Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Mercedes İşçileri Uyarı Grevinde

16 Ocak Salı günü sabah saatlerinde Mercedes binlerce işçi sendikasının çağrısına uyarak iş bırakarak yedi no‘lu kapıda toplanmaya başladı…

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Sindelfingen) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’da TİS görüşmeleri başladığı andan itibaren bütün fabrikalardan bir hareketlilik bir heyecan başlar. İşçilerin durumu üzerine toplantılar yapılıp bildiriler dağıtılır. Bu süreçte bazı fabrikalar vardır ki, herkesin gözü onların üstündedir. Audi, BMW, Porsche, VW, Bosch, Mercedes...

Binlerce işçinin çalıştığı Sindelfingen Mercedes işçisi alana indiğinde izleyenler gıpta ile bakmaktalar. Toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz yönde seyretmesi üzerine IG Metal bu kez en güçlü kollarından biri olan Mercedes işçilerini uyarı grevine çağırdı.

16 Ocak Salı günü sabah saatlerinde Mercedes binlerce işçi sendikasının çağrısına uyarak iş bırakarak yedi no‘lu kapıda toplanmaya başladı. Fabrika yakınındaki toplanma alanına kurulan sahnede sunucu yapan genç sendikacı arkadaşlar, ellerinde bayraklarla „bize koşan çırakları, genç işçileri alkışlayalım“ demesi ile alkış tufanı koptu.

Havada yağmur bir gelip bir gitmekte. Ancak işçiler hava durumunun kötü olmasına aldırış etmeyen işçiler hep birlikte „yüzde altı zam istiyoruz“ diye tempo tuttular. IG Metal Stuttgart Başkanı Roman Zitzelsberger konuşmasında, tıkanmaya doğru giden TİS görüşmeleri hakkında işçilere bilgi verdi. „İşverenler taleplerimizi dikkate almaz ise bizlerde yapmamız gerkenleri yapacağız“ dedi.

Mercedes işyeri işçi temsilciliği başkanı Ergün Limali ise konuşmasında, „Uyarı grevine katılım yüzde yüz ve bizler bununla gurur duyuyoruz. Almanya’nın ekonomik durumu çok iyi. Bunu herkes biliyor. Bizler daha iyi bir yaşam ve çocuklarımız için hakkımız olanı istiyoruz“ dedi.

Sabah grevinin ilgi odağı olan Sindelfingen’deki Mercedes fabrikasında on bin kişinin iş bıraktığı açıklandı. Önümüzdeki günlerde uyarı grevlerine devam edilecek. DİDF üyeleri eylemlere katılarak Metal işçilerinin haklı mücadeleleriyle dayanışma içinde olduklarını belirten bildiriler dağıttılar.
Teilen
2018-02/01-Sayı-555
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN