Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

AB'den kartel cezası

AB Komisyonu, otomobil taşımacılığı yapan ve araba parçası üreten firmalara 500 milyon euronun üzerinde para cezası kesti.

AA (Brüksel) 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, deniz yoluyla otomobil taşımacılığı yapan ve araba parçaları üreten firmalara kartel oluşturarak rekabeti engelledikleri gerekçesiyle 500 milyon eurodan fazla para cezası verdi.

AB Komisyonu'nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Brüksel'de, kartel soruşturmalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Kartellerin, gizlice görüşmeler ve anlaşmalar yapılarak piyasadaki fiyatları yükselten oluşumlar olduğuna dikkati çeken Vestager, AB Komsiyonu, arabalarla ilgili 4 farklı kartele katıldıkları gerekçesiyle şirketlere 500 milyon euronun üzerinde para cezası verdiğini belirtti.

Gemi taşımacılığı
Vestager, her yıl 10 milyona yakın otomobil ve kamyon gibi yeni aracın Avrupa ve diğer kıtalar arasında gemilerle nakledildiğini anımsatarak, "Bu 3,5 milyon ithal ve 6,5 milyon ihraç edilen aracın nakliyatında faaliyet gösteren 5 şirketin kartele katıldığını tespit ettik. Bunlar, CSAV, K Line, MOL, NYK ve WWL-EUKOR. Bu firmalar, 10 milyona yakın aracın neredeyse yarısını taşıdılar." diye konuştu.

Söz konusu firmaların satış yöneticilerinin 2006-2012 yılları arasında düzenli bir biçimde birbirleriyle buluştuklarının belirlendiğine dikkati çeken Vestager, "5 şirket görüşmelerinde fiyatlarını koordine etti, hassas ticari verileri paylaşarak fiyatlarını uyumlu tuttular. Rota ve müşteriler konularında rekabet etmek yerine, yüksek fiyatlar belirleyerek birbirlerine yardımcı oldular." ifadesini kullandı.

Vestager, kartel oluşturduğu gerekçesiyle sektöre 395 milyon euro ceza verildiğini dile getirdi.

Buji
Bir başka kartel cezasının buji üreticileri hakkında olduğunu anlatan Vestager, buji üreten Almanya'nın Bosch, Japonya'nın Denso ve NGK firmalarının 11 yıldan uzun süre kartel oluşturduklarının belirlendiğini söyledi.

Vestager, bu firmalara 2000-2011 yılları arasında hassas verileri paylaştıkları ve müşterilere uygulanacak fiyatlar konusunda aralarında uzlaştıkları gerekçesiyle 76 milyon euro para cezası kesildiğini dile getirdi.

Fren sistemi
Fren sistemleri sektöründe de 2 kartel tespit edildiğini söyleyen Vestager, TRW, Bosch ve Continental'ın hidrolik fren sistemleri, Bosch ve Continental'in ayrıca elektronik fren sistemleri tedarikinde kartel kurdukları gerekçesiyle 75 milyon euro para cezası aldığını vurguladı.

Vestager, bu kararlarla birlikte AB'nin otomobil sektöründe adil bir rekabet ortamı sağlamak amacıyla şimdiye kadar 10 farklı dosya için toplam 6 milyar euronun üzerinde para cezası uyguladığını anlattı.

AB'de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. AB Komisyonu, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN