Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Savaş acı, gözyaşı ve göçtür”

Hatay demokrasi güçleri Afrin’e yönelik müdahalenin son bulması ve savaş politikaları yerine barışın tesis edilmesi için çağrı yaptı.

Merhaba Haber Merkezi 
Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri Afrin’e yönelik müdahalenin son bulmasını, savaş politikaları yerine barışın tesis edilmesini istedi. Hatay Demokrasi Güçleri adına açıklamada bulunan İnsan Hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Mithat Can, “Türk, Arap, Kürt ve diğer halkların birbiriyle sorunu yoktur. Bu savaş Türkiye’nin değil Erdoğan’ın, AKP Hükümetinin savaşıdır” dedi.

Can açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin Suriye ve Irak ile ilgili TBMM’de kabul ettiği tezkerelere dayanarak sık sık sınır ötesi hava harekâtları düzenlemesi ve özellikle Suriye ve Irak’ta kara gücü bulundurması oldukça tehlikeli bir hal almış ve en son Suriye’nin Afrin kentine yönelik bombardıman Türkiye’yi ve bölgedeki tüm halkları büyük bir savaş ve yıkım gerçekliği ile yüz yüze bırakmıştır.

Bu tezkereler Anayasa’nın 91. Maddesi’ne aykırıdır. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan başka ülkelere fiili saldırıda bulunma ve asker konuşlandırma ciddi hukuki sonuçlara yol açabilecektir. Hükümetin Afrin ve Menbic bölgelerine yönelik askeri harekatının Türkiye basınında yansımaları da ürkütücü ve tehlikelidir.

Son 24 saatte Türkiye savaş uçakları tarafından Afrin Bölgesine yüzden fazla bombarduman yapılmış, basına yansıyan haberlere göre aralarında çocukların ve kadınların bulunduğu çok sayıda sivil yapılan bu bombardıman sonucu öldüğü ve ağır yaralandığı bilgisi gelmiştir. Bu kirli savaşın bölgesi içinde olan Hatay iline yansıması çok ağır olacağı açıkken dün Reyhanlı ilçesine düşen roketler sonucu ölümler ve çok sayıda yaralanmaların olması biz Hatay da yaşayan insanları çok ürkütmektedir. Sürdürülen bu savaşın yıllar boyu barış içinde yaşayan halklara ölüm, zulüm ve yıkım getereceğini söylüyoruz ve kınıyoruz.”

Açıklamanın devamında Başkan Mithat Can, “Siyasi iktidarın itidalli davranmasını istiyoruz. Bunun yanında ana akım medyanın savaş çığırtkanlığından vazgeçmesini istiyoruz ve savaş kışkırtıcı dilini kınıyoruz, medyayı savaş politikalarına karşı barıştan huzurdan ve kardeşlikten yana olanların sesine kulak vermeye davet ediyoruz.” diyerek, savaş politikasına son verilmesi gerektiğine işaret etti.
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN