Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Beyaz Güller 75 yıl önce idam edildiler

Bundan 75 yıl önce, "Beyaz Gül" adlı anti faşist direniş grubunun kurucuları Ulm'lu Scholl Kardeşler mücadelelerinden dolayı ölüme mahkum edildiler.

Merhaba Haber Merkezi 
"Weiße-Rose" Vakfı'nın Başkanı Hildegard Kronawitter, gençlerin Scholl Kardeşleri örneğini ilham kaynağı olarak alması gerektiğini belirtiyor. "Haksızlıklar yaşandığında buna karşı çıkmak. Medeni cesaretle, vicdanının sesini dinleyerek ırkçılığa karşı durmak; bu konuda Scholl Kardeşler, Weiße Rose hareketi örneği bir mirastır" diyor.

"Weiße Rose" (Beyaz Gül) İkinci Dünya Savaşı sırasında faşizme karşı ortaya çıkan bir direniş hareketiydi. En çok tanınan üyeleri Hans ve Sophie Scholl’du. Bu grup 1942 yazıyla 1943 Şubat'ı arasında, Hitler faşizmine, yani Nazi rejimine ve savaşa karşı altı bildiri kaleme aldı ve dağıttı. Doğu Avrupa’da Yahudilere yönelik kitle katliamını da duyurdu.

18 Şubat 1943’te Scholl Kardeşler altı bildiriyi Ludwig Maximilians Üniversitesi'nde etrafa dağıtırken görüldüler ve polise teslim edildiler. Dört gün sonra, 22 Şubat’ta ölüme mahkum edilip idam edildiler. Altıncı bildiri başka direnişçiler üzerinden Londra’ya ulaştı ve daha sonra İngiliz hava kuvvetleri tarafından çoğaltılıp Almanya üzerinde uçaktan atıldı.

Kronawitter, iki kardeşin ve tüm bu direniş grubunun özgürlük, insan onuru, hoşgörü ve adaletten yana tavır aldıklarını belirtiyor. "Günümüzde güçlenen sağ popülizmi görünce, özgürlüğün ve açık toplumun sürekli yeniden savunulması gerektiğini vurgulamak önem kazanıyor."

İdam edilişlerinin 75. yılı nedeniyle, tüm Almanya’da çeşitli etkinlikler düzenlendi, Beyaz Güller’in direnişçileri için. Ulm’lu olan Scholl kardeşler için Ulm’da toplu taşıma araçlarında öğrenciler tarafından beyaz güller dağıtıldı. Scholl Kardeşler’in adı, başta Ulm olmak üzere Almanya’da bir çok alana, caddeye, okula, vakıf ve girişime verildi.
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN