Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Gazeteci Hilmi Toy'a Özgürlük

15 Haziran 2016'dan bu yana Silivri Hapishanesi'nde bulunan gazeteci ve sendikacı Hilmi Toy için Stuttgart'ta "Özgürlük" etkinliği geçekleştirildi.

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Türkiye’de basına ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar protesto edilmeye devam ediyor. Gazeteci örgütleri, af örgütü, demokratik kurumlar sık sık açıklama ve eylemler gerçekleştirerek kamuoyunun dikkatini bu soruna çekmeye çalışmaktalar.

Almanya Göçmen İşçiler Fedarasyonu (AGİF) Stuttgart şehir merkezinde yaptığı basın açıklamasıyla gazeteci ve sendikacı olan Hilmi Toy’a özgürlük talep etti.

AGİF adına yapılan konuşmada; "Türkiye cezaevlerinde sayısız gazeteci ve insan hakları savunucusu sudan bahanelerle tutuklu bulunmakta. Hilmi Toy arkadaşımız da bunlardan birisidir. Halkın haber alma hakkı önündeki engeller kaldırılmalı ve bütün gazeteciler serbest bırakılmalı" denildi.

Türkiye'de basına ve gazetecilere yönelik saldırı hep varolmuştur. Ancak son birkaç yıldaki gelişmeler hat safhaya vardı. Mevcut iktidar en sırada bir eleştiri karşısında saldırganlaşmakta, gerçeklerin halk tarafında öğrenilmesinde korkmaktadır. Sürgündeki gazetecilerden Necati Abay ise konuşmasında; "Hilmi Toy 15 Haziran 2016'dan bu yana tutsak edilmiş durumda. Hilmi Toy’un yaşamının önemli bir bölümü Stuttgart’ta geçti. Burada demokratik eylemlere katılan ve haberini yapan Hilmi Toy kamuoyu tarafında bilinen bir isim. Gazetecilerle dayanışma eylemleri devam edecek" dedi.

Almanca yapılan basın açıklaması konuşmalarından sonra, "Gazetecilere özgürlük, Yaşasın uluslararası dayanışma" sloganları ile eylem sonlandırıldı. Eyleme, Edi Bese Stuttgart Platformu bileşenleri de destek verdi.
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN