Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ali Osman Öztürk

Augsburg`un tanınmış simalarından biri olan Ali Osman Öztürk, vefat etti.

Ufuk SAYIN (Augsburg) 
Resim galerisi için tıklayın
Augsburg`un en tanınmış simalarından biri olan Ali Osman Öztürk, yani „Bankacı Ali” vefat etti. Yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Ali Osman Öztürk vefatı ile Augsburg’u yasa boğdu. Augsburg’ta katılımın yüksek olduğu cenaze merasimlerinden biri olan veda törenine merhumun ailesi ile çok sayıda vatandaş, bir çok dernek ve kurum üyeleri ile başkanları, Münih Başkonsolosluğu yetkilileri, Augsburg Belediyesi yetkilileri ile Milletvekili Ulrike Bahr katıldı.

Cenaze töreninde Augsburg Belediyesi Üçüncü Başkanı Stefan Kiefer yaptığı konuşmada, Ali Osman Öztürk’ün hayatından kesitlerle Augsburg’daki Türkler ve Almanlar arasındaki üstlendiği role vurgu yaparak övdü.

1963 senesinde Almanya’ya gelen ilk vatandaşlarımızdan biri olan Öztürk, 1969 senesinde Stadtsparkasse Augsburg bankasında işe başladı. Emekli olduğu 2000 senesine kadar orada hem çalışarak hem de vatandaşların yardımına koşan Ali Osman Öztürk’e vatandaşlar “Bankacı Ali” lakabını taktılar.

Ali Osman Öztürk emekli oluşunun ardından sosyal faaliyetlerine aralıksız olarak devam etti. Augsburg Yabancılar Meclisi’nde ilk görev alanlardan oldu. Daha sonrasında DTA-Augsburg Türk Dernekleri çatı derneği başkanlığını başarı ile sürdürdü. Bu arada DİTİB Kammgarn Selimiye Camii ile Türk Spor Augsburg’un kurucularından oldu.

ina – ‘Yaşlılar için kültürler arası yardımlaşma ağı’na, VTE – Augsburg Türk Veliler Derneği’ne her zaman destek verdi. Augsburg’ta bulunan Zentral Klinikum hastanesinde bulunan mescidin açılmasında öncü oldu. Her zaman çocuklara ve üniversiteli gençlere örnek olurken, Augsburg Belediyesi’nin bünyesinde olan bir çok proje ile kuruma destek verdi.

Türk ve Almanlar arasında her zaman yapıcı bir şekilde köprü rolünü üstlendi ve 2007 senesinde uyum ve diyaloğa desteğinden dolayı Augsburg Belediyesi tarafından belediyenin en önemli madalyası olan Augsburg Madalya’sına layık görüldü.

Bu güne kadar bu anlamlı ödülü alan tek Türk vatandaşı olarak kayıtlara geçen Ali Osman Öztürk yani ‚Bankacı Ali’, vefatı ile Augsburg’da yeri doldurulmaz bir boşluk bıraktı.
Teilen
2018-04/02-Sayı-560
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN