Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Avrupa'da sürgünlük ve süregelen sürgünlük sorunları

Nürnberg’de Villa Leon kültür evinde, Stuttgart'ta da Tohum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliklerde Avrupa'da sürgün olmak konusu anlatıldı.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg / Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
“Avrupa’da Süregelen Sürgünlük ve Sürgün Sorunları” konulu panel, Avrupa Sürgünler Meclisi tarafından Nürnberg ve Stuttgart’ta düzenlendi.

Nürnberg’de Villa Leon kültür evinde, Stuttgart'ta da Tohum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliklerde ASM Yürütme Kurulu üyesi Süleyman Şahin’in moderatörlüğünde, avukat Filiz Kalaycı, avukat Fazıl Ahmet Tamer ve ASM Yürütme Kurulu üyesi Nejat Pişmişler birer konuşma yaptılar.

Sürgünleri, çoğunun aslında ülkelerinde katledilmeden hayatta kalabilmiş olanlar olarak tanımlayan, göç mültecilik ve sürgün kimliklerindeki geçişkenliğe bağlı olarak, Serol Teber`e değiniyle göçün kökten kopuş vurgusunu dile getien Nejat Pişmişler, insanların krizler savaşlar çevresel koşullar ve politik nedenlerle tarih boyunca göçe mülteciliğe zorlandığını belirtti. Son beş yılda 60 milyon insanın göç ettiğini, Akdeniz`de 37 binden fazla insanın bu kaçış sırasında öldüğünü belirten ASM Yürütme Kurulu üyesi Nejat Pişmişler, Türkiye`den yoğun çıkışa yol açan 12 eylül darbesi, 90`lı yıllar ve son olarak da AKP saldırısıyla yaşanan mültecilik sürecine değinerek, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya gibi unutulmaz değerlerin uzakta yaşamlarını yitirdiklerini hatırlattı.

Taciz ve tecavüzlere değindi
Avukat Filiz Kalaycı konuşmasında, kadınların mülteci kamplarında maruz kaldığı taciz ve tecavüzlere değinerek, kadın ve çocukların yaşadıkları sorunların dile getirilmesindeki zorluklara dikkat çekti.

İnterpol aracılığıyla politik sürgünlerin, son yıllarda sıklıkla tutuklanmasından örnekler veren Avukat Fazıl Ahmet Tamer ise, İnterpol`ün tüzüğünde bulunan politik nedenlerle mülteci olmuş kişilerin, takip edilemeyeceği ve tutuklanamayacağı belirtilmesine karşın, son yıllarda sosyalist, devrimci politik sürgünlerin çok sık tutuklanmalarına işaret etti.

Panele Metin Ayçiçek, Selma Metin, Teslim Töre, Mahmut Özkan ve Engin Erkiner de katılarak kısa konuşmalar yaptılar. Panelin bitiminde ASM Yürütme Kurulu üyesi sanatçı Leman Stehn, güzel bir dinletiyle sahne aldı.
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN