Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kosova bağımsızlığının 10. yılını kutluyor

Güvenlik kuvvetlerinin yer aldığı geçit töreni ve Cumhurbaşkanı Thaçi'nin de katıldığı resepsiyon düzenlendi.

AA (Priştine) 
Resim galerisi için tıklayın
Kosova'nın bağımsızlığının 10. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Kosova Güvenlik Gücü (FSK) ve polislerin yer aldığı geçit töreni düzenledi. Başkent Priştine'deki Rahibe Teresa Meydanı'nda düzenlenen geçit törenine, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Meclis Başkanı Kadri Veseli, Başbakan Ramush Haradinaj, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta ile Başbakan Edi Rama, Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Thaçi, burada yaptığı konuşmada, Kosova ordusunun "resmiyet kazanmasının" zamanının geldiğini belirterek, "Stratejik ortaklarımız ve NATO, Kosova ordusunun bu sürecini tamamen destekliyor çünkü bu (süreç) bölge ve ötesindeki barış ile istikrara ek bir değer olacaktır." dedi.

Mecliste özel oturum
Öte yandan Kosova Meclisinde de bağımsızlığın 10. yıl dönümü nedeniyle özel oturum düzenlendi. Meclis Başkanı Veseli, burada yaptığı konuşmada, Kosova'nın on yılda elde ettiklerinin çok büyük olduğunu söyledi.

Demokratik, işlevsel ve etkili bir devlet kurduklarını dile getiren Veseli, "Kosova bugün tüm vatandaşları için sahip oldukları farklılıklara rağmen güvenli bir evdir." dedi. Komşuları ile iyi ilişkiler kurduklarını kaydeden Veseli, kuzey komşuları Sırbistan ile de iyi ilişkiler kurmak için iş birliği ruhuyla çalıştıklarını vurguladı.

Arnavutluk Başbakanı Rama da, Kosova ile Arnavutluk'un doğal, ekonomik, siyasi ve kurumsal etkileşim içerisinde bulunan "idari olarak ayrı iki gerçek" olduğunu belirtti. Başbakan Rama, "Kosova ve Arnavutluk sadece aynı büyükelçilik ve diplomatik temsilcilik değil, aynı dış politikaya sahip olacak ancak neden ulusal otoritenin ve ulusal güvenlik politikasının sembolü olacak cumhurbaşkanı da olmasın." diye konuştu.

Bağımsızlık resepsiyonu
Kosova'nın bağımsızlığının 10. yıl dönümünde ayrıca Cumhurbaşkanı Thaçi'nin de katıldığı resepsiyon düzenlendi. Thaçi, burada yaptığı konuşmada, Kosova'nın şimdiye kadarki fedakarlığının uluslararası toplum tarafından desteklendiğini ve uluslararası toplumun özgürlükleri için yardımcı olduğunu söyledi.

Kosova'nın başarılarına katkıda bulunan başta ABD, NATO ve Avrupa Birliği (AB) olmak üzere herkese şükranlarını ifade eden Thaçi, "NATO, AB, ABD ve diğer müttefikler Kosova ile bölgede barış ve sürdürülebilir istikrarın sağlanması yönünde bir çözüm bulunması için birlikte çalıştılar. Bu çözüm Kosova'nın bağımsızlığıydı." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Haradinaj ise Kosova'nın bağımsızlığının 10. yıl dönümü dolayısıyla duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Kapısını çalan en genç üyesi için Avrupa Birliğini tebrik ediyorum. Aynı zamanda NATO ve dünyanın tüm özgür uluslarını gelecek yeni üyeleri için tebrik ediyorum." dedi.

Bağımsızlığının 10. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kosova'da bulunan eski Başbakan Davutoğlu, Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile bir araya gelmişti.
Teilen
2018-03/01-Sayı-557
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN