Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Binler barış için yürüdü

Almanya’da 1960'lı yıllarda başlayıp günümüze kadar devam eden ve gelenekselleşen Paskalya/Ostermarsch yürüyüşleri bir çok şehirde start aldı.

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart)  
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’nın önemli silah merkezlerinden biri olan Stuttgart’ta ilk eylem cuma günü saat 14.00'de havaalanı önünde gerçekleşti. Yüzlerce kişinin katıldığı mitingde tiyatral bir gösteri ile katılımcılar dakikalarca yere sere serpe uzandılar.

İsrail’in Filistin halkına karşı devam ettiği savaş histerisinin Gazze’de nasıl bir yıkıma neden olduğu, taşınan dövizlerle dikkat çekildi. Stuttgart Barış Hareketi tarafından gerçekleşen ve demokratik kurumların destek verdiği Paskalya Yürüyüşü ise belediye binası önünde saat 14.30'da başladı. Eyaletin yakın bölgelerinde ellerinde kendilerinin evlerinde yapmış oldukları döviz ve pankartlarla gelenler alanı doldurdular.

Türkiye-Almanya dostluğu
Son yıllarda Almanya ile Türkiye arasında büyük gerginlikler ve zaman zaman tehditlere varan açıklamalar gündemden düşmedi. Ancak buzdağının görünmeyen yüzünde ise Almanya-Türkiye arasındaki artan gerginliğe rağmen silah satışına tam gaz devam edildi.

Alman silah tekelleri hükümetlerin laf yarışmasına aldırmadan milyonlarca euro değerinde silahı Türkiye’ye sattılar. Barış yürüyüşünde yapılan konuşmalarda bu durum ağır eleştirilerek alarak protesto edildi.

Miting ve yürüyüşte dikkat çeken pankart ve dövizlerden bazıları "Silah üretimi ve ticareti yasaklansın, Alman panzerleri Afrin’de, Savaşlara ve NATO'ya hayır, Barış hemen şimdi, Silahlanma yerine eğitime önem verilsin, Silahsız-savaşsız bir yaşam" oldu.

Almanya’da barış mücadelesinin tanınmış isimlerinden Fedaral Milletvekili Tobias Pflüger konuşmasında, hükumetin savaş yanlısı politikalarını sert bir şekilde eleştirerek, "İki aydır bombardıman altında olan Afrin'de görülen Alman panzerler tam bir skandaldır, yurt dışında bulunan Alman askerleri hemen geri çekilmeli" dedi.

Silahsız ve savaşsız bir dünya
Şehir merkezinde yapılan yürüyüşün ardından miting alanı Schlossplatz'a gelindi. Burada yapılan konuşmalarda "Stuttgart’ta bulunan Amerikan komanda askeri üssü EUCOM-AFRICOM kapatılmalı" söylemi ortak talep oldu.

Barış mitinginin sunuculuğunu Sol Parti Milletvekili Heike Hansel yaptı. Taşınan bayrak ve pankartlarla gökkuşağı bir görünüm alan meydanda Heike Hansel kürsüden "Hepimiz sevinçliyiz çünkü eylemimize dört bin kişi katıldı" demesi, alkışlarla karşılandı.

Miting alanının bir köşesinde toplanan onlarca çocuk yere ve kartonlara "Savaşlara hayır" diyerek onlarca barış çiçeği çizdiler.

Demokratik İşçi Dernekleri Fedarasyonu (DIDF) adına miting alanında bir konuşma yapan sendikacı Sidar Çarman; "Türkiye’de insan hakları ve düşünce özgürlüğünün ayaklar altına alındığı, mazlum halklara karşı topyekün savaş ilan ettiği, her şeyin tek bir adama bağlandığı günümüzde barış için, özgürlükler ve dayanışma için mücadele etmek çok önemli" dedi.

Paskalya yürüyüş ve mitingine damgasını vuran konu Ortadoğu'da devam eden savaş ortamı ve Afrin sorunu oldu. Dünyada en fazla silah üreten ve satan Almanya’da barış için sesler çoğalmaya devam ediyor.
Teilen
2018-04/02-Sayı-560
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN