Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Barış için

 
Almanya’da 1960’lı yıllarda başlayıp günümüze kadar devam eden ve gelenekselleşen Paskalya/Ostermarsch yürüyüşleri bir çok şehirde start aldı. Almanya’nın önemli silah merkezlerinden biri olan Stuttgart’ta ilk eylem cuma günü saat 14.00’de havaalanı önünde gerçekleşti. Yüzlerce kişinin katıldığı mitingde tiyatral bir gösteri ile katılımcılar dakikalarca yere sere serpe uzandılar. İsrail’in Filistin halkına karşı devam ettiği savaş histerisinin Gazze’de nasıl bir yıkıma neden olduğu, taşınan dövizlerle dikkat çekildi. Stuttgart Barış Hareketi tarafından gerçekleşen ve demokratik kurumların destek verdiği Paskalya Yürüyüşü ise belediye binası önünde saat 14.30’da başladı. Eyaletin yakın bölgelerinde ellerinde kendilerinin evlerinde yapmış oldukları döviz ve pankartlarla gelenler alanı doldurdular.

Ulm’da Barış Mitingi
Barış Mitingi için Ulm’da da bir araya gelen yüzlerce savaş karşıtı barışsever, savaşlara son verilmesi ve silah ticaretinin yasaklanmasını istediler. Ulm Fridenbewegt adlı barış girişimi tarafından düzenlenen şehir merkezindeki mitingi çok sayıda Almanyalı ve Türkiyeli kurum da destekledi. Çok sayıda parti, sendika, kilise ve diğer kurum ile kuruluşlardan konuşmacıların ortak çağrısı, “Savaşları durdurun” oldu. Konuşmacılar, dünyanın bir çok yerinde süren savaş ve iç savaşlara değinerek, konuşmalarında Afrin’e de ağırlık verdi. Savaş ticaretine, silahlanmaya karşı yapılan konuşmalarda, Almanya ve NATO da ağır bir şekilde eleştirildi.

Kassel barış için yürüdü
Tüm Almanya’da 4 gün süren, geleneksel Ostermarsch barış etkinlikleri sona erdi. Almanya genelinde 30 şehirde gerçekleştirilen etkinliklere on binlerce barışsever katıldı. Kassel şehri de bunlardan biriydi. İki koldan gerçekleştirilen geleneksel Ostermarsch/Paskalya Yürüyüşü’nün sonunda büyük bir miting gerçekleştirildi. Kasseler Friedensforum (Kassel Barış Forumu) tarafından düzenlenen ve aralarında Yeşiller, Sol Parti ile çok sayıda diğer parti, sendika ve çeşitli kurumların yanı sıra, NAV-DEM, DİDF, HDK-A, SYKP gibi Türkiyeli kurumların desteklediği etkinlik için, kitleler sabahın erken saatlerinden itibaren bir araya gelmeye başladı.

İslam karşıtı seçim kampanyası
Macar hükümeti, 8 Nisan’da yapılan genel seçimler öncesinde ülke genelinde sığınmacı karşıtı afişlerle kampanya başlattı. Sığınmacı krizindeki sert tutumuyla bilinen Macaristan hükümeti, bu konuyu seçim kampanyasına da yansıttı. Hükümet, çok sayıda sığınmacının bulunduğu fotoğrafın yer aldığı afişlerdeki “DUR” ifadesiyle sığınmacı tehlikesine dikkati çekti. Macar medyasındaki haberlere göre, hükümetin sığınmacı karşıtı kampanyasında kullandığı fotoğraf, ırkçı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP), İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması yanlılarının kazandığı Brexit referandumunda da kullanıldı.

Tafel, ayrımcı kararını sonlandırdı
Almanya’da yoksullara yönelik faaliyetleriyle bilinen ancak yabancılara yardımlarını kesen “Tafel” adlı derneğin, yabancılara tekrar gıda yardımına başladığı açıklandı. Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre, ülkede yaklaşık 3 ay önce Alman pasaportu olmayanlara yardımlarını kesen derneğin Essen kentindeki şubesi aldığı bir kararla, yabancılara tekrar gıda yardımına bulunmaya başladı. Essener Tafel Başkanı Jörg Sartor, dağıtım merkezlerinde çok sayıda yabancı dil konuşan genç erkek olması nedeniyle ihtiyaç sahibi yaşlıların çekindiğini, bundan dolayı ise yardım almaya gelen Alman sayısının azaldığını iddia etmişti.

FDP’li siyasetçi ırkçıların hedefi oldu
Neumünster kentinde 6 Mayıs’ta yapılacak belediye meclis üyeliği seçimi için Hür Demokrat Partinin (FDP) Vicelinviertel’den aday gösterdiği Aygül Kılıç, başörtüsü nedeniyle ırkçıların hedefi oldu. Irkçı Nasyonal Demokrat Parti (NPD) ve Almanya için Alternatif Partisi (AfD) yanlıları, seçim afişlerinde başörtülü resmi kullanılan Kılıç için sosyal medyada, “Temizlikçi kadından aday olmaz”, “Almanca bilmeyen aday”, “Onu istemiyoruz” gibi küçük düşürücü ve hakaret içerikli mesajlar paylaştı.

Fransa kontrolleri 6 ay daha uzatıyor
Fransa’nın, 2015’te düzenlenen Paris saldırıları sonrası Schengen’i askıya alarak uygulamaya koyduğu sınır kontrollerini 6 ay daha uzatacağı belirtildi. Le Parisien’de yer alan haberde, Fransa’nın sınır kontrolleri ile ilgili yeni kararını Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna ilettiği kaydedildi. Haberde, Fransa’nın Komisyona, Schengen alanında serbest dolaşım uygulamasına son veren sınır kontrolü uygulamasını Mayıs’tan itibaren 6 aylık bir süre için yeniden uzatacağı ifade edildi.

Avusturya da sınır kontrollerini uzatacak
Avusturya İçişleri Bakanı Herbert Kickl, ülkenin Macaristan ve Slovenya sınırlarında süren kontrollerin 11 Mayıs’tan itibaren 6 ay daha uzatılması gerektiğini bildirdi. Kickl, Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna yönelik kaleme aldığı mektupta, son aylarda iltica başvurularının azalması ve yasa dışı yollarla ülkeye girmek isteyen göçmenlerin oranındaki düşüşe rağmen bölgede istikrarın henüz sağlanamadığını savunarak, sınır kontrollerinin uzatılmasının gerekliliğini vurguladı.

“NSU’nun peşini bırakmayacağız”
Almanya’da 8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldürmekle suçlanan ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasındaki müdahil avukatlardan Yavuz Selim Narin, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti. Mahkeme sürecinin 5 yıldan beri devam ettiğine işaret eden Narin, başsavcılığın ve müdahil avukatların mütaalalarını tamamladıklarını, savunma avukatlarının sunumlarını yapması gerektiğini söyledi.

“Biz sizi koruyamıyoruz”
Almanya’da ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyeleri tarafından 6 Nisan 2006’da öldürülen Halit Yozgat için Kassel kentinde yapılması planlanan anma töreninin, güvenlik sebebiyle iptal edildiği bildirildi. Almanya Türk Toplumu (TGD) derneği ise anma töreninin güvenlik sebebiyle iptal edilmesine tepki gösterdi. TGD Başkanı Atila Karabörklü, NSU terör örgütünün Alman hukuk devletinin ve demokrasisinin en büyük felaketlerinden biri olduğunu vurguladı.

Karabörklü, “Siyasetçiler kurbanların ailelerine nasıl bir sinyal gönderiyor? ‘Biz sizi o dönemde koruyamadık, bu dönemde de koruyamıyoruz’ sinyali gönderiliyor.” ifadesini kullandı.

SYKP Avrupa 5. Genel Toplantısını gerçekleştirdi
9-10 Haziran tarihinde yapılacak SYKP 2. Olağan Kongresi öncesi gerçekleştirilen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Genel Toplantısına Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden SYKP üyelerinin yanı sıra Türkiye’den bazı Merkez Yürütme Kurulu üyeleri de katıldılar. Toplantıda yayınlanan sonuç bildirgesinde, Avrupa’dan Ortadoğu’ya, ABD’den Çin’e, Rusya’dan Türkiye’ye siyasal gelişmelerin değerlendirildiği belirtilerek, toplantının ana temalarından birinin de SYKP Avrupa’nın geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlattığı “Erkek Egemenliğe ve Heteroseksizme karşı mücadele” kampanyası olduğu vurgulandı.

“İslamiyet ülkemizin bir parçası”
Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble, herkesin İslamiyet’in artık Almanya’nın bir parçası olduğuyla yüzleşmesi gerektiğini söyledi. Schaeuble, Funke Medya Grubuna bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, Almanya’da yaşayan Müslümanların, bu ülkenin, Müslüman gelenekleriyle şekillenmediğini bilmeleri gerektiğini ifade etti. Halkın diğer bölümünün de Almanya’da giderek artan oranda Müslümanların bulunduğunu kabul etmesi gerektiğini belirten Schaeuble, “Tarihin akışını durduramayız. Herkes, İslamiyet’in artık ülkemizin bir parçası olduğu konusuyla yüzleşmesi lazım.” dedi.

Avusturya’da başörtüsü yasağı tepki çekti
Avusturya’da ırkçı hükümetin ilkokul ve anaokullarında başörtüsünü yasaklamaya yönelik yasal düzenleme hazırlığı içinde olması, ülkede yaşayan Müslümanların yanı sıra, birçok sivil toplum temsilcisi, akademisyen ve aktivistin tepkisine neden oldu. Başbakan Sebastian Kurz, yaptığı açıklamada, ilkokullarda ve anaokullarında başörtüsünün yasaklanmasının önünü açacak bir yasanın hazırlanması için konuyla ilgili üç bakanlığa talimat verdiğini söyledi. Kurz, “çocuk koruma yasası” olarak adlandırdığı yeni düzenlemeyle ülkede paralel toplum oluşumunu engellemeyi hedeflediklerini savundu.

Puigdemont hakkında şartlı tahliye kararı
Schleswig-Holstein Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin hakkında şartlı tahliye kararı verdiği eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’un 75 bin euro kefalet ödemesinin yanı sıra her hafta Neumünster polisine giderek bildirimde bulunması gerektiği bildirildi. Mahkeme Sözcü Yardımcısı Jens Bahr, eski Katalan liderin Almanya’yı terk edemeyeceğini, her adres değişikliğini bildirmesi ve haftada bir kez Neumünster polisine giderek bildirimde bulunması gerektiğini ifade etti.

Bavyera seçime gidiyor
Bavyera eyalet seçimlerinin tarihi 14 Ekim olarak kesinleşti. Böylece Almanya siyasetinde ve özellikle göçmen politikaları konusunda önemli etkisi olan Bavyera Eyaleti seçim sürecine girdi. Bu sayımızdan itibaren bu konudaki güncel gelişmeleri size aktaracağız. Bu sayımızda Yeşiller Partisi Augsburg adayı Cemal Bozoğlu ile söyleşimizi yayınlıyoruz. “6 aylık bir zaman var önümüzde. Çok da uzun bir zaman değil ve iyi değerlendirilmesi gerekiyor” diyen Bozoğlu, şöyle devam etti: ”Çarıkları giyip köy köy gezeceğiz. İnsanları hem seçimlere katılmaya teşvik edeceğiz hem de doğru siyasi tercih yapmaya ikna edeceğiz...”

Vucic, Kosova ile donmuş ihtilafa karşı
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile ilişkilerin “donmuş ihtilaf” şeklinde yürütülmesi seçeneğine karşı olduğunu açıkladı. Vucic, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da “Kosova meselesinin çözümü Sırbistan için Avrupa Birliği (AB) yolunda bir fırsat mı, tehdit mi?” başlığıyla düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Vucic, burada yaptığı konuşmada “Sırbistan’da nüfusun çoğunluğu, Kosova ile ilişkilerin ‘donmuş ihtilaf’ şeklinde olması gerektiğini savunuyor. Her ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olsa da ben bu seçeneğe karşıyım, zira bu bizi diğerlerinden daha zor bir duruma sokar.” değerlendirmesinde bulundu.

AB, Facebook ile “skandalı” görüşecek
Avrupa Birliği (AB), Facebook’un kullanıcılarının verilerini üçüncü kişilerle paylaşmış olabileceğinin kabul edilemez olduğunu, iddialara ilişkin şirketle üst düzey görüşmelerin yapılmasının planlandığını bildirdi. AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Komisyonun Adaletten Sorumlu Üyesi Vera Jourova’nın Facebook ile irtibat halinde olduğu ve şirketle üst düzey görüşmelerin yapılmasının planlandığı belirtildi.

Kişisel veriler satıldı mı?
Alman Posta İdaresinin (Deutsche Post) vatandaşlara ait adres bilgileri ve kişisel verileri, izinsiz olarak 2005 yılından beri siyasi partilere sattığı öne sürüldü. Bild am Sonntag gazetesinde yer alan habere göre, Alman Posta İdaresinin kardeş kuruluşu “Deutsche Post Direkt GmbH” şirketinin özellikle geçen yıl vatandaşların adres bilgileri ve kişisel verilerini seçim kampanyalarında kullanılmak üzere siyasi partilere sattığı iddia edildi. Şirketin, bu satış işlemini 2005 yılından beri yaptığı ileri sürüldü.

AB’den araçlara yeni zorunluluk
Avrupa Birliği’nde (AB) 31 Mart itibariyle bütün yeni araçlarda acil durumlarda otomatik arama yapacak yardım sistemleri yer alacak. AB Komisyonunun hazırladığı ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından 2015 yılında onaylanan “eCall” adlı düzenleme 31 Mart tarihinde yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle, AB’de trafiğe çıkacak bütün yeni otomobil, SUV ve hafif kamyonetlerde acil durumlarda otomatik olarak arama yapan sistemin bulunması zorunlu olacak. Yeni sistemle AB ülkesi 28 ülkede bir motorlu taşıt kaza yaptığında, aracın içindeki sistem otomatik olarak 112’yi arayacak.


info@merhaba.info
Teilen
2018-04/02-Sayı-560
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN