Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Gündem yoğun

 
SPD üyeleri koalisyonu oyluyor.
Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) üyeleri, SPD’nin Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile üzerinde anlaştığı koalisyon protokolünü oylamaya başladı. SPD’nin 463 binden fazla üyesi 2 Mart’a kadar koalisyon sözleşmesini kabul edip etmeyecekleri yönünde oy verecek. Oylamanın sonuçlarının 4 Mart’ta açıklanması bekleniyor. SPD’de özellikle partinin gençlik teşkilatı “Jusos” ile sol kanat, CDU/CSU ile koalisyon kurulmasına karşı çıkıyor. Bu nedenle parti yönetimi bölgesel toplantılar düzenleyerek protokolün kabul edilmesi için kampanya başlattı.

Merkel, CDU’lu bakanları açıkladı
SPD’li üyelerin yeni koalisyon hükümetinin anlaşmasına ilişkin oylama süreci devam ederken, Merkel yeni kabinin CDU’lu bakanlarının kimin olacağını açıkladı. Merkel’in yeni ekibinde daha genç isimler ve daha çok kadın bakan var. Yeni hükümette 6 bakanlık alan SPD, üyelerin ‘evet’ demesinin ardından bakanların belirleyeceğini bildirirken, Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU)’nin alacağı bakanlıklarda kimin oturacağı şimdiden netleşmeye başladı. Merkel, kurulma ihtimali yüksek olan yeni hükümette Peter Altmaier’in Ekonomi Bakanı, Jens Spahn’ın Sağlık Bakanı, Julia Klöckner’in Tarım Bakanı, Anja Karliczek’in ise Eğitim Bakanı olacağını bildirdi.

Sel durulmuyor
Bu yılın uluslararası 8 Mart grev çağrısı yine NiUnaMenos platformu tarafından yapıldı ve kadınların 2017’de de dinmeyen öfkesine ve mücadelesine vurgu yaparak başlığı “Sel Durulmuyor” oldu. Bildiri, kadınların beklenmedik bir şekilde devrimci bir özne olarak ortaya çıktığını ve tüm dünya kadınlarının varoluşsal bir devrim süreci içinde birlikte olduklarını ve bu feminist devrimde hiç bir alanın dışarıda kalmadığını vurguluyor. “Grevimiz sadece bir olay değil; bir toplumsal dönüşüm süreci; formel demokrasinin kuralları içinde içerilemeyecek bir başkaldırma potansiyelinin tarihsel birikimi” ve “grev bize yönelen farklı şiddetlerin oluşturduğu kumaşı parçalamak üzere yeniden icat ettiğimiz bir araç” diyor kadınlar çağrıda.

Arjantin’den Ni Una Menos platformunun çağrısının tam metni www.merhaba.info adresimizde.

İmkansız bir grevi mümkün kılmak
8 Mart’ta kadınlar yine greve gidiyor 8 Mart’ı konu alan yazısında Özlem Barin şu ifadelere yer veriyor: “Geçtiğimiz yıl, yeni bir enternasyonalist feminizmin doğduğunu sıkça işittik, okuduk, birbirimize söyledik. Türkiye’de mevcut OHAL durumunda bunun hissedilemediği zamanlar olduysa da İstanbul’da 8 Mart gece yürüyüşüne katılan on binlerce coşkulu kadın dünyanın diğer yerlerindeki kadınlara umut oldu, burası kesin. Elbette kadınlar için ne yaşadıkları sorunlar, ne erkek egemenliğinin binbir veçhesine karşı mücadele, ne de enternasyonalist dayanışma ve ortaklaşma yeni. Fakat 2016’nın özellikle son yarısında ve 2017’de birçok ülke ve kentte kadınların kitlesel eylemler düzenlemeleri kadar bir yerde düzenlenen eylemin diğer ülkelerdeki kadınları da harekete geçirmesi, eylemlerin sözünün veya biçiminin farklı gündem ve bağlamlarla birleşerek ortaklaştırılmasına tanık olduk...”

Yine her yıl olduğu gibi, bölgemizdeki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin haber, yorum ve duyurularına bu sayımızda da geniş yer verdik...

Beyaz Güller 75 yıl önce idam edildiler
“Weiße Rose” (Beyaz Gül) İkinci Dünya Savaşı sırasında faşizme karşı ortaya çıkan bir direniş hareketiydi. En çok tanınan üyeleri Hans ve Sophie Scholl’du. Bu grup 1942 yazıyla 1943 Şubat’ı arasında, Hitler faşizmine, yani Nazi rejimine ve savaşa karşı altı bildiri kaleme aldı ve dağıttı. Doğu Avrupa’da Yahudilere yönelik kitle katliamını da duyurdu. 18 Şubat 1943’te Scholl Kardeşler altı bildiriyi Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde etrafa dağıtırken görüldüler ve polise teslim edildiler. Dört gün sonra, 22 Şubat’ta ölüme mahkum edilip idam edildiler. Altıncı bildiri başka direnişçiler üzerinden Londra’ya ulaştı ve daha sonra İngiliz hava kuvvetleri tarafından çoğaltılıp Almanya üzerinde uçaktan atıldı.

HDK-Ulm Halk Toplantısı’na büyük ilgi
Halkların Demokratik Kongresi – Almanya’nın kent örgütlenmesi olan HDK-Ulm tarafından “Güncel Durum” başlığıyla gerçekleştirilen toplantıya HDK-A Eşsözcüsü Demir Çelik ve kayyumlu Karakoçan Belediye Başkanı Burhan Kocaman katıldı. Her iki konuşmacı da Avrupa’da sürgünde yaşamakta, politik faaliyetlerine devam etmekte. 18 Şubat’ta DGB sendikasının salonunda gerçekleştirilen HDK-Ulm Halk Toplantısı yine büyük ilgi gördü. HDK-Ulm Eşsözcüsü Serkan Akter tarafından açılışı yapılan toplantının moderatörlüğünü diğer Eşsözcü Songül Toprak yaptı. Yüzden fazla kişinin katıldığı toplantının amacı anlatıldıktan sonra saygı duruşu yapıldı.

“Arakan’da olanlar etnik temizlik”
Avrupa Parlamentosunun (AP) İngiliz Milletvekili Wajid Khan, Arakan’da yaşananların “etnik temizliğin” en açık örneği olduğunu ve uluslararası toplumun buna duyarsız kalmaması gerektiğini belirterek, “Arakanlıların kanı, Avrupalılarınkinden daha ucuz değil.” dedi. Khan, insani krizin başladığı dönemden bu yana bir milyondan fazla sığınmacının Arakan’dan Bangladeş’e geçmek zorunda kaldığına işaret ederek “Cox’s Bazar’da 27 bin yetim çocuk ve 60 bin hamile kadın hayatta kalma mücadelesi veriyor. Arakanlıların maruz kaldığı zulme şahitlik etmek son derece üzücü ve rahatsız edici bir durum.” diye konuştu.

Bağımsız Kosova 10 yaşında
Sırbistan’dan ayrılarak 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden “Avrupa’nın en genç ülkesi” Kosova, bağımsızlığının 10. yılını kutluyor. 1990’lı yılların sonunda yaşanan savaşı ve silahlı çatışmaları geride bırakan Kosova, buna rağmen hala birçok sorunla mücadele eden bir ülke görüntüsü çizmeye devam ediyor. Bağımsızlığını ilan ettiği dönemde halkın tamamına yakınında gelecek adına büyük umutlar yeşerten Kosova, yıllar ilerledikçe Birleşmiş Milletler (BM) üyeliği ve Avrupa Birliğine (AB) entegrasyon gibi ülkenin gelişimi için elzem meselelerde sonuç alamamaktan dolayı “hayali kurulan devlet olamama” yorumlarına da neden oluyor.

Sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek
Ortadoğu ülkelerinde devam eden savaş ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek oldu. Balkan rotası olarak da bilinen Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan hattının 9 Mart 2016’da kapatılmasının ardından yasa dışı yollardan Batı Avrupa ülkelerine ilerlemeye devam eden sığınmacılar, son dönemde alternatif güzergah olarak gördükleri Bosna Hersek’e yöneldi.

Irkçılar kol kola
Irkçı Almanya İçin Alternatif Partisi eş başkanlarından Jörg Meuthen’den göçmen ve İslam karşıtı PEGIDA hareketi ile ortak çalışma konusunda açıklama geldi. Meuthen 2019 yılında Saksonya eyaletinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde PEGIDA hareketi ile ortak çalışmanın makul olabileceğine işaret etti. Alman haber ajansı DPA’ya yapmış olduğu açıklamada “Yerel seçimler düşünüldüğünde PEGIDA ile ortak çalışma yasağının devam ettirilmesi mantıklı değil” dedi.

Sofuoğlu, faşist söylemlere tepki gösterdi
AfD partisinin Aşağı Saksonya-Anhalt eyalet teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg, Türklere ve Almanya Türk Toplumu (TGD) derneğine yönelik ırkçı ifadeler kullandı. Türklere yönelik “kimyon tacirleri” ve “deve güdücüleri” ifadelerini kullanan Poggenburg, Almanya’daki Türklere yönelik “Defolup geldikleri yere gitsinler.” dedi. TGD Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Poggenburg’un sözlerini ırkçı, dışlayıcı ve Alman anayasası ile tamamen çelişkili faşist söylemler olarak nitelendirdi. Poggenburg’a karşı hukuki yollara başvuracaklarını vurgulayan Sofuoğlu, “Avukat arkadaşlarımız araştırmaları yapıyorlar. Dava açıyoruz.” dedi.

Gıda yardımı sadece Almanlara
Essen kentindeki Gıda Yardımı Derneği Essener Tafel, sağladığı gıda yardımlarından sadece Almanların yararlanmasına izin verdiği için tepkilerin odağında. Kuruluş yaşlı insanların gıda dağıtımı sırasında çok fazla sayıda yabancıdan rahatsız olduğu için böyle bir uygulamaya geçildiğini açıkladı.

“Müslüman karşıtı haberler toplumu zehirliyor”
İngiltere Parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarası üyesi Barones Sayeeda Warsi, İngiliz medyasında çıkan Müslüman karşıtı haberlerin toplumu zehirlediğini söyledi. Parlamentonun İçişleri Komisyonunun “Nefret suçları ve bunun şiddet içerikli sonuçları” başlıklı oturumuna katılan Barones Warsi, adadaki yazılı basının sürekli İngiliz Müslümanları hedef aldığını dile getirdi.

Barışın işareti 60 yaşında
Basit, ama güçlü bir sembol. Tasarımcısının da tam olarak istediği buydu. Dünyanın her yerinde barış yanlıları ve nükleer karşıtlarının kullandığı barış sembolü 60 yaşında. İngiltere’de “Nükleer Silahlanmaya Son” kampanyasını düzenleyenler, büyük ve etkili bir yürüyüş planlıyordu. Amaçları, barış ve çevre için tarihin ilk Paskalya Yürüyüşü’nü yapmaktı. Binlerce nükleer karşıtı Londra’nın Trafalgar Caddesi’ne 80 kilometre mesafede yer alan Aldermaston’daki nükleer silah fabrikasına doğru yola koyulacaktı...

Ücretsiz toplu taşımacılığa yeşil ışık
Almanya’da hava kirliliğini azaltmak için beş pilot kentte kısa mesafeli toplu taşımanın ücretsiz yapılması planı tartışmalara yol açtı. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, işbaşındaki geçici hükümetin hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik önerilerini içeren bir mektubu AB Komisyonu’na ilettiğini, ancak önlemlerin henüz plan aşamasında olduğunu vurguladı. Seibert kısa mesafelerde ücretsiz toplu taşıma konusunda öncelikle eyaletler ve belediyelerle görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti.

Berlinale’de kadın sinemacılar kazandı
Berlin Film Festivali’nde ödül törenine kadın sinemacılar damgasını vurdu. Romanya’dan Adina Pintilie “Touch me not” filmi ile Altın Ayı ödülüne uzanmakla kalmadı, aynı zamanda En İyi İlk Film ödülüne de layık görüldü. Berlinale’de, yarışma bölümünün en iyi ikinci filmine verilen Jüri Büyük Ödülü de bir kadın sinemacının oldu. Polonyalı yönetmen Małgorzata Szumowska’nın kara mizah örneği “Twarz” adlı filmi, ülkedeki yabancı düşmanlığını mercek altına alıyor. 68. Berlinale’nin en iyi yönetmen ödülü ise festivalin açılışını yapan animasyon filmi “Isle of dogs” ile ABD’li sinemacı Wes Anderson’a verildi.

Diller tehdit altında
Dünyanın dört bir yanında diller yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Almanya’da yaklaşık 7 bin kişi tarafından konuşulan Aşağı Sorbca dili tehdit altındayken, Kuzey Amerika’daysa yaklaşık 250 kişinin anadil olarak konuştuğu olan Cayuga ölmek üzere. Yerli dili Dalabon ise bugün sadece 11 kişi tarafından konuşuluyor. Son sayım on yıldan fazla süre önce yapılmış olduğu için de bu rakamın 11’den daha az olması muhtemel. Birleşmiş Milletler, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü vesilesiyle her yıl dil çeşitliliğinin anlam ve önemine dikkat çekiyor. UNESCO’nun tahminlerine göre, bugün dünya çapında 6 bin dil konuşuluyor. Bunların 2 bin 500’ünün varlıkları ise tehdit altında.


info@merhaba.info
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN