Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Mecliste burka yasağı tartışıldı

AfD partisi, Almanya’da genel bir burka yasağının getirilmesini istedi.

AA (Berlin) 
Federal Meclis'te (Bundestag), ülkede yüzü tamamen örten giysilere (burka) genel yasak getirilmesi tartışıldı. Irkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Federal Meclise sunduğu ve genel bir burka yasağı istenilen yasa önergesinde, "Müslüman kadınların kişisel özgürlüğü ile iç güvenliğinin korunmasının ve toplumsal olarak birlikte yaşamın sağlanmasının istendiği" savunuldu.

Önergeyi savunan AfD Milletvekili Gottfried Curio, yüzü tamamen kapatan giysilerin giyilmesinin insan haklarını ihlal ettiğini, uyum çabalarını boşa çıkardığını ve cinsel ayrımcılığı teşvik ettiğini ileri sürdü.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Milletvekili Stephan Meyer de burka gibi kadınların yüzünü örten giysilerin Almanya’ya ait olmadığını ve ülkenin değerleriyle örtüşmediğini söyledi. Burkanın ayrıca entegrasyona engel olduğunu da ileri süren Meyer, "Ancak bizim AfD’den ek ders almaya ihtiyacımız yok." ifadesini kullandı Geçen yasama döneminde kısmi bir burka yasağının getirildiğini anımsatan Meyer, memurlara ve askerlere yüzlerini tamamen örten giysiler giymenin yasaklandığını belirtti. Meyer, AfD’nin bugün meclise sunduğu önergenin ise anayasaya aykırı olduğunu kaydetti. Din özgürlüğünün sağlanması gerektiğini ifade eden Meyer, “Yüzü tamamen örten giysileri önlemek için her şeyi yapacağız, ancak anayasaya aykırı düzenlemeyi yürürlüğe koymayacağız." dedi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Esther Dilcher de AfD’nin önergede kullandığı ifadelerin Nazi dönemini hatırlattığını belirterek, önergenin kışkırtma ve iftiralar içerdiğini söyledi. Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Katrin Helling-Plahr da bu önergenin yasallaşması durumunda kadınlara faydası olmayacağını kaydetti.

Önerge meclisteki partilerin ortak kararıyla içişleri komisyonuna havale edildi.
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN