Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Avusturya'da ırkçılık karşıtı gösteri

Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir grup gösterici, Avusturya'nın Nazilerden kurtuluşunun yıl dönümünde hükümet ortağı ırkçı parti ve 'Neonazi' oluşumları protesto etti.

AA (Viyana) 
Avusturya'nın başkenti Viyana'da göstericiler, ülkenin Nazilerden kurtuluşunun yıl dönümünde yönetimdeki ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ve Neonazi hareketlere karşı gösteri düzenledi.

Başkentin önemli meydanlarından Karlsplatz'da toplanan göstericiler, "Yönetimde Nazilere hayır", "Hatırlamak mücadele etmektir. Faşizme ve savaşa hayır" yazılı pankartlar açtı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, Ring caddesini trafiğe kapatan göstericiler, Schmerling meydanına yürüdü.

Gösteriyi düzenleyen Aşırı Sağla Mücadele (OGR ) adlı sivil toplum kuruluşunun sözcüsü Kaethe Lichtner, 8 Mayıs 1945'de İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesiyle, başta Avrupa olmak üzere bütün dünyanın, insanlık tarihinin en kötü olaylarının yaşanmasına neden olan Nazilerden kurtulduğunu anlattı.

Lichtner, Nazi zulmü nedeniyle milyonlarca insanın yaşamını yitirdiğini, Nazi kurbanlarını anmanın, faşizmle mücadele etmekten geçtiğini söyledi.

Koalisyon ortağı ırkçı FPÖ'nün, her gün sığınmacı ve yabancı karşıtı, sosyal adaleti sarsan yasaları hayata geçirmeye çalıştığına işaret eden Lichter, "Kurz ve Strache, toplumun çoğunluğunun haklarına saldırıyor. Bu geniş katılımlı gösteriyle bir kez daha yabancı nefreti ve savaş çığırtkanlığının nasıl sonuçlar doğurduğunu hatırlatmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Musevi Öğrenci Hareketi Sözcüsü Noah Scher de Nazi döneminde, toplama kampları başta olmak üzere yaşamını yitiren ve Nazi zulmüne maruz kalan aile fertlerinin anılarını aktardı. Scher, tarihte yaşanan bu kötü tecrübeden herkesin ders alması gerektiğini vurgulayarak, faşizm, ırkçılık ve antisemitizm gibi, toplumları zehirleyen görüşlere karşı uyanık olunması çağrısında bulundu.

Irkçı FPÖ'nün nefret söyleminin, yalnız Musevileri değil ülkede yaşayan bütün azınlıkları tehdit ettiğinin alını çizen Scher, "Aşırı sağcı FPÖ ile yapılacak her türlü işbirliği ve girişime karşıyız. Biz her türlü ayrımcılığa karşıyız, faşizme hayır.” şeklinde konuştu.
Teilen
2018-05/02-Sayı-562
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN