Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Hindistan’da tecavüze ölüm cezası

Tepkiler üzerine hükümet 12 yaşın altındaki kız çocuklarına yönelik tecavüzün ölüm cezası ile cezalandırılmasını öngören bir kararname yayınladı.

Merhaba Haber Merkezi 
Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Odişa eyaletinde tecavüz edilen altı yaşındaki kız çocuğu, olaydan bir hafta sonra hayatını kaybetti. 23 yaşındaki zanlı, markete giden kızı kandırıp okula götürmekle ve orada tecavüz edip, boğmaya teşebbüs etmekle suçlanıyor. Kız çocuğu okulunda yaralı ve baygın şekilde bulunmuştu. Bu olayın yanı sıra Hindistan medyasında son dönemde tecavüz ve cinayet vakası kurbanı iki çocuğun daha haberleri yer aldı. Özellikle Himalaya bölgesinde sekiz yaşında bir kız çocuğunun kaçırıldıktan sonra günlerce çok sayıda erkeğin tecavüzüne uğraması ve sonunda da öldürülmesi Hindistan’da büyük öfke uyandırdı.

12 yaş altına ölüm cezası
Tepkiler üzerine hükümet 12 yaşın altındaki kız çocuklarına yönelik tecavüzün ölüm cezası ile cezalandırılmasını öngören bir kararname yayınladı. Resmi verilere göre, Hindistan’da 2016’da 19 bin 765 kız çocuğu tecavüze uğradı. Ancak gerçek sayının resmi verilerin çok daha üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi de tecavüz suçlarının daha etkin şekilde cezalandırılması için harekete geçti. Mahkeme, eyaletlerin yüksek mahkemelerine talimat vererek, çocuk istismarı davalarının hızlandırılmasını istedi. Yüksek Mahkeme’nin verdiği bilgilere göre, Hindistan’da sonuçlandırılmamış yaklaşık 110 bin çocuk istismarı davası bulunuyor.

En az 20 yıl sürecek davalar
Nobel Barış Ödülü Sahibi Kailash Satyarthi’nin kurduğu çocuk hakları vakfı, sunduğu raporunda, Hindistan’da üzerine hiç yeni dava eklenmemesi halinde mevcut çocuk istismarı davalarının karara bağlanmasının en az 20 yıl süreceğine yer verdi.

2007 yılındaki bir kamu araştırmasına göre, Hindistan’da her iki çocuktan biri cinsel istismara maruz kalıyor. Yeni Delhi’deki kadın ve çocuk hakları konusunda faaliyet gösteren Rahi Vakfı’nın araştırmalarına göre ise bu oran çok daha yüksek. Vakfın kurucularından Aşvini Ailavadi, “Bizim tecrübelerimiz bu oranın yüzde 85-90 dolayında olduğunu gösteriyor” diyor. Ailavadi, “Hindistan aile sistemi istismarı kolaylaştırıyor. Çocuklara büyüklere itaat etmesi, susması öğretiliyor. Çocuk kime gitsin?” diye konuşuyor. Ailavadi, ekonomik özgürlüğü olmayan kadınların da aile içi istismar kurbanı çocuklara yardım edemediğini söylüyor.

Hindistan’da 2012 yılında 23 yaşındaki bir üniversite öğrencisinin bindiği otobüste tecavüz edildikten sonra öldürülmesi büyük bir protesto dalgasına neden olmuştu.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN