Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Dost-Der: Haklarımız ve Geleceğimiz için Örgütlenmek

37 yıldır aralıksız olarak Stuttgart ve çevresinde faaliyetler sürdüren Dostluk ve Dayanışma Derneği, 26. olağan kongresini başarıyla gerçekleştirdi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Demokratik İşçi Dernekleri Fedarasyonu DİDF’e bağlı çalışmalar sürdüren derneklerin kongreleri devam ediyor. 37 yıldır aralıksız olarak Stuttgart ve çevresinde faaliyetler sürdüren Dostluk ve Dayanışma Derneği 26. olağan kongresini başarıyla gerçekleştirdi. Halk Yüksek Okulu (vhs) binası salonunda yapılan kongreye üyelerin çoğunluğu, Sendika, Sol Parti, HDK-A, SYKP ve DKP temcilcileri katıldı.

Kongrenin selamlama ve açılış konuşmasını Bosch işçisi Abidin Özcan yaptı. Özcan konuşmasında, „Kurulduğu günden bu yana emekçilerin özlem ve çıkarları için çaba gösteren derneğimiz, uzun bir dönemdir artık buralı olduğumuz bilinç ve tutumuyla hareket etmekte. Yaşadığımız ülkededeki toplumsal sorunlar ve çözümleri için demokratik örgütlenmelerle birlikte mücadele etmeye hep özel önem verdik. Haklarımız ve geleceğimiz için örgütlenmeye hep birlikte devam edeceğiz“ dedi.

Halk Yüksek Okulu (vhs) binası salonunda yapılan kongreye üyelerin çoğunluğu, Sendika, Sol Parti, HDK-A, SYKP ve DKP temcilcileri katıldı. HDK-A ve SYKP’ten temsilciler de bizzat konuşarak dayanışma mesajlarını ilettiler.

İşçi temsilcileri konuştular
Saygı duruşunun ardından üç kişilik divan seçimi yapılarak kongrenin gündemi ve akışı belirlendi. Sendikaların geleceği platformu adına Christa Hourani „Bu günlerde TİS görüşmelerimiz devam etmekte. Alman sermayesinin durumu çok iyi olmasına rağmen söz konusu biz işçilerin emeği olunca binbir türden yalana başvurmakta. İşçiler olarak sendikamızın ileri sürdüğü haklı talepleri daha gür biçimde fabrikalarda, eylemlerde haykırmalıyız“ diyerek DİDF’e teşekkür etti.

Geçmiş yönetim adına Binali Batmaz iki yıllık dönemin faaliyet raporunu sinevizyon eşliğinde sundu. Batmaz, „Belirtmek gerekir, doğru zamanlama, doğru eylem çağrısı ve kollektif çalışma başarıyı beraberinde getirmekte. Bunu bir çok çalışmamızda gördük. İşçi derneği olmanın bilinci ve tutumu ile bölgemizdeki bütün işçi eylemlerine üyelerini katılarak destek vermekte. Dostlarımızı derneğimiz üye olmaya davet ediyorum“ diyerek sunumunu tamamladı.

DİDF gençlik çalışması Almanca olarak anlatılarak bu konuda yetersiz olunduğuna vurgu yapıldı. Daha sonra üye ve misafirler söz alarak çalışmalar hakkında görüşlerini dile getirdiler. „Irkçı parti AfD‘nin yüzde 14’lere varan oy alması DİDF gibi kurumlara önemli sorumluluk ve görevler yüklemekte. Zira, Alman kurumlarıyla birlikte hareket etmek çok önemli“ dendi.

„Zorluklarımız çok ama mücadeleden başka şansımız da yok“
Hidria-Bausch fabrikasında işçi temsilcisi Başkanı Kali Benk de „İçinde bulunduğumuz süreçte bir yanda TİS görüşmeleri, diğer yanda işyerlerimizde temsilcilik seçimleri var. Hakkımız olanı elde etmek için işçilerden yana, mücadeleci arkadaşlarımızın kazanması için çaba sarfedelim. Zorluklarımız çok ama mücadele etmekten başka şansımız da yok“ dedi.

Kongrede hazır bulunan DİDF yürütme kurulu üyesi Düzgün Altun; „Almanya ekonomik olarak güçlü, neoliberal politikalar ve yayılmacılık konusunda giderek güçlenen, AB‘nin yönlendiricisi konumundaki bir ülke. Ancak işçi ve emekçiler için durum böyle değil. Almanya‘da 16 milyon insan yoksulluk içinde yaşıyor. En zenginlerinin serveti dudak uçuklatıyor. Geçtiğimiz yıl 665 milyar euro servete sahip olan en zengin 500 kişisinin serveti, yüzde 8.7 artarak 723 milyar euro oldu. İçinde bulunduğumuz sürecin özelliklerini dikkate alarak somut duruma uygun somut politikalarla en geniş kitleye ulaşmalıyız“ dedi.

Sendikacı, temsilci ve birçok fabrikadan işçilerin katıldığı kongrede bu kez Alu-Schmid işyeri temsilciliği Başkanı Franz Dean söz alarak, kısa bir konuşma yaptı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Almanya ve Avrupa Yönetim Kurulları Üyesi Aynur Karakaya ise konuşmasında, „AKP’nin ülkeyi hızla savaşa sürüklediğini, kaç gündür Türkiye sınırının öbür yakasındaki Afrin’nin bombaladığını ve bizler barışı savunanlar olarak daha güçlü eylemleri Alman dostlarımızla birlikte örgütlemeliyiz“ diyerek Alman devletinin iki yüzlü siyasetine dikkat çekti.

Konuşma ve tartışmaların ardından faaliyet ve mali raporlar aklandı. Dokuz kişilik yeni yönetim ve üç kişilik denetleme kurulunun seçilmesiyle kongre sona erdi.
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN