Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Zer“ filminin Stuttgart galası yapıldı

Yönetmen Kazım Öz’ün, 18 Şubat’ta Stuttgart galası yapılan ‘Zer’ filmi yüzlerce kişi tarafından bazen nefesler tutularak bazen ise kahkahalar atılarak izlendi.

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Son yıllarda Kürt sinemasında önemli filmlere imza atılıyor. İçiçe geçmiş iki kardeş dil ile anlatılmak istenen hikayeler hayatın derinliklerinde süzülerek gün yüzüne çıkarılmakta. Yönetmen Kazım Öz’ün, 18 Şubat’ta Stuttgart galası yapılan ‘Zer’ filmi yüzlerce kişi tarafından bazen nefesler tutularak bazen ise kahkahalar atılarak izlendi.

Türkiye egemen sınıflarının sansürcü yaptırımları sadece ülkede değil, kollarının eriştiği ve güçlerinin yettiği her yerde görülmekte. Filmin Stuttgart’a getirilmesi ve sinema salonu değil de konser salonunda gösterilmesi bu çerçevede ele alınmalı.

Sansür, genel olarak her dönem sömürücü egemen sınıfların elindeki bir korkuluk olarak orda burda gezinmekte.

Amerika nere, Dersim nere
Anadolu coğrafyasının kimi bölümleri tarihsel olarak mazlumların, isyancıların ve hak arayanların sığınağı olmuş. Daha güzel bir hayat peşinde olanlara buyur deyip kucak açmış. Dersim toprakları da işte böylesine ‘kutsal’ denebilecek bir coğrafya.

Şu ya da bu nedenle dünyanın dört bir yanına dağılmış, buralarda kendilerine yeni bir hayat kurmuş Dersimliler esasen enternasyonal ilişkiler ağına sahip durumda. Japonya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya yaşam sürdürmekteler. Kazım Öz de bu gerçekliği görerek bağlantı kurmuş.

Zer, ABD’de geçen bölümü ile biraz sıkıcı başlasa da sonraları insanı sarmalayıp kendine çekiyor. Geleceği temsil eden genç oyuncunun köklerini araması, doğayla konuşması ve pür-ü pak insanlara kulak vermesi çok güzel aktarılmış.

Klamlara kaydedilen bir tarih
Derler ki müzisyenler aradıkları tınıları bulduğunda ölmezlermiş. On yıldır müzik dersleri almakta olan genç, babaannesinde dinlediği klam ile yolculuğu çıkıyor. Doğa harikası topraklara geldiğinde ise ‘Zer’in farklı farklı söylemleriyle yüz yüze geliyor. Zira, Dersim bölgesi çok kimlikli; Zazaca, Kürtçe, Türkçe, Ermenice, vb. dillerinin kardeşce boy attığı topraklardır.

Gerçek hayatla bezenen rüya alemi
Sinema, paranın egemenliğinden kurtulduğu zaman nice güzellikler ortaya çıkaracağının en yalın halidir ‘Zer’. Filmi izlediğinizde sanki rüya aleminde geziniyorsunuz. Peş peşe dizilmiş askeri konvoy, barajlara kurban edilen güzellikler, Orak-Çekiç, Cemal Süreyya..

Bir o kadar da Dersim gerçeğinin ta kendisi. Olur da yolunuz bir gün Dersim diyarına düşerse üç beş günlük tanıklıktan sonra filmde en küçük bir abartı olmadığını göreceksiniz
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN