Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yıkıma ve Yalana Karşı Direnişle Dost Olmak

Chain of Fools müzik grubunun ritmi eşlinde binlerce kişi tempo tutarak „Oben Bleiben“ diye haykırdı. Stuttgart 21 projesini Amerikan füzesine benzetenler, Stuttgart Kaos Merkezi ve Stuttgart 24 On Milyar diye yazanlar, „Bahnhof güzeli Merkel“ diye maket getirenler ile eylem yeri bayram yerine döndü…

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Toplumsal olaylar, çevreyi ve doğayı koruma doğrultusunda bilinçlenmek, doğru olan için mücadele etme isteği hayatta karşılığını bulunca genellikle başarı da beraberinde gelir.

İşte buna basit bir örnek; Avrupa‘nın en büyük mega projesi olarak lanse edilen, Stuttgart tarihi tren istasyonunu yer altına çekmeye karşı on yıl kadar önce üç beş kişi tarafından başlatılan ve sonraları binler, on binlerle ifade edilen çalışmadır.

Demiryolu menejerleri, CDU, SPD ve FDP‘li politikacılar tarafından Baden Württemberg halkına Stuttgart 21 projesinin 4,5 milyar euro üzerinde olmayacağı ve en geç 2021‘de bitirileceğinin sözünü verdiler. Daha sonraları bu koroya Yeşiller partisi de katılır oldu.

Yeşilliği ile tanınan Stuttgart‘ta yalan ile doğru bir kez daha karşı karşıya geldi. Yalanı gerçek diye propaganda edenlerin (bankalar, tekeller, spülakatörler) eli güçlü idi. Doğrudan yana olanlar; tarihi dokuyu, doğayı ve çevreyi savunanlar ise sınırlı olanaklarla mücadeleye atıldılar.

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar
Resmi verilere göre, halk oylamasından sonra projenin maaliyeti 2,3 milyar euro arttı ve tren garının faaliyete geçmesi 2 yıl daha ileriye atıldı.

Deutsche Bahn da olmak üzere birbirinden bağımsız olarak hazırlanan bilir kişi raporları ise projenin tamamlanmasının en az bir yıl daha fazla süreceğini ve zaten artmış olan harcamalara 2-3 milyar euronun daha ekleneceğini belirtiyorlar.

Deutsche Bahn bu açıklamalara ve verilere rağmen hala gecikmenin masraf artışı olmadan telafi edilebileceğini söylüyor. Fakat halk oylamasından önce Deutsche Bahn‘ın bilgisi dahilinde olmadığını söylediği 2,3 milyar euronun bile nereden geleceği bilinmiyor. Sonradan tasarlanan bölümler için daha alınamayan inşaat ruhsatları ve yıllardır tasarlanan değişiklikler için verilen dilekçelerin reddedilmiş olması da işin cabası.

Bugün gelinen yerde Stuttgart 21 Projesinin 2024‘ten önce bitemeyeceği ve maliyetinin de çok rahatlıkla 10 milyar euroyu bulacağı gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Dört mevsim direniş
Proje gündeme gelir gelmez harekete geçenler daha önceleri birbirlerini tanımıyorlardı. Sokakta karşılaştıklarında selamlaşmıyor kendi işinde gücünde insanlardı. Ancak mücadele etme isteği ve tutumu azımsanmayacak kadar kişiyi birbirine yakınlaştırdı, dost olmalarını sağladı.

Kolay değil, tam 400 haftadır büyük bir kararlılıkla her pazartesi akşam saatlerinde eylem için bir araya gelinerek hep birlikte ‘Oben Bleiben’ diye tempo tutturmak. Gelinen yerde Stuttgart 21 karşıtları hayatın içinde hayatın akışına müdahale ederek dost ve yoldaş oldular. Bugün sokakta karşılaştıklarında gülerek selamlaşmaktalar.

Ve hala hiçbir şey için geç değil deyip; bilirkişi ve uzmanların raporları ile Stuttgart 21‘in inşaatının durdurulması, varolan tren istasyonunun faaliyetine devam etmesi ve şimdiye dek yapılan çalışmaların eski istasyona akıllıca dahil edilmeli demekteler.

Montag Democu Olmak
Sokakta, işyerinde, toplantılarda karşılaştığımız bir çok kişi „ya siz daha Pazartesi eylemlerine neden devam ediyorsunuz? Adamlar inşaata çoktan başladılar“ diyerek birazda alaya alıyor. Türkiyelilerin eylemlere katılımı ise hep sembolik denebilecek düzeyde kaldı. Ve hafta haftayı kovaladı! Kar kış demeden 400. Pazartesi Mitingine gelindi.

Akşam saat 17.00‘den itibaren insanlar ellerinde pankart, döviz, bayraklarla Stuttgart tren istasyonu önünde toplanmaya başladılar. Bilgilendirme masaları açıldı. Ki bu masalar önünde her eylemde uzun kuyruklar oluşmakta. Proje hakkındaki yeni açıklamalar bilgilendirme masalarında dağıtılır. Her hafta vatandaşlara seslenilen mektuplar elden ele dolaşır.

Sahneden „Sayımız dörtbini aştı“ diye anons edilince, kitlenin coşkusu kat be kat arttı. 400. Pazartesi eyleminin sunuculuğunu Angelika Linckh yaptı. Tiyatro yönetmeni Volker Lösch, Yazar Winfried Wolf, Kaberist Christine Prayon ve Timo Brunke’nin konuşmaları alkış ve sloganlarla desteklendi. Her fırsatta Stuttgart 21 eylemlerine katılan Sol Parti Milletvekili Sabine Leidig ise bu defasında göndermiş olduğu mesajla Montag demoya katıldı.

Chain of Fools müzik grubunun ritmi eşlinde binlerce kişi tempo tutarak „Oben Bleiben“ diye haykırdı. Stuttgart 21 projesini Amerikan füzesine benzetenler, Stuttgart Kaos Merkezi ve Stuttgart 24 On Milyar diye yazanlar, Bahnhof güzeli Merkel diye maket getirenler ile eylem yeri bayram yerine döndü.

Tren istasyonu işgal edildi
Ana programın bitirilmesine rağmen eyleme katılan dörtbinden fazla kişi ayrılmak istemedi ve kendiliğinde müzik gruplarının ardında tren istasyonu içine doğru yürüyüşe geçildi. Bütün peronların önünde sloganlar atılarak el ele dans edildi.

Milyarların toprağa gömülmesi demek olan Stuttgart 21 projesine karşı başlatılan ve on yıla yakın bir zamandır devam eden bu haklı direniş, tarih sayfasında yerini en uzun soluklu direniş diye aldı. Pazartesi eylemleri sayesinde proje sahiplerinin tüm yalan ve pislikleri bir bir dökülmeye başlıyor.

Başlangıçta birazda çekinerek eyleme katılanlar kendini geliştirerek bütün toplumsal olaylara karşı duyarlı hale geldi. Stuttgart 21 karşıtları kendi aralarında dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemekteler. Ve bütün Stuttgartlılara sesleniyorlar: Burası bir kürsü. Gelin hep birlikte bu demokrasi kürsüsünü kullanalım.
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN