Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Vucic, Kosova ile donmuş ihtilafa karşı

__Sırbistan'da nüfusun çoğunluğu, Kosova ile ilişkilerin 'donmuş ihtilaf' şeklinde olması gerektiğini savunuyor. Her ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olsa da ben bu seçeneğe karşıyım._

AA (Belgrad) 
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile ilişkilerin "donmuş ihtilaf" şeklinde yürütülmesi seçeneğine karşı olduğunu açıkladı. Vucic, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da "Kosova meselesinin çözümü Sırbistan için Avrupa Birliği (AB) yolunda bir fırsat mı, tehdit mi" başlığıyla düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Vucic, burada yaptığı konuşmada "Sırbistan'da nüfusun çoğunluğu, Kosova ile ilişkilerin 'donmuş ihtilaf' şeklinde olması gerektiğini savunuyor. Her ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olsa da ben bu seçeneğe karşıyım, zira bu bizi diğerlerinden daha zor bir duruma sokar." değerlendirmesinde bulundu.

Kosova meselesine çözüm bulmak ve önemli kararlar almak için her zamankinden fazla çaba sarf ettiğini ifade eden Vucic, "Diyaloğa katılanların büyük kısmı donmuş ihtilaf ve bekleme yanlısıydı. Ben bu çözüme karşıyım, ancak bu Sırbistan'ı sevmediğim veya olup biteni anlamadığım anlamına gelmez." diye konuştu.

Vuvic, AB ara buluculuğunda yürütülen Kosova-Sırbistan diyaloğunun devam edeceğini belirterek, "Anlaştığımız maddelerin kaçının yerine getirilip getirilmediğini kağıt üzerinde göreceğimiz günü bekliyoruz. Onlar yerine getirilince biz de anlaşmanın devamı için hazır hale geleceğiz." dedi.

Toplantıda, Kosova'daki Sırp azınlık ve AB yolunda Kosova meselesinin önemi de ele alındı.

Sırbistan'ın Kosova Ofis Direktörü Marko Djuric'in, 26 Mart'ta Kosova'nın Kuzey Mitrovica kentinde gözaltına alınması iki ülke arasında gerginliğe neden oldu. Olaydan sonra Kosova'daki Sırpların en büyük partisi Sırp Listesinin Genel Başkanı Goran Rakic, Kosova hükümetini terk edeceklerini açıkladı.

Sırbistan, 116 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınan Kosova'yı hala kendi toprak parçası olarak görmeye devam ediyor.
Teilen
2018-04/02-Sayı-560
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN