Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Meslek eğitimi kariyer yapar

Bunun için liseyi okumuş olmak gerekmiyor

 
Yüksek öğretim yerine meslek eğitimi… Önce meslek eğitimi daha sonra ise ileri geliştirme eğitimi. Meslek hayatına liseyi okumadan meslek eğitimiyle atılmak… IHK (Ticaret odası) ve Handelskammer (esnaf ve sanatkarlar odası) gençlerin lise okumadan da iş piyasasında yüksek şansları olması için çözümler arıyor. Bu şekilde dördüncü sınıf öğrencileri için liseyi okuyabilmek çok kolaylaşacaktır.

Baden-Württemberg Meslek Eğitimi 2015-2025 Federal Enstitüsü'nün tahminlerine göre yaklaşık 10,5 milyon profesyonel nitelikli çalışanın şirketten ayrılması ve aynı niteliklere sahip sadece 7,5 milyon işçinin girmesi bekleniyor. 4.7 milyon insan akademisyen olarak iş bulmak isterken, 3,1 milyon akademisyen iş piyasasından ayrılacak.

Sonuç: Baden-Württemberg’de 2025 yılına kadar yaklaşık üç milyon profesyonel meslek eğitimli eksilecek. 2022 yılında, yani dört yıl içinde, sadece IHK Ulm (Ulm, Alb-Donau ve Biberach bölgesinde)'da yaklaşık 16 bin uzman ve Neu-Ulm içinde sorumlu olan IHK Schwaben'de 33 bin civarında uzman işçi eksilecek. Bu durumda akademi mesleklerine göre 10 kat daha fazla açık olacak. Ulm’da 700 mühendis ve teknik meslek eğitimli yaklaşık 7 bin işçi eksilecek. Bu eksikliğin yarısı metal, makine ve araba mühendisi alanında olacak.

İş yeri sahipleri için iş yerlerinde meslek eğitimi yerlerini dolduramayacak olmalarını bilmek çok üzücü bir durum. Ancak bunun yanı sıra çok sayıda yüksek öğrenimli genç yetenekler bu dallarda meslek eğitimi görmek istiyor.

Geçen yıl IHK Ulm‘da, lise mezunlarının meslek eğitimine geçiş oranı yüzde 27,5 oranında yükseldi. Ticaret Odası baş sorumlusu Otto Sälzle, lise mezunlarının giderek daha fazla profesyonel kariyer edinmek için meslek eğitimi yapmayı tercih etmelerinin kendisini sevindirdiğini belirtti.

Berufsorientierung und
Lehrstellenbörsen:
www.ulm.ihk24.de, www.lehre-macht-karriere.de (IHK Schwaben), www.hwk-ulm.de. Die Handwerkskammer informiert über freie Ausbildungsplätze in der App „Lehrstellenradar 2.0“. Szenarien: www.ihk-fachkraeftemonitor-bayern.de,
www.fachkraeftemonitoring-bw.de. Duale Hochschule Baden-Württemberg: www.dhbw.de
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN