Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yurt dışındakiler ilk kez oy kullanacak

Lübnan’da 6 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler için yurt dışında yaşayan Lübnanlıların 27,28 ve 29 Nisan'da oy kullanması bekleniyor.

AA (Beyrut) 
Lübnan'ın 1920'de kurulduğu günden bu yana ilk kez yurt dışındaki Lübnanlılar genel seçimler için sandık başına gidecek. Ülkede 6 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler için yurt dışında yaşayan Lübnanlıların 27,28 ve 29 Nisan'da oy kullanması bekleniyor.

Lübnan parlamentosu 16 Haziran 2016'da yeni seçim kanununu onayladı. Kanuna göre ülkedeki 15 seçim bölgesinde 128 milletvekili seçilecek. Ayrıca yurt dışında ikamet eden Lübnanlılara da ismi seçmen listesinde bulunması ve oy kullanmaya aykırı bir hukuki durumu olmaması kaydıyla sandık başına gitme hakkı veriliyor.

Hükümet kaynakları, Dışişleri Bakanlığının, Lübnanlıların bulundukları ülkedeki Büyükelçiliklere kaydolmaları için her türlü imkanı sunduğunu belirtti. Daha önce bunun siyasi ve mezhep odaklı sebeplerle engellendiği, ancak artık Lübnanlıların da ülkedeki siyasi hayatta söz hakkı olması için çalışmalar yapıldığı ifade edildi.

Seçmen sayısı
5.3 milyon nüfuslu Lübnan'ın 3 milyon 744 bin 245 vatandaşı ülkede yaşarken, geri kalanı yurt dışında ikamet ediyor. Lübnan'daki seçmenlerin yüzde 63'ünü Müslümanlar, yüzde 37'sini ise Hristiyanlar oluşturuyor. Gayri resmi verilere göre Lübnanlıların 600 bini oy kullanma yaşında olduğu; Avustralya, Kanada, Körfez ülkeleri ve Avrupa gibi ülkelerde yaşadıkları belirtildi.

Lübnan parlamentosunda sandalyelerin belirlenmesinde oy oranından önce kanunla belirlenen kontenjanlar etkili oluyor. Buna göre sandalyelerin yüzde 50'si Hristiyanlara, yüzde 50'si Müslümanlara veriliyor. Yani 64 sandalye Hristiyanlara, 64 sandalye de Müslümanlara ayrılıyor. Hristiyanların sandalye dağılımı 34 Maruni, 14 Ortodoks Rum, 8 Katolik Rum, 6 Ermeni, 1 Anglikan, 1'i küçük azınlıklardan oluşuyor. Müslümanlara ayrılan sandalyelerden ise 27'si Sünni, 27'si Şii, 8'i Dürzi, 2'si Nusayrilere tahsis ediliyor.

Meclis başkanlığını ise Şii biri yapıyor.

Göçmen Lübnanlıların etkileri
Lübnan kamuoyunda göçmenlerin, genel seçimlerde sonuçlara etki edeceği belirtiliyor. Ülkedeki partilerin göçmenlerin oylarını toplamaya çalıştığı, bazı siyasetçilerin bunun için yurt dışı gezileri yaptığı aktarıldı. Hristiyan akımdan Dışişleri Bakanı Özgür Yurtsever Hareketinden Cibran Basil, yaptığı basın açıklamasında siyasi güçlerin, oy almak için göçmen silahını kullanmaya çalıştığını belirtti.

Basil, Afrika'daki Şiilerin Hizbullah lehine oy kullanacağını ancak ABD'deki Şiilerin, Hizbullah'ı terör listesine alan ABD yönetimi tarafından takip altına alınma endişesiyle Hizbullah'a oy vermeyeceğini ifade etti.

Avrupa, Avustralya, Kanada ve Körfez ülkelerindeki göçmenlerin, Hizbullah'a karşı 14 Mart Hareketine oy vereceğini aktaran Basil, bunların yanı sıra göçmenlerle kurduğu ilişkilerin seçimlerde partisine fayda sağlayacağını kaydetti.
Teilen
2018-04/02-Sayı-560
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN