Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Arakanlılar yeni tehlikelerle yüz yüze

Uluslararası sivil toplum örgütleri, Arakanlı mültecilerin ülkelerine iade edilmesinin, etnik temizlikten kaçan Müslüman halkı yeni tehlikelerle yüz yüze bırakacağı uyarısında bulundu.

AA (Ankara) 
Uluslararası sivil toplum örgütleri, Myanmar ile Bangladeş arasında varılan anlaşma kapsamında Arakanlı mültecilerin ülkelerine iade edilmesinin, etnik temizlikten kaçan Müslüman halkı yeni tehlikelerle yüz yüze bırakacağı uyarısında bulundu.

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Hla Kyaw, iki ülke arasında Arakanlı Müslümanların ülkelerine dönmelerini kapsayan iade anlaşmasını değerlendirdi. Kyaw, "'İade anlaşması' soykırımdan kurtulmak için Bangladeş'e kaçan mağdurlar için tam bir kabus. Bunun doğurabileceği sonuçlardan kaygılıyız." dedi.

Arakanlı mültecilerin yaşam koşulları, güvenlikleri ve vatandaşlık statüleri garanti altına alınmadan Myanmar'a geri gönderilmemeleri gerektiğini belirten Kyaw, "Arakanlılar geri dönecekse kendi evlerine dönmeliler. Bunun için yıkılan yerleşimler yeniden inşa edilmeli." ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın insan hakları konusunda hiçbir güvence içermediğine dikkat çeken Kyaw, "İnsanlar hala bölgeden kaçmaya uğraşıyor. Her gün onlarca insan gözaltına alınıyor. Myanmar güvenlik güçlerinin zulmüne tanıklık eden hiçbir Arakanlı Müslüman güvenliği garanti altına alınmadan geri dönmek istemeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Bangladeş'in Arakanlı Müslümanları "zorla geri göndermek ister" gibi tutum takındığını ifade eden Kyaw, böyle bir tavrın birkaç yıl içinde yeni göçlere kapı aralayacağını savundu. Kyaw, "Uluslararası toplum, Myanmar'a karşı somut adımlar atmazsa birkaç yıl sonra Myanmar ordusu yeni bir operasyon düzenleyecektir." diye konuştu.

"Uluslararası toplum devreye girsin"
Dakka merkezli Mülteci ve Göç Hareketleri Araştırma Birimi (RAMMRU) Koordinatörü C.R. Abrar da uluslararası toplumun, Arakanlı Müslümanların temel insan haklarının garanti edilmesi için devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

Abrar, mültecilerin geri dönüşlerinin kesin takvime bağlanmaması gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Bu bir süreçtir. Süreç başladıktan sonra gecikmeler olabilir. Hükümet acele etmemeli. Arakanlı Müslümanların onurlu şekilde evlerine dönmelerini sağlayacak bir ortam oluşturulmalı. Ne kadar süreyle geçici kamplarda ve uluslararası gözetim altında yaşayacakları gibi meseleler netleştirilmeli. Bunlar yapılmadan gönderilirlerse orada kalamaz, tekrar dönerler. Tıpkı 1991-1992 yıllarında olduğu gibi."

Bangladeş ve Myanmar arasında 23 Ekim'de varılan anlaşmaya göre, ilk aşamada Bangladeş'te yaşayan 100 bin Arakanlı Müslüman mültecinin ülkesine dönmesi öngörülüyor. Anlaşma kapsamında Arakanlı mültecilerin önce Myanmar kontrolünde bir kampta toplanması, ardından yerleşim yerlerine dağıtılmaları planlanıyor.

Bu çerçevede geri dönüşlerin başlatılması için öngörülen son tarih aşıldığı halde henüz somut bir adım atılmadı.
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN