Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Biz sizi koruyamıyoruz”

TGD Başkanı Karabörklü: “Bir anma töreninin güvenlik sebebiyle iptal edilmesi, ne ifade ediyor? Siyasetçiler ‘Biz sizi o dönemde koruyamadık, bu dönemde de koruyamıyoruz’ sinyali gönderiyor."

AA (Berlin) 
Almanya'da ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyeleri tarafından 6 Nisan 2006’da öldürülen Halit Yozgat için Kassel kentinde yapılması planlanan anma töreninin, güvenlik sebebiyle iptal edildiği bildirildi.

Kassel Belediyesinden yapılan açıklamada, Yozgat’ın öldürülmesinin 12. yılında düzenlenmesi planlanan anma töreninin iptal edildiği, kararı Yozgat ailesinin de kabul ettiği belirtildi. Kassel Belediye Başkanı Christian Geselle, anma töreninin iptal edilmesinin güvenlik endişelerinden kaynaklandığını ifade etti.

Yozgat ailesinin de törenin iptal edilmesini uygun bulmasına büyük saygı duyduğunu belirten Geselle, Kassel Belediyesinin Yozgat’ın hatırasını koruyacağını kaydetti.

Almanya Türk Toplumu (TGD) derneği ise anma töreninin güvenlik sebebiyle iptal edilmesine tepki gösterdi. TGD Başkanı Atila Karabörklü, yaptığı açıklamada, NSU terör örgütünün Alman hukuk devletinin ve demokrasisinin en büyük felaketlerinden biri olduğunu vurguladı.

Alman siyasetinin ve güvenlik birimlerinin şimdiye kadar NSU cinayetlerini ve cinayetlerin arkasındaki ağı aydınlatamadığına işaret eden Karabörklü, "Bir anma töreninin güvenlik sebebiyle iptal edilmesi, siyaset ve güvenlik birimlerinin durumu konusunda ne ifade ediyor? Siyasetçiler kurbanların ailelerine nasıl bir sinyal gönderiyor? ‘Biz sizi o dönemde koruyamadık, bu dönemde de koruyamıyoruz’ sinyali gönderiliyor." ifadesini kullandı.

Karabörklü, Almanya’da camilere ve sığınmacı yurtlarına yapılan saldırılar, göç konusundaki ırkçı tartışmalar ve Federal Meclis’te aşırı sağcı popülist partinin yer alması yüzünden NSU cinayetlerinin anılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.
Teilen
2018-04/02-Sayı-560
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN