Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HDK-Fransa 1. Olağan Kongresi gerçekleştirildi

HDK-Fransa’nın 1. Olağan Kongresi Paris’te gerçekleştirildi. HDK-Fransa’nın eş sözcülüğüne İbrahim Seydo Aydoğan ve Hatice Tolu seçilirken, ülke genel meclisi 75 kişiden oluştu.

Merhaba (Paris) 
Resim galerisi için tıklayın
Birçok kesimden değişik ve farklı simaların katıldığı kongrede Efrin’e yapılan TC askeri işgal ve saldırısı protesto edildi, direniş çağrıları yapıldı. HDK Fransa’nın örgütlenme sorunları masaya yatırıldı ve çözüm önerileri tartışıldı. Yapılan konuşmalarda; daha güçlü bir irade ve kararlılıkla sorunları aşarak geleceği örgütleme iradesi ortaya konuldu.

Paris Saint Denis Marcel Paul salonunda yapılan kongreye Fransa komünist parti temsilcisi, AvEG-kon Eş Başkanı, FEDA, SYKP, SKB, YS, France Kürdistan, HDP vekili Faysal Sarıyıldız ve birçok kurum, örgüt temsilcileri katıldı.

Fransız Komünist parti temsilcisi Pascal Torre konuşmasında, “Erdoğan Türkiye’de halklara karşı terör uyguluyor. HDP yöneticileri ve üyelerini, Kürtleri tutuklattı. Ama Kürtler buna karşı direniyor. Ve direnmeye devam edecek” dedi.

France Kürdistan Sözcüsü Jan Sylvie ise, “Yürüttüğünüz mücadele yalnızca Avrupa, Fransa, Kürdistan ile sınırlı değil, tüm insanlık için özgür yaşam projesidir. Kobanê zaferinde olduğu gibi Efrin için de sizinleyiz. Erdoğan diktatörlüğünün tutuklu HDP vekilleri ve belediye eş başkanları üzerindeki saldırısına karşı mücadele yürütüyoruz. Serbest bırakılmalarını istiyor, mektuplarla dayanışmamızı sürdürüyoruz. Onlar özgürlüklerine kavuşana kadar dayanışma kampanyamız sürecek” dedi.

AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk, 2015′ te AKP diktatörlüğünün topyekûn başlattığı savaş konseptinin bir parçasının Efrin’e yapılan saldırı olduğunu belirterek, Saray diktatörlüğünün toplumun her kesimine yönelik saldırıyı yoğunlaştırmasına rağmen direnişi yok edemediğine vurgu yaptı.

ACTİT Eş Başkanı Konuşmasına Efrin’e yönelik saldırıyı kınayarak başladı. HDK’nın bir bileşeni olan ACTİT’in önümüzdeki süreçte HDK’yi daha iyi örgütlenmesi için gerektiğini yapacaklarını söyledi.

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Halkımız kendi direnişi ve gücüyle var oldu. Ancak son yıllarda halkımız Türkiye’de nefes alamıyor.” dedi. Efrin için yapılmak istenen eylemlerin engellenmesini kınadı.

SKB adına Solmaz Özdemir, tüm dünyada kadınların faşizme karşı mücadele etiklerini ve Tüm sosyalist kadınların kalbinin Efrin için çarpıttığını ifade etti. FEDA adına yapılan konuşma da kongrenin tarihsel bir süreçten geçtiği söylendi.

HDK Fransa Eş Başkanı Birsel Ocak, Türkiye’de, Kürdistan’da, Avrupa’da siyasal sürecin yeni bir şeylerle karşılarına çıktığını söyleyerek temel gündemlere ve kırmızı çizgilere değindi.

Kongrede geçmiş dönemde yürütülen faaliyetler üzerinde değerlendirmeler yapılarak önümüzdeki sürecin nasıl örgütleneceği üzerine öneriler sunuldu, dilek ve temennilerde bulunuldu.
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN