Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HDK-Ulm Halk Toplantısı'na büyük ilgi

Bir yenisi daha gerçekleştirilen HDK-Ulm Halk Toplantısı, yine büyük ilgi gördü. "Güncel Durum" başlığıyla geçekleştirilen toplantıya HDK-A Eşsözcüsü Demir Çelik ve Karakoçan Belediye Başkanı Burhan Kocaman katıldı.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Halkların Demokratik Kongresi – Almanya'nın kent örgütlenmesi olan HDK-Ulm tarafından "Güncel Durum" başlığıyla geçekleştirilen toplantıya HDK-A Eşsözcüsü Demir Çelik ve kayyumlu Karakoçan Belediye Başkanı Burhan Kocaman katıldı. Her iki konuşmacı da Avrupa'da sürgünde yaşamakta, politik faaliyetlerine devam etmekte. 18 Şubat'ta DGB sendikasının salonunda gerçekleştirilen HDK-Ulm Halk Toplantısı yine büyük ilgi gördü. HDK-Ulm Meclis üyelerinin de katıldığı toplantı, daha önceki toplantılar gibi büyük ilgi gördü.

HDK-Ulm Eşsözcüsü Serkan Akter tarafından açılışı yapılan toplantının moderatörlüğünü diğer Eşsözcü Songül Toprak yaptı. Yüzden fazla kişinin katıldığı toplantının amacı anlatıldıktan sonra saygı duruşu yapıldı.

İlk sözü alan Elazığ'ın Karakoçan Belediye Başkanı Burhan Kocaman, halk için sosyal ve toplumsal proje ve çalışmalarından dolayı hakkında davalar açıldığını belirterek "Tüm olanaksızlıklara rağmen kadın, gençlik, kültür ve diğer alanlardaki toplumsal projelerimizden devlet korktu." dedi. "Halkın kendi kendini yönetmesinden rahatsız olup belediye başkanlarını görevden aldılar, tutukladılar, kayyum atadılar" diyen Kocaman, "Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de savaş açtılar" dedi.

Daha sonra söz alan Varto eski Belediye Başkanı ve eski Muş Milletvekilli, Avrupa'da geçtiğimiz yıl kurulan Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Eşzözcüsü Demir Çelik de güncel duruma değinerek, geniş değerlendirmelerde bulundu. "Yeni yaşama düşman olanlar ülkeyi bu durama getirdi" diyen Çelik "Devlet hendek kazdığımıza bizi bile ikna etti" diyerek, bir nevi öz eleştiride de bulundu. "Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakılmaması" üzerine kurulu bir projeyle, devletin savaşa devam ettiğini belirten eşsözcü "Asıl amaç hakların kendini yönetmesini engellemek ve tabii ki bir kadın devrimi olan Rojova ile bağı koparmak istediler" dedi.
Çelik: Birliğin adresi HDK-A'dır

"Avrupa'da da bize çok iş düşüyor" diyen Demir Çelik, "OHAL ve savaş ortamından dolayı da HDK-A gerçek işlevini tam olarak yapamıyor" dedi. Almanya, İngiltere, İsviçre, İtalya, Danimarka, Belçika, Hollanda, İsveç gibi bir çok Avrupa ülkesinde örgütlenen HDK-A'nın birlik için önemli bir mevzi ve adres olduğunu belirten eşsözcü "Onlarca kurum ve bireyin bir araya gelerek kurduğu bu örgütlenme, eksiklerine rağmen, bulunduğumuz ortamda önemli bir işlevi yerine getiriyor" dedi.

Her iki konuşmacı da "Afrin" üzerine de uzun durdu.

HDK-Ulm bileşenlerinden AGİF, NAV-DEM, SYKP, SKB gibi kurumların yanı sıra ATİF, ADHF ve Partizan çevresinin katıldığı toplantının ikinci bölümünde de isteyenlere söz ve soru sorma hakkı verildi. Büyük ilgi gören ve 4 saat süren toplantıda, Kocaman ve Demir tüm sorulara tek tek yanıt verdi.
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN