Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merkel, CDU’lu bakanları açıkladı

Merkel yeni kabinin CDU’lu bakanlarının kimin olacağını açıkladı. Merkel’in yeni ekibinde daha genç isimler ve daha çok kadın bakan var.

Merhaba Haber Merkezi 
SPD’li üyelerin yeni koalisyon hükümetinin anlaşmasına ilişkin oylama süreci devam ederken, Merkel yeni kabinin CDU’lu bakanlarının kimin olacağını açıkladı. Merkel’in yeni ekibinde daha genç isimler ve daha çok kadın bakan var. Eylül ayındaki seçimlerin ardından yeni hükümetin hala kurulmadığı Almanya’da Hıristiyan demokratlar ile sosyal demokratlar arasında imzalanan koalisyon hükümetinde kimin bakan olacağı tartışmaları alevlenirken, Sosyal Demokrat Parti (SPD)’li üyelerin koalisyon anlaşmasına ilişkin oylama süreci de devam ediyor.

167 sayfalık koalisyon anlaşma metninin sayıları 440 bini bulan SPD’li üyeler 20 Şubat’tan bu yana anlaşma metnine ‘evet’ veya ‘hayır’ oyu veriyorlar. 2 Mart’a kadar sürecek oylamadan ‘hayır’ çıkması halinde bu sonucu hem SPD yönetimini, hem de başbakan Merkel’in iktidarını sarsacağı belirtiliyor.

Yeni hükümette 6 bakanlık alan SPD, üyelerin ‘evet’ demesinin ardından bakanların belirleyeceğini bildirirken, Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU)’un alacağı bakanlıklarda kimin oturacağı şimdiden netleşmeye başladı.
Merkel’in ekibinde gençler ve kadınlar var

CDU Genel Başkanı Angela Merkel, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, kurulma ihtimali yüksek olan yeni hükümette Peter Altmaier’in Ekonomi Bakanı, Jens Spahn’ın Sağlık Bakanı, Julia Klöckner’in Tarım Bakanı, Anja Karliczek’in ise Eğitim Bakanı olacağını bildirdi.

Bir önceki kabinede İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Thomas de Maiziere ve Sağlık Bakanı Hermann Gröhe’ye görev verilmemesi dikkat çekti. Merkel’in ekibinde daha genç ve kadınlar yer aldı. Geçtiğimiz hafta Merkel, Saarland Eyaleti Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’i partisinin yeni genel sekreterliği koltuğu için aday göstermişti. Bu hamleyle şimdiye kadar CDU’da Merkel’in yerine oturma ihtimali güçlü görülen Ursula von der Leyen’in önünün de kapatıldığı belirtiliyor.

Daha önceki hükümetlerde Merkel’in “gözdesi” olarak tanımlanan Leyen’in tahmin edilenin aksine yeni kabinede olmayacağı iddia edildi. Almanya’nın önde gelen günlük gazetelerinden Bild’de yer alan bir habere gore, Leyen yeni hükümette savunma bakanı olmayacak.

Leyen’in başbakanlığı döneminde Alman ordusu için de birçok skandal patlak vermişti. Ordu içinde bazı Neonazi hücreleri deşifre olurken, askerin yeteri kadar modernize edilmediği, birçok denizaltı ve panzerin bozuk olduğu gündeme gelmişti. Leyen’in aksine Annegret Kramp-Karrenbauer Saarland eyaletinde arka arkaya seçimleri kazanarak CDU cephesinde büyük sempati toplamıştı.
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN