Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Ne yaptıkları belli değil

 
Koalisyon aile birleşimini atlattı gibi...

Dört aydan fazla bir süre önce, 24 Eylül’de gerçekleştirilen Federal Almanya Genel Seçimleri sonrası tartışmalar hala devam ediyor. Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD arasında süren koalisyon hükümeti kurma görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerden her gün yeni bir kriz çıkıyor ama yine de ilerliyor görünüyorlar. Büyük olasılıkla, sancılı da olsa, büyük koalisyon kurulacak. Son olarak, gazetemizin yapım aşamasında, CDU/CSU ile SPD arasında görüş ayrılığı yaratan konuların başında mülteci siyaseti geliyordu. Görüşmelerde, geçici koruma statüsü verilen sığınmacıların aile birleşimi konusunda zar zor da olsa uzlaşma sağlandı. Görüşmeler 4 Şubat’ta sonuçlanacak.

Görünen o ki partiler arasında ite-kaka sürdürülen uzlaşma çabaları, tam da manşetimizde yer aldığı gibi "Napıyonuz" dedirtiyor.

PEGİDA'ya karşı Antifa
Nürnberg, Fürth ve Erlangen olmak üzere nerdeyse her hafta ırkçı PEGİDA’nın bir mitingi var. Yirmiyi geçmeyen sayıları var fakat AfD gibi ırkçı/faşist göçmen düşmanı, insanlık düşmanı parti maalesef mecliste temsil ediliyor! Antifaşist birlik her defasında karşı protestosunu yapmaktadır, yüzlerce demokrasi savunucusuyla karşı durmaya devam ediliyor. Fakat üzücü olan bir durum var ki, göçmen kökenli sayısı çok az.

Irkçı siyasetçi Müslüman oldu
Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin Brandenburg eyaleti Havelland Bölge Başkan Yardımcısı Arthur Wagner'in Müslüman olduğu bildirildi. Tagesspiegel gazetesinin haberinde Wagner’in kısa süre önce İslamiyet'i seçtiği belirtildi. Müslüman olmasına ilişkin konuşmak istemeyen Wagner’in "Bu kişisel bir konudur." ifadesini kullandığı kaydedildi.

192 sığınmacı öldü
Uluslararası Göç Örgütü (IOM), yılın ilk 11 gününde Akdeniz'den Avrupa'ya ulaşmaya çalışan 192 sığınmacının yaşamını yitirdiğini bildirdi. IOM Sözcüsü Joel Millman, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, "Bu gerçekten (sığınmacılar için) ölümcül bir yıl başlangıcı oldu." ifadesini kullandı. Millman, 1-11 Ocak arasında 192 sığınmacının Avrupa kıyılarına geçmeye çalışırken Akdeniz sularında can verdiğini belirterek, bu rotada geçen yılın aynı döneminde 12 sığınmacının öldüğüne dikkati çekti.

"Otoriterimizden vazgeçmeyeceğiz"
Kopenhagen Üniversitesi’nde Katalonya konulu bir tartışmada konuşan Katalanların görevden alınan lideri Carles Puigdemont, “Madrid’in tehditlerine rağmen otoriterimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. “Yakında yeni bir hükümet kuracağız. Baskıları sona erdirmenin ve Katalonya için politik bir çözüm bulmanın zamanı geldi” diyen Puigdemont, Madrid hükümetinin bütün tehditlerine karşın, yeni bir hükümet kuracağına ilişkin kararlılığını bir kez daha yineledi.

Brüksel’de Filistin’e destek gösterisi
Avrupa Birliği (AB) kurumlarına ev sahipliği yapan Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir grup tarafından Filistin’in tanınması için gösteri düzenlendi. Belçika ve Lüksemburg’daki Filistinli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine bir grup, AB kurumlarına yakın John Rey meydanında AB ülkelerine Filistin’in tanınması için çağrıda bulundu. Belçika’daki Filistin Toplumu Örgütü Başkanı Hamdan Edamiri, “Bugün buraya AB ülkelerinin, başkenti Kudüs olan Filistin devletini tanıması için çağrıda bulunmaya geldik. Ancak bu şekilde ABD Başkanı Donald Trump’ın kararına karşı çıkabiliriz.” dedi.

“Filistin’i tanıması zaman meselesi”
Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Teysir Ceradat, Slovenya dahil bazı Avrupa ülkelerinin yetkililerinin Filistin’i tanıma konusunu ciddi şekilde düşündüğünü söyledi. Filistin’in Sesi radyosuna konuşan Ceradat, Slovenya’nın Filistin devletini tanımasının zaman meselesi olduğunu, Belçika, Lüksemburg, İrlanda ve Portekiz’in de aralarında bulunduğu bazı ülkelerinde ise konunun görüşüldüğünü ifade etti.

Arakanlılar yeni tehlikelerle yüz yüze
Uluslararası sivil toplum örgütleri, Myanmar ile Bangladeş arasında varılan anlaşma kapsamında Arakanlı mültecilerin ülkelerine iade edilmesinin, etnik temizlikten kaçan Müslüman halkı yeni tehlikelerle yüz yüze bırakacağı uyarısında bulundu. Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Hla Kyaw, iki ülke arasında Arakanlı Müslümanların ülkelerine dönmelerini kapsayan iade anlaşmasını değerlendirdi. Kyaw, “İade anlaşması’ soykırımdan kurtulmak için Bangladeş’e kaçan mağdurlar için tam bir kabus. Bunun doğurabileceği sonuçlardan kaygılıyız.” dedi.

Kadınlar Yürüyüşü’ne ünlü aktrislerden destek
İlki geçtiğimiz 21 Ocak’ta gerçekleştirilen Kadınlar Yürüyüşü bu yıl da tekrarlandı. Geçtiğimiz yıl Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasının ertesinde gerçekleşen etkinlikte, bu konunun yanı sıra kadınların yaşadığı zorlukların da altı çizilmişti. Bu yıl kalabalık yürüyüşe birbirinden ünlü kadın oyuncular da destek verdi. Pershing Meydanı’nda toplanan kalabalık yaptıkları etkili konuşmalarla konuya dikkat çekerken, son dönemde nihayet hak ettiği desteği kazanan “Time’s Up” hareketine de değindi.

Belçika'da çocuk fuhuşu alarmı
Belçika polisi, ülkede fuhuşa zorlanan Nijeryalı kız çocukların sayısının giderek arttığı uyarısını yaptı. Belçika yerel gazetesi De Standaard'ın haberine göre, Federal Polis Teşkilatında Nijeryalı çocukların kaçırılması ve fuhuşa zorlanması konusunda çalışan Uzman Franz-Manuel Vandelook, ülkede zorla fuhuş yaptırılan Nijeryalı kız çocukların sayısının hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu, fuhuşa zorlanan kız çocukların yaşlarının 14, 16'ya kadar düştüğünü ifade etti.

Makedonya'da Arnavutça meclisten geçti
Makedonya'da, Makedonca'nın yanında Arnavutça'nın da resmi dil olarak kullanılmasına imkan veren "Dillerin Kullanımı Yasası" mecliste onaylandı. Muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) milletvekillerinin katılmadığı oturumda, ilk oylamada 69 "evet" oyu kullanıldı ve ikinci aşamaya geçildi. "Badinter İlkesi" kapsamında gerçekleşen ikinci oylamada ise ülkedeki diğer toplulukların temsilcisi 28 milletvekilinden 27'si "evet", biri ise "çekimser" oy kullandı ve yasa meclisten geçti.

“Dillerin Kullanımı Yasası”nı imzalamayacakmış
Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Makedonca'nın yanı sıra Arnavutça'nın da resmi dil olarak kullanılmasına imkan veren ve 11 Ocak'ta Makedonya Meclisinde onaylanan "Dillerin Kullanımı Yasası" ile ilgili kararnameyi imzalamayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı İvanov, başkent Üsküp'teki Cumhurbaşkanlığı Rezidansı'nda yaptığı açıklamada, bu yasanın, tartışması yapılmadan, uzmanlar, akademisyenler ile muhalefetin katılımı olmadan oylandığını belirtti.

Mercedes İşçileri Uyarı Grevinde
16 Ocak Salı günü sabah saatlerinde Mercedes binlerce işçi sendikasının çağrısına uyarak iş bırakarak yedi no‘lu kapıda toplanmaya başladı. Fabrika yakınındaki toplanma alanına kurulan sahnede sunucu yapan genç sendikacı arkadaşlar, ellerinde bayraklarla „bize koşan çırakları, genç işçileri alkışlayalım“ demesi ile alkış tufanı koptu. IG Metal Stuttgart Başkanı Roman Zitzelsberger konuşmasında, tıkanmaya doğru giden TİS görüşmeleri hakkında işçilere bilgi verdi. „İşverenler taleplerimizi dikkate almaz ise bizlerde yapmamız gerekenleri yapacağız“ dedi.

Dost-Der: Haklarımız ve Geleceğimiz için Örgütlenmek
Demokratik İşçi Dernekleri Fedarasyonu DİDF’e bağlı çalışmalar sürdüren derneklerin kongreleri devam ediyor. 37 yıldır aralıksız olarak Stuttgart ve çevresinde faaliyetler sürdüren Dostluk ve Dayanışma Derneği 26. olağan kongresini başarıyla gerçekleştirdi. Halk Yüksek Okulu (vhs) binası salonunda yapılan kongreye üyelerin çoğunluğu, Sendika, Sol Parti, HDK-A, SYKP ve DKP temcilcileri katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Bosch işçisi Abidin Özcan „Haklarımız ve geleceğimiz için örgütlenmeye hep birlikte devam edeceğiz“ dedi.

Yıkıma ve Yalana Karşı Direnişle Dost Olmak
DİDF Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çarman "Yıkıma ve Yalana Karşı Direnişle Dost Olmak" başlıklı haber yorumunda şu ifadelere yer veriyor:
Yeşilliği ile tanınan Stuttgart‘ta yalan ile doğru bir kez daha karşı karşıya geldi. Yalanı gerçek diye propaganda edenlerin (bankalar, tekeller, spülakatörler) eli güçlü idi. Doğrudan yana olanlar; tarihi dokuyu, doğayı ve çevreyi savunanlar ise sınırlı olanaklarla mücadeleye atıldılar.

Chain of Fools müzik grubunun ritmi eşlinde binlerce kişi tempo tutarak "Oben Bleiben“ diye haykırdı. Stuttgart 21 projesini Amerikan füzesine benzetenler, Stuttgart Kaos Merkezi ve Stuttgart 24 On Milyar diye yazanlar, „Bahnhof güzeli Merkel“ diye maket getirenler ile eylem yeri bayram yerine döndü…


info@merhaba.info
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN