Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

28. yayın yılındayız - Hüseyin ŞENOL

 
Evet, 28. yayın yılının ilk sayısındayız...

Güney Almanya’nın Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde Türkçe yayın yapan en büyük gazete olan Merhaba, 28. yayın yılına başlamanın haklı gururunu yaşıyor. Bu yılda da yansız ve yanılgısız yayıncılık anlayışından ödün vermeden Türkiyeli göçmenlerin yanında olacak olan Merhaba, sizlere haberin en doğrusunu vermeye devam edecek. Merhaba Takvim, İş Rehberi Nerede, Merhaba Özel Tatil Sayısı derken, internetle de yayıncılık sınırlarının ötesine geçmek sevincimizi katlarken, başarı çıtamızı her geçen yıl azim ve kararlılıkla daha da yükseltiyor olmak, önümüzde duran hedeflerimizi daha da yaklaştırıyor bize.Boyun eğmeyiz
Dik durmaya ve boynumuzu eğmemeye devam edeceğiz...

Merhaba, bu sayısıyla 28. yayın yılına girdi... Koskoca çeyrek asırdan fazla bir zamanı geride bıraktı.

28. yayın yılımızda da boyun eğmeden, yayın politikamızdan gram şaşmadan yolumuza devam edeceğiz...

Okurlarımızın da Güney Almanya’daki cesur sesine, yani Merhaba’ya sahip çıkmaya devam edeceğine inanıyorum...

Özellikle de son yıllarda daha da artan üzerimizdeki baskıya, yıldırma girişim ve tavırlarına boyun eğmeyeceğiz.

Ben daha çıkarken, 1990 Aralık’ındaki ilk sayımızda da yazdığım gibi, o amaç ve ilkelerimizden şaşmadık.

O yazımda özellikle ırkçılığa karşı tavrımı net koymuştum ve Merhaba’nın yayın politikasında bu tavır “olmazsa olmazımız” oldu. Şöyle demişim 27 yıl önce:

“Merhaba siyasi görüş bakιmιndan tarafsιz olmasιna karşιn, bazι konularda kesinlikle taraftιr: Bizler, ιrkçιlιğa, yabancι düşmanlιğιna ve her türlü ayrιmcιlιğa karşιyιz.”

Bu tavrımız, sadece Alman ırkçı ve faşistlerine karşı değil, Türkiyeli ırkçı ve faşistlerine karşı da aynı şekilde oldu. Merhaba'nın her bir sayısı, göçmen-azınlık olan Türkiyelilerin haklarının savunucusu, koruyucusu içeriklidir. 27 yıldır başımızdan geçen, karşımıza çıkan, çıkarılan tavır ve karalamalardan örnekler sunsam, değil ayrı bir yazı, ansiklopedi çıkar...

Özellikle bizim ırkçılara ve yobazlara sesleniyorum: Eğer kalmışsa, elinizi vicdanınıza koyarak okuyun Merhaba'yı... Yok okumaz, "dedikodu ve karalamaya devam" kararı verecekseniz de, karanlığınızda boğulun...

Biz yolumuza devam ediyoruz.

Almanya’da hükümet arayışı zorlaşıyor
Dört yıl önce bu günlerde Hristiyan Birlik partileri CDU ve CSU ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) büyük koalisyon hazırlıklarını neredeyse tamamlamışlardı. 14 Aralık 2013'te SPD üyeleri koalisyon anlaşmasını yüzde 76'lık oy oranıyla onaylamış ve Angela Merkel'in yeniden başbakanlığa seçilmesinin önünde engel kalmamıştı. Ama bu defa durum daha karışık. Koalisyon anlaşmasının Mart ayından önce imzalanacağına ihtimal verilmiyor. Büyük koalisyon dışındaki alternatiflerin bolluğu hükümet arayışını zorlaştırıyor.

Steinmeier, Noel konuşması yaptı
Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Alman kamu televizyonları ARD ve ZDF'de yayınlanan konuşmasında, vatandaşlara siyasete olan güveni kaybetmemeleri çağrısında bulundu. "Beklenmedik durumlarla karşı karşıya kaldığımız bir dönemde yaşıyoruz” diyen Steinmeier, bu durumun tedirginlik yarattığını ifade etti. Ancak beklenmedik bu gelişmelerin “korku yaratmaması” gerektiğine işaret eden Steinmeier, bunun alışılmadık bir şekilde kurulması uzun süren Alman federal hükümeti için de geçerli olduğunu dile getirdi.

Katalonya’da ayrılıkçılar zafer kazandı
İspanya'nın girişimi ile Katalonya özerk bölgesinde yapılan erken genel seçimleri bağımsızlık yanlısı partilerin oluşturduğu birlik kazandı. Bölgesel hükümetin görevden alınan başkanı Carles Puigdemont'un bağımsızlık yanlısı Avrupa Demokratik Partisi, Oriol Junqueras'in Cumhuriyetçi Sol Partisi (ERC) ve antikapitalist Halk Birliği Adaylığı'nın (CUP) oluşturduğu Katalonya İçin Birlikte koalisyonu 135 sandalyeden 70'ini kazandı. Bu oran oyların yüzde 48'ine tekabül ediyor. Mutlak çoğunluk içinse 68 sandalyeye sahip olmak yeterli.

Puigdemont'dan seçim açıklaması
Katalonya'nın bağımsızlık ilanı sonrası görevden alınan, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Katalonya İçin Birlikte Koalisyonu lideri ve eski yerel yönetim başkanı Carles Puigdemont, seçim kampanyasını yürüttüğü Belçika'nın başkenti Brüksel'de basın toplantısı düzenledi. İspanya merkezi hükümetinin seçim sonuçlarını kabul etmesi gerektiğini belirten Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un soruna çözüm üretmesi gerektiğini söyledi. Puigdemont, "İspanya merkezi hükümeti, Katalanları bastırmaya ve bölmeye çalıştı. Madrid, Katalan bölgesinin meşru yönetimini siyasi olarak bitirmek istedi." diye konuştu.

Avusturya'da ırkçı hükümet dönemi
Avusturya'da ırkçı koalisyon hükümetini oluşturan Halk Partisi (ÖVP) ve Özgürlük Partisi (FPÖ), Hofburg sarayında düzenlenen yemin töreniyle resmen göreve başladı. Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından kabul edilen ÖVP ve FPÖ'lü bakanlar, fezlekelerini aldı. Van der Bellen, yemin töreninde yaptığı konuşmada, yeni Başbakan Sebastian Kurz'un sunduğu kabineyi onayarak başarılar diledi.

Avusturya'da faşistlerin iktidar ortağı olması, Almanya'daki faşistdaş partisi AfD için bir destek aslında.

Dünyada 258 milyon uluslararası göçmen bulunuyor
Dünyada ana vatanlarından ayrılıp başka ülkelerde yaşayan 258 milyon göçmen bulunduğu bildirildi. BM'nin Uluslararası Göç Günü nedeniyle yayınladığı rapora göre, uluslararası göçmenlerin sayısı 2000 yılından bu yana yüzde 49'luk artışla 2017'de 258 milyona yükseldi. Bu göçmenlerin 49,8 milyonuna ABD ev sahipliği yapıyor. Raporda, ABD'den sonra en fazla göçmene ev sahipliği yapanların sırasıyla her birinde 12 milyon civarında göçmenin yaşadığı Suudi Arabistan, Almanya ve Rusya olduğu ifade edildi.

Sığınmacı kotası AB yönetimini böldü
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Liderler Zirvesi öncesi üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına gönderdiği davet mektubunda, sığınmacı konusunun da gündemlerinde olacağını bildirdi. Üye ülkelerin zorunlu olarak sığınmacı almasına yönelik plana değinen Tusk, "Bugüne kadar edindiğimiz tecrübeler, zorunlu kota konusunun oldukça bölücü olduğunu ve yaklaşımın da uygulanması anlamında orantısız ilgi gördüğünü, bir anlamda etkisiz kaldığını ortaya koydu." ifadesini kullandı.

Danimarka sığınmacı almamak için yasa çıkarttı
Danimarka, Birleşmiş Milletler (BM) kotası nedeniyle 2016-2018 yıllarında kabul etmesi gereken bin 500 sığınmacıyı almamak için kanun çıkarttı. Danimarka Parlamentosu Folketing’de onaylanan yasaya göre, BM kotasından sığınmacıların kabulü ve sayısıyla ilgili kararlar bundan böyle Göç ve Uyum Bakanı tarafından verilecek. Bana göre bu yasa, insanlığa karşı bir yasadır.

"Özgürlük" toplantısına katıldı
Meşale’nin 18 Aralık’ta görülen ve serbest kalmasına rağmen, 30. miting de gerçekleştirildi. Miting sonrası düzenlenen, Meşale'nin de görüntülü olarak bağlandığı "özgürlük" kutlamasına çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğe görüntülü olarak bağlanan Meşale, salonda hüzünle karışık, büyük coşku yarattı. Meşale'yi perdede gören kitle, uzun süre kendisini alkışladı. Meşale, yaptığı konuşmada, 30 haftadır süren dayanışma gösterileri için tüm katılımcılara teşekkür ederek "dayanışmanız bana büyük güç verdi ve vermeye devam ediyor" dedi. Mitingler, tüm tutuklu gazeteciler ve politik tutuklular için, her ayın ilk cuması olarak devam edecek.

HDK-A Kongreleri devam ediyor
Ülke kongresi olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Almanya’nın kent örgütlenmesi HDK-A Mannheim, bir yıllık faaliyetinden sonra 1. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi‘nde (DKTM) gerçekleşen kongrenin açılış konuşmasını merkez Eşbaşkanı Cano Yıldız yaptı. Bir yıllık faaliyetlerin sinevizyonda gösterilmesinden sonra divan seçimi yapıldı.

HDK-Almanya Eşsözcüsü Ali Mitil, Nav-Dem yöneticisi Bahaddin Doğan ve bağımsız bireylerden Ezo Özlem divana seçildi.

128 oyla Kudüs tasarısı kabul edildi
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki olarak BM Genel Kurulu'na sunulan karar tasarısı, Türkiye ve Yemen'in talebiyle gerçekleştilen acil özel oturumdaki oylamaya katılan ülkelerin 128'inin lehteki oyuyla kabul edildi. Kudüs sorununun İsrail ile Filistinliler arasındaki müzakereler neticesinde çözülmesini öngören ve kentin statüsüyle ilgili diğer kararları geçersiz olarak niteleyip iptal edilmeleri gerektiğini belirten tasarıya, dokuz ülke ret oyu verirken, 35 üye ise çekimser kaldı.

BKA’dan sahte mektup uyarısı
Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) 21 Aralık tarihinde resmi internet sayfası üzerinden yaptığı uyarıda, yabancı ülke mahkemelerinden gönderildiği öne sürülen mektuplar aracılığıyla dolandırıcılık yapıldığının tespit edildiğini duyurdu ve vatandaşları uyardı. İnternet sayfasındaki uyarıda, Almanya genelinde "Türkiye'nin İstanbul'daki en üst mahkemesinden gönderildiği iddia edilen mektuplarla, kişilerden para toplanmaya çalışıldığı açıklandı. Sahte mektuplarda sözkonusu kişiye yönelik "bir tutuklama kararı olduğu ve bu kararın Türkiye hükümetine de iletildiğinin" yazdığı belirtildi.

Ekim Devrimi ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Sempozyumu gerçekleştirildi
16-17 Aralık günlerinde “Ekim Devrimi’nin 100. Yılında Sosyalist Yeniden Kuruluş” başlığıyla gerçekleştirilen sempozyumda beş oturum gerçekleşti. Çeşitli başlıklar altında beş oturumla gerçekleştirilen sempozyuma, Mahir Sayın, Ziya Ulusoy, Mehmet Yılmazer, Tuncay Yılmaz, Murat Çakır, Tolga Tören, Eylem Çamuroğlu, Mustafa Şener, Ünsal Çığ, Günter Pohl, Siro Terossan ve Hakan Gürgen konuşmacı olarak katılarak, sunumda bulundular ve kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

Türkiyeli yolculara köpekli arama
Bir yolcunun cep telefonuyla kaydettiği görüntülere göre, Türk Hava Yollarının (THY) tarifeli seferiyle İstanbul'dan Düsseldorf'a gelen yolcuların valizleri polis köpeklerine koklatılıyor ve bazı yolcular bu durumdan rahatsız oluyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabında bu görüntüleri paylaşarak polisin bu uygulamasına tepki gösterdi. Yeneroğlu, Twitter'daki paylaşımında, "Bu zorbalık Almanya için utançtır ve hemen sonlandırılması gerekir! Türk-Alman ilişkileri bu anlayışla normale dönmez!" değerlendirmesinde bulundu.

"Yol kadındır, sır içinde sır olmayacağız"
İstanbul'da yaşayan Araştırmacı - Yazar Gülfer Akkaya, Avrupa'da söyleşilerine devam ediyor. Avrupa'nın çeşitli ülke ve şehirlerinde panel ve söyleşilere katılan Akkaya ile, Giengen kasabasında bulunan Heidenheim ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi (HAKM) de “Yol Kadındır, Sır İçinde Sır Olmayacağız” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi. Panelist yazar Akkaya, Alevi toplumunun teorik olarak da olsa neden kadın erkek eşitliğini kabul ettiğinin izlerini araştırdığını, bu araştırma sonunda Alevilik inancının kadim ve kadıncıl bir inanç olduğunu belirtti.

Erkek Egemenlik ve Heteroseksizmle Mücadele Rehberi çıkt
ı Geçtiğimiz aylarda SYKP Avrupa, Kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesini kendi saflarında içselleştirmek ve kamuoyunda yaygınlaştırmak için yoğunlaştırılmış bir çalışma başlattığın açıklamıştı. Bu kampanyanın önemli ayaklarından biri de feminist mücadelenin temel kavramlarını, belirlemelerini ve hedeflerini parti üyeleri ve çevresine yönelik yapılacak eğitim çalışmaları olarak duyurulmuştu. “Erkek Egemenlik ve Heteroseksizmle Mücadele Rehberi” bu çerçevede yayınlanan bir eğitim kitapçığı niteliği taşıyor.

Faşizm ve Çalınan Çocuklar
DGB Stuttgart ile VVN birlikte faşizm döneminde ari ırk denilerek „Geraubte Kinder-Çalınan Çocuklar“ konulu bir sergi açıldı. Serginin açılışına katılan onlarca konuk arasında Polonya büyük elçisi Marcin Krol da hazır bulundu. Büyük emekler vererek sergiyi hazırlayan Christoph Schwarz; „Hiçbir karşılık beklemeden bu işe atıldım, yalnızca karanlıkta kalan büyük bir konunun gün yüzüne çıkmasına yardım ediyorum“ dedi. Ve söz döndü dolaştı gerçek sahibini buldu. Polonya asıllı Hermann Lüdeking bazen yüreğinin derinliklerinde saklı sözleri tek tek üstüne basa basa dile getirdi. Bazen ise yaşama ve umuda dair gülmeler ile söze devam etti.

Ali Çarman'ın bu yorum-haberini muhakkak okumalısınız.

Aslı Erdoğan’a Barış Ödülü
Stuttgart Barış Ödülü, AnStifter grubu ile Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart tarafından, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlandığı 10 Aralık günü yapılan görkemli bir törenle, dayanışma, eşitlik, adalet ve özgürlük adına olağanüstü çaba harcayan yazar Aslı Erdoğan’a verildi. Almanya Göçmen Kadınlar Birliği Başkanı Sidar Çarman açılış konuşmasında; “Türkiye hızla karanlığa doğru yol almakta. Ve karanlığa karşı büyük bir cesaret örneği göstererek aydınlığı savunanları selamlıyoruz. İnsanlığın daha güzel bir yaşam, savaş, baskı ve haksızlıkların olmadığı dünya arayışı devam etmekte. Hepimiz bunun için buradayız.” dedi.

DİDF Stuttgart'ı yaptığı bu değerli çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum.

Türkçe Eğitim Bayramı
Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Makedonya Türklerinin milli bayramı olarak her yıl 21 Aralık'ta kutlanan Türkçe Eğitim Bayramı dolayısıyla farklı şehirlerden gelen çok sayıda Türk öğretmen ve öğrenciyi kabul etti. İvanov, "Villa Vodno" Cumhurbaşkanlığı rezidansında gerçekleşen kabulde, Makedonya Türklerinin Türkçe Eğitim Bayramı'nı kutladı. Makedonya’da ilk Türkçe eğitimin 21 Aralık 1944'te başladığını belirten İvanov, böylece ülkedeki tüm vatandaşlara eşit şartlar sağlandığını söyledi.

Merhaba Takvim 2018 çıktı
2018 yılı baskısıyla yeni yılı karşılayan Merhaba Takvimleri, her yıl olduğu gibi yine bir çok şehirde çıktı. Yıllardır düzenli olarak okuyucunun bilgisine sunulan Merhaba takvimleri, 2018 yılı baskısıyla bölgemizdeki pekçok şehirde çıktı. Güney Almanya’nın tamamına dağıtımı devam eden takvimler, kaliteli baskısıyla yine kendinden söz ettirecek.

Dünyada yeni yeni kutlanmaya başlanan birçok özel günü de kapsayan Merhaba Takvimi, internette www.merhaba.info/takvim adresinde de yer alıyor.

Yeni yılınız kutlu olsun!
28. yayın yılındayız... Evet koskoca 27 yılı geride bıraktık... Merhaba, Almanya’daki Türkiyelilerin tarihi arşividir... Güney Almanya’da, Bavyera ve Baden-Würt­temberg eyaletlerinde Türkçe yayın yapan en büyük gazete olan Merhaba, 28. yayın yılına başlamanın haklı gururunu yaşıyor. Bu yılda da tarafsız yayıncılık anlayşından ödün vermeden Türkiyeli göçmenlerin yanında olacak olan Merhaba, sizlere haberin en iyisini vermeye devam edecek. Tüm Neo-Nazi parti ve örgütlenmeler yasaklanmalıdır!

Başta anadilimiz olmak üzere, tüm azınlık haklarımız verilmelidir!

Türkçe ve diğer tüm azınlık dillerin itibarı korunmalıdır!

Türkiye’den göçün 57. yılı olan 2018’de de, son 27 yıldır olduğu gibi, Merhaba’nın azınlık ve göçmen hakları mücadelesi ara vermeden sürecek. Bu, gazetemizin olmazsa olmaz yayın politikasıdır...

Geride bıraktığımız 27 yılda, yani koskoca bu zaman diliminde olduğu gibi; 28. yayın yılımızda da “gözünüzü bizden ayırmayın” diyor, 2018’in size ve sevdiklerinize güzel haberler getirmesini diliyoruz.


senol@merhaba.info
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN