Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Faşizm ve Çalınan Çocuklar

„Hitler ve adamları karanlıktı. Ve ben bu yaşımda bugün dahi karanlıktan korkuyorum. Çocukluğum çalındı ve Alman devletinden davacıyım…“

Haber – Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’da naziler iktidara geldikleri andan itibaren bütün insanlık için nasıl bir tehlike taşıdıkları hemen açığa çıktı. Önceleri başta Komünistler, Yahudiler, sonra Hitler’den yana olmayan herkes düşman ilan edilerek katledildi. Bunun için insanlığın başına kara bela gibi çökertilen Hitler faşizminin yaptıklarını anlatmak ve yazmak sayfalar almaz.

İlericiler, duyarlı insanlar ve demokratik örgütler, Almanya’nın dört bir yanında karanlık dönem (1933-1945) yaşananlar hakkında toplantılar, sergiler ve eylemler düzenlemekteler. Yalan üzerine kurulu bir propaganda ve ters yüz edilen toplumsal sorunlar faşistlerin en karakteristik özelliğidir.

Saf kan (ari ırk) çocuk aramalar
Büyük Almanya hırsı ve savaş, on binlerce-yüz binlerce insanın ölümüne yol açmaya devam ederken Hitler‘in en has adamlarından Heinrich Himmler yeni bir tez geliştirip pratik adımlarını atmaya başladı.

Lebensborn e.V. (Yaşam Kaynağı), Nazi ırk anlayışına dayanan "ırksal olarak saf ve sağlıklı" olarak sınıflandırılan kişilerin abartılı ilişkiler yoluyla "Aryan" çocukların doğum oranlarını yükseltmek amacıyla Nazi Almanyası'nda SS tarafından başlatılan ve devlet tarafından desteklenen kayıtlı bir birliktir. Böylece fabrika üretimi benzeri üstün ırk çocukların sayısı artırılması hedeflendi.

Ailelerinden Çalınan Çocuklar
Faşizmin ilk yıllarında Münih yakınlarında açılan yaşam kaynağı evleri daha sonraları faşistler tarafında işgal edilen ülkelere yayıldı. Avusturya, Fransa, Danimarka, Hollanda, Norveç‘de açılan bu evlerde sekiz bin çocuk dünyaya geldi. Ancak yetmedi. Alman ırkına layık çocuk arayışları devam etti.

Polonya, Slovakya, Çekoslovakya ve daha bir çok ülkeden Alman ırkı örneği oluşturan 250 bin çocuk ailelerinden çalınarak başka yerlere götürüldü. Anne-babalarından koparılan çocuklara yeni bir isim ve ari ırkında olduğuna dair kimlikler verildi. Çocukların anadillerinde konuşmaları ölümle cezalandırılarak tek dil olarak Almanca öğretilmeye başlandı.

Doğayla baş başa hep koşmak
DGB Stuttgart ile VVN birlikte faşizm döneminde ari ırk denilerek ‘‘Geraubte Kinder-Çalınan Çocuklar‘‘ konulu bir sergi açıldı. Serginin açılışına katılan onlarca konuk arasında Polonya büyük elçisi Marcin Krol da hazır bulundu.

Büyük emekler vererek sergiyi hazırlayan Christoph Schwarz; „Hiçbir karşılık beklemeden bu işe atıldım, yalnızca karanlıkta kalan büyük bir konunun gün yüzüne çıkmasına yardım ediyorum“ dedi.

Ve söz döndü dolaştı gerçek sahibini buldu. Polonya asıllı Hermann Lüdeking bazen yüreğinin derinliklerinde saklı sözleri tek tek üstüne basa basa dile getirdi. Bazen ise yaşama ve umuda dair gülmeler ile söze devam etti.

„Altı yaşındayken SS tarafından kaçırılarak Bad Dürrheim’e getirildim. İlk yıllarıma ait bilgileri hatırlamakta zorlandım. Asıl adım Roman Roszatowski, naziler tarafından Hermann Lüdeking olarak değiştirildi. Burada beklemekte olan ailelere seçin diyerek çalınmış çocuklar gösterildi. Daha sonraları biraz benden büyük olan arkadaşlarım bana gün be gün yaşadıklarımızı aktardılar.“

Köklerini arayan 82 yaşındaki çocuk

„Bütün hayatım boyunca ailemi aradım durdum. Alman devlet yetkililerinde bu konuda en küçük bir destek görmedim. Çalınan çocukların akibeti hakkında ciddi araştırmalara yönelinmedi.

45 yaşına kadar her fırsat bulduğumda dağ taş demeden doğayla iç içe koştum. Böylece hem zinde kaldım hemde biraz rahatlıyordum“ diyor Hermann Lüdeking.

„Hitler ve adamları karanlıktı. Ve ben bu yaşımda bugün dahi karanlıktan korkuyorum. Çocukluğum çalındı ve Alman devletinden davacıyım…“

1936 doğumlu kaçırılan çocuklardan olan ve günümüzde davasını sürdüren Hermann Lüdeking'in anlatımları ilgiyle dinlendi...

Kaçırılan Çocuklar Sergisi, Willi-Bleicher-Str.20 Stuttgart adresindeki sendika binasında hergün saat 08.00 ile 18.00 arası ücretsiz görülebilinir.
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN