Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

„AB üyelerinin tutumu utanç vericidir”

Yeneroğlu: “Göçmenlerin insan onuruna yakışır bir hayat sürmeleri konusunda AB üyelerinin tutumu utanç vericidir.”

Merhaba Haber Merkezi 
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Bugün, dünya genelinde 65 milyondan fazla kişi şiddet, yoksulluk ve çatışma riskinden kaçmak için göç etmiştir. Dünyaya insan hakları dersi vermeye kalkan birçok ülke, bizzat sorumluluk üstlenmeye gelince sınıfta kalmıştır. Bugün dünyanın en zengin ülkelerinden Hollanda, Türkiye’nin kabul ettiği sığınmacıların ancak yüzde birine, Fransa iki yüzde birine, İngiltere ise üç yüzde birine kapısını açabilmiştir. Üstelik her gün ırkçı saldırılara maruz kalmaktadırlar” dedi.

Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“18 Aralık tarihi Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların sorunlarına dair farkındalık oluşturmak amacıyla ‚Uluslararası Göçmenler Günü‘ olarak kabul edilmiştir. Bugün vesilesiyle dünya çapındaki göç hareketliliğine baktığımızda, günümüzde 250 milyona yakın insanın göçmen olarak başka bir ülkede yaşadığını görüyoruz. 1990 yılında dünyada 150 milyon civarında göçmen bulunuyordu. 90’lı yıllarla bugünü kıyasladığımızda, son çeyrek asırdaki artışın çok yüksek olduğunu görmekteyiz.

Savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçan milyonlarca kişi, insan onuruna yakışır bir hayat sürmek için denizleri, dağları, çölleri aşmaya çalışmaktadır. Bugün Avrupa Birliği’nin desteğiyle on binlerce insan, Libya’da hukuksuz biçimde gözaltında tutulmakta, sömürü ve işkenceye maruz kalmakta, binlerce insan köle olarak satılmaktadır. Maalesef her gün, ülkelerini terk etmek zorunda kalan, daha güvenli bir yaşam hayaliyle Akdeniz’i geçmeye çalışan sayısız göçmenin dramına şahit oluyoruz. Akdeniz’de sadece bu yıl içinde 3 binden fazla sığınmacı hayatını kaybetmiştir. Ocak 2000’den Haziran 2017’ye kadar geçen süreçte ise 33 bini aşkın sığınmacı umut yolculuğunu ne yazık ki tamamlayamamıştır.

Bu trajik tablonun önüne geçmek için göçün ardındaki sebeplerin küresel olarak ele alınması, mültecilerin yollardaki güvenli ve yasal geçişi için sağlıklı bir sistemin oluşturulması gereklidir. Ayrıca Akdeniz’deki riskli yolculuğu tamamlamak mültecilerin yaşadığı dramın sona ermesine yetmiyor.“

„Irkçı saldırılara maruz kalıyorlar“
Avrupa’ya ulaşan çoğunluğu Suriyeli olmak üzere birçok sığınmacının gittikleri ülkelerde ırkçı saldırılara maruz kaldıklarına işaret eden Yeneroğlu, „Birçok mültecinin ulaşmayı hedeflediği ülke Almanya’da göçmenler günde ortalama 3 saldırıyla karşı karşıya kalıyor. Avrupa’da güçlenen aşırı sağcılar ve ırkçı söylemleri sadece göçmenlerin hayatlarını değil, Batı Avrupa ülkelerindeki demokratik düzeni ve çokkültürlü yaşamı da tehdit etmektedir. Dünyaya insan hakları dersi vermeye kalkan birçok ülke, bizzat sorumluluk üstlenmeye gelince sınıfta kalmıştır. Bugün dünyanın en zengin ülkelerinden Hollanda, Türkiye’nin kabul ettiği sığınmacıların ancak yüzde birine, Fransa iki yüzde birine, İngiltere ise üç yüzde birine kapısını açabilmiştir.“ ifadesini kullandı.

Yeneroğlu açıklamasında, başta Suriye olmak üzere, bölge ülkelerinin vatandaşları tarafından Türkiye‘ye yönelik büyük bir göç akını gerçekleştiğini kaydederek, „Türkiye 3,3 milyonu Suriyeli olmak üzere 5 milyon civarında göçmen ve mülteciye ev sahipliği yaparak büyük bir sorumluluk üstlenmiştir. AK Parti iktidarı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nü kurarak yeni bir süreç başlatmıştır. Bu süreçte Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile Uluslararası İşgücü Kanunu’nun yürürlüğe girmesi gibi yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca AFAD’ın kurduğu barınma merkezleriyle mültecilere büyük destek verilmesi, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 600 binden fazla Suriyeli çocuğa eğitim imkânının sağlanması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca göçmen kadın, çocuk ve engellilere yönelik psikososyal destek hizmeti sunulması bu alanda yapılan çalışmalara birkaç örnektir. Tabi ki, orta ve uzun vadede kat etmemiz gereken daha çok mesafe bulunmaktadır. Özellikle mültecilerin eğitim ve iş hayatına katılımları konusunda imkân ve desteklerin artırılması ülkemizin zenginliğine katkı sağlayacaktır.“ dedi.
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN