Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

38. gösteride megafon öğretmendeydi

Gazeteci Meşale Tolu ve tüm gazetecilere özgürlük için yapılan Dayanışma Mitingleri’nin 38.si gerçekleştirildi. Komite sözcüsünün gelememesi üzerine, Tolu'nun öğretmeni megafonu eline alarak, baştan sona etkinliğin konuşmalarını yaptı.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Ulm'da "Meşale Tolu'ya özgürlük, tutuklu tüm gazetecilere özgürlük" diyenler 38.si düzenlenen Dayanışma Mitingi için Münster Katedrali önünde buluştular. Türkiye'de yargılanan Ulm'lu gazeteci Meşale Tolu'nun 26 Nisan'da görülmesi gereken fakat 6 ay ertelenen mahkemesine dikkat çekilen mitingte, duruşmanın tam altı ay sonrasına, Ekim ayına ertelenmesinin insan haklarının hiçe sayıldığının bir göstergesi olduğu belirtildi.

Mitingte bir kez daha, Tolu'nun gazeteci olduğu ve gazetecilik yapmanın suç olmadığı vurgulandı. Duruşması ertelenen Meşale Tolu, 8 aylık tutukluluk sonrası serbest bırakılmıştı. Tutuksuz olarak yargılanan Tolu'ya yurt dışı yasağı uygulanıyor.

38. hafta mitinginde de Tolu'nun çalıştığı ETHA Almanya muhabiri olan Adil Demirci, ETHA Editörü Semiha Şahin ve ETHA çalışanı Pınar Gayip'in de tutuklanmaları protesto edilirken, Türkiye'deki rejiminin özgür basın başta gelmek üzere, kendine alternatif olan ve düşünenleri tasfiye ederek tutuklayarak, olmazsa medya tekellerini satın aldırarak Türkiye'yi tutuklu gazeteciler ülkesine dönüştürdüğü vurgulandı, tüm gazetecilere özgürlük istendi.

Megafon öğretmende
"Meşale Tolu'ya ve Tüm Gazetecilere Özgürlük" komitesinin sözcüsünün etkinliğe katılamaması üzerine, megafonu Meşale Tolu'nun liseden eski öğretmeni aldı ve baştan sona mitingin konuşmasını, duyurlarını yaptı.

Gösterinin sözcüsü olan emekli öğretmen Angelika Lanninger, 38 hafta boyunca, ara ara konuşma da yapıyordu. Bu kez megafonu tamamen eline alarak, mücadelede kararlılık örneği sergiledi. Lanninger, bir yıla yakın süredir süren etkinliklerin tümünde yer aldı ve aktif çalıştı.

Meşale Tolu Komitesi'nden Cem Toprak'ın, bu gösterilerde görevlilerin "yeterli şekilde belirtilmediği" iddiasıyla görülen mahkeme sonucunda, bin 200 euroluk cezanın onanmasına da değinen Lanniger "Bu bir yıldırma politikasıdır ve doğru bulmuyorum" dedi.

Tolu'nun öğretmeni, ailesi ve dostlarının katıldığı etkinliğe; ADHF, AGİF, HDK-Ulm, SYKP, Partizan Ulm, Sol Parti ve MLPD de katılarak destek sundu.

"Meşale Tolu ve Tüm Gazetecilere Özgürlük" mitingleri, her ayın ilk cuması gerçekleştirilmeye, aynı yer ve saatte devam edecek.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN