Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 579 - 04.03. - 04.04.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bayern seçime gidiyor

Bayern eyalet seçimlerinin tarihi 14 Ekim olarak kesinleşti. Böylece Almanya siyasetinde ve özellikle göçmen politikaları konusunda önemli etkisi olan Bayern Eyaleti seçim sürecine girdi. Bu sayımızdan itibaren bu konudaki güncel gelişmeleri size aktaracağız. Bu sayımızda Yeşiller Partisi Augsburg adayı Cemal Bozoğlu ile söyleşimizi yayınlıyoruz.

 
-Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
- 1961 İstanbul doğumluyum. Türkiye’de liseyi bitirdikten sonra 1979 yılında Augsburg’da işçi olarak çalışan anne ve babamın yanına geldim. Almanya’da elektrotekniker meslek eğitiminden sonra kendi işyerimi kurdum. 23 senedir kendime ait işyerimde mesleğimi sürdürüyorum. Evliyim ve 18 ile 27 yaşında iki oğlum var.

-Birazda siyasi yaşantınız hakkında bilgi verir misiniz?
-1979 yılında Türkiye sağ ve sol olarak kutuplaşmıştı biliyorsunuz. Bende bu kutuplaşmada siyasi tercihimi yapmıştım. Almanya’ya göç ettiğimde dünyaya soldan bakıyordum. Augsburg şehrine geldikten kısa bir süre sonra siyasal çalışmalar yapmaya başladım. 1982 yılında IG Metal sendikasında işyeri temsilciliği görevine geldim ve bu dönemde yeni kurulan Yeşiller partisine üye oldum. Uzun süre Augsburg Yabancılar Meclisi’nde değişik kademelerde 20 yıla yakın faaliyet yaptım. 2000 yılında Almanya vatandaşlığına geçtim. Yeşiller partisinden gelen istek üzerine Augsburg Belediye Meclisi’ne aday oldum. 2002 yerel seçimlerinde belediye meclisine seçildim. 6 sene görev yaptıktan sonra bir dönem ara verdim. 2014 seçimlerinde gene belediye meclisine seçildim ve halen bu görevi sürdürüyorum.

-Bayern eyaletinin Almanya siyasetinde hep farklı bir yeri olmuştur, neden?
-Bayern eyaletinde Almanya’nın hiçbir yerinde olmayan bir durum söz konusu. 65 yıldır tek parti tarafından yönetiliyor. Göçmen karşıtı politikalarda her zaman başı çekmektedir. Son İçişleri Bakanı Seehofer “İslam Almanya’ya ait değildir” diyerek radikal sağ AFD’nin düşüncelerini savunur noktaya gelmiştir.

Ekonomik olarak güçlü olan Bayern birçok alanda 20-30 sene geriden gelmektedir. Bu seçimlerin doğuracağı sonuçlar Bayern eyaletinde yeni umutların yeşermesine yol açıyor. CSU’nun tek başına iktidarı sarsılıyor. Bu değişime AFD’nin alacağı oylar neden olacak. Tabiki AFD’nin güçlenmesi ve hatta yüzde oniki ve üstüne çıkması biz göçmenlerin korkulu rüyası olması anlamına geliyor. AFD’nin geriletilmesi en temel görevimiz. Ancak Bayern eyaletinde CSU’nun tek başına iktidarına son verilmesi demokrasi açısından önemli ve doğru gelişme. 60 yıldır parti devletleştiği oranda devlet de partileşmiştir.

En büyük sorun son yıllarda ortaya çıkan bir sürü sorunu bu kadrolar anlamakta zorlanmaktadır. Ev sorunundan trafiğe kadar, eğitimden enerji politikalarına kadar daha hala 1960’ların zihniyeti hakim ve bu duruma acil olarak son verilmesi gerekiyor.

-Augsburg Belediye Meclisi’nde başarılı çalışmalar yapıyorsunuz, neden eyalet?
-Belediye düzeyinde siyaset yapmak güzel bir alan. Şehirde gezerken “şu ağacın dikilmesinde, şu okulun yapılmasında bu köprünün kararında benim de katkım oldu” deyip seviniyorsunuz. Gözle görülüp elle tutulan işler yapıyorsunuz. Bu nedenle severek yaptım ve yapıyorum. Ancak büyük kararlar eyalette veya Almanya genel meclisinde alınıyor. Örneğin çocuklarımızın eğitiminde söz sahibi eyalet meclisidir. Spor, kültür faaliyetlerinin teşviki eyalet meclislerinde belirlenir. Eğer siyasi kararlarda etkili olmak istiyorsanız buralarda olmanız gerekir. Özellikle CSU’nun göçmenler politikasına direk mecliste karşı koyabilmek çok önemli. Bu beni çok motive ediyor.

-2013 Bayern eyalet seçimlerinde Yeşiller partisi aynı bölgeden sizi aday göstermişti. Sonuç nasıl olmuştu?
-Evet 2013 eyalet seçimlerinde batı Augsburg, Neusäß, Gersthofen bölgesi direk adayı gösterildim. Bu noktaya gelmek kolay değil. Aslanın ağzında. Parti içinde güçlü adaylar arasındaki bir yarış sonucunda aday belirlemesi yapılıyor. Geçen dönem neden seçilemediğim konusuna girmeden seçim sistemini anlatmakta yarar var. Bayern eyaleti Bezirk dediğimiz 7 alt bölgeden oluşuyor. Augsburg, Obersdorf’tan Neu-Ulm’a kadar uzanan Schwaben bölgesine ait. Bayern eyalet seçimlerinde her seçmenin iki oyu var. Birinci oy partiye ve onun direk adayına veriliyor, ikinci oy ise Schwaben bölgesinde seçime katılma hakkı olan partilerin adaylarının bulunduğu listeden sadece bir adaya verilebiliyor.

Neden seçilemediğim konusuna gelirsek. Schwaben bölgesinde Yeşiller’in oy oranı 2008 seçimlerinde 8,6 idi. 2013 seçimlerinde ise 8,4 oranına düştü. Bu bölgede 3 milletvekili çıkaran Yeşiller partisinin üç milletvekili de gene adaydı. Ben aldığım oylar ile yedinci sıradan dördüncü sıraya çıkmayı başardım ancak partinin oyları yükselmemesi nedeniyle çok az bir farkla kaybettim. Hiç gitmediğim bölgelerden oy aldım. Bu destek bana umut veriyor.

-Bu dönem farklı olan ne? Seçilme şansınızı nasıl görüyorsunuz?
-Önce şunu belirtmek isterim. Siyasi seçimlerde garantili hiçbir şey yok. Kaygan bir zemin. Böyle olması da doğru. Yoksa seçimlere gerek kalmazdı. Herhangi hesapta olmayan bir durum ortaya çıkmaz ise durum şöyle. Bu dönem seçilebilme şansımın daha fazla olduğunu düşünüyorum. Birinci faktör, partimizin Schwaben bölgesi milletvekilleri Christine Kamm ve Ulrich Leiner aday değil. Yani yeni aday olanlar yarışacaklar. Tanınmışlık tercihli oylarda çok önemli olduğu için bu durum benim seçilebilme durumumu olumlu etkiler.

Yeşiller hem son Almanya seçimlerinde oy artışı sağladı, hem de şu anda kamuoyu yoklamaları Yeşiller’in oy oranını yüzde 12 olarak gösteriyor. Bu durumda 3,5 puan artış anlamına geliyor. Schwaben bölgesinde oylarımızı iki puan arttırırsak milletvekili sayısı dörde çıkmış olur. Böylece seçilme ihtimalim 2013 seçimlerine nazaran daha yüksek. Genede seçim sonuçları ele geçmeden kesin bir şey söyleyemeyiz.

-Yukarıda dediğiniz gibi, seçim sonuçları ele geçmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Çalışmak gerekecek. Neler yapmayı düşünüyorsunuz?
- 6 aylık bir zaman var önümüzde. Çok da uzun bir zaman değil ve iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Geçen seçimlerde insanlarımızın çok desteğini gördüm. Zaten bir başarı olacaksa sonunda insanlarımızın ortak çabasıyla olacak. Yani hepimizin başarısı olacak. Ben yeniden aday olmayı başararak farklı siyasetten yana olanların, doğayı yok etmeden insanca yaşam isteyenlere bir umut kapısı açtım. Bu kapıdan içeri girmek ve gelecek umudunu yükseltmek hepimize düşüyor. Bu nedenle çarıkları giyip köy köy gezeceğiz. İnsanları hem seçimlere katılmaya teşvik edeceğiz hem de doğru siyasi tercih yapmaya ikna edeceğiz.

-Umudu büyütmek için biz Merhaba olarak üzerimize düşeni yapacağız. Haydi kolay gelsin!
-Merhaba’nın desteğini hep yanımda hissettim. Bana bu olanağı verdiğiniz için teşekkürler.
Teilen
2018-04/02-Sayı-560
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN