olmak üzere, milletvekilleri, belediye başkanları, binlerce politik aktivist ve siyasetçi zindanlara atıldı. İç gericiliğe paralel olarak, dışta da saldırgan yayılmacı bir politika izleniyor" dedi.

Sonzamancı, sözlerine şunu da ekledi: "Günümüzde mücadeleyi geliştirmenin temel aracı, birleşik cephenin yaratılmasıdır. Demokratik cephede ortak mücadeleyi geliştirmede örgütlenme modeli, kapsayıcılığı, esnekliği, ifade özgürlüğü, ortak renklerin daha çok bir araya getirilmesine sunduğu olanaklar bakımından, HDK-A projesi her zamankinden daha çok önemli hale gelmiştir."

Mitil konuşmasında “HDP ve HDK’nın işçi emekçilerin ve ezilenlerin kampı olduğunu belirtti. Günden güne halklarımızın desteği artıyor” dedi.

Sonzamancı ise çalışmalarda kadınların motor güç oluşturduğunu, kadınların HDK’da zemin bulduğunu söyledi. Kadın mücadelesini yükseltme konusunda HDK-A’nın eksiklikler yaşadığını da belirtti. Mitil şunları da kaydetti: "HDK-Almanya eksikliklerine karşı gelişim gösteren bir seviye yakalamıştır. Kuruluş kongresinden 19 ay sonra 10 kentte 1. olağan kongreleri 1 kentte de yeni meclis kurmamız bu gelişimin sonucudur. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin aktif yürütücüsü olurken yığınlarla buluşarak, örgütlenerek bu süreçte de HDK-Almanya'yı güçlendirerek çıkacağız." Raporlar üzerine çok sayıda kişi kürsüye gelerek, görüşlerini aktardı.

Yeni eş sözcüler belirlendi
Daha sonra yapılan seçimde, iki aday Aynur Karakaya ve Ali Mitil HDK-Almanya'nın Eş Sözcülüğüne seçildi. 114 delegenin katıldığı kongrede HDK-Almanya Eş Sözlüğüne Ali Mitil yeniden seçilirken, Aynur Karakaya yeni seçilen eş sözcü oldu. HDK-Almanya meclisine ise, 33’ü kadın, 38’i erkek 71 kişi seçildi. Ayrıca yürütme kuruluna da 8’i kadın, 10’u erkek 18 kişi seçildi. Eşit temsiliyetin sağlanması için iki kurula da kadın kotaları boş bırakıldı.

Divan aralarda, gelen mesajları duyurdu. Kongreye Yeni Kadın, Avrupa Partizan ve SYKP Avrupa dayanışma ve başarı mesajlarını ilettiler.

Başta seçim bildirgesi olmak üzere, çok sayıda karar tasarısının da kabul edildiği ve yıl sonuna kadar planlamanın da oy birliğiyle kabul gördüğü, başarıyla sonuçlanan kongreye baskın seçim damgasını vurdu.

Kongre "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganıyla sona erdi.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN