Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ulm'daki "Özgürlük" toplantısına Meşale de katıldı

Meşale’nin 18 Aralık’ta görülen ve serbest kalmasına rağmen, 30. miting de gerçekleştirildi. Miting sonrası düzenlenen, Meşale'nin de görüntülü olarak bağlandığı "özgürlük" kutlamasına çok sayıda kişi katıldı. Mitingler, tüm tutuklu gazeteciler ve politik tutuklular için, her ayın ilk cuması olarak devam edecek.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
30 Nisan’dan bugüne Türkiye’de tutuklu olan Etkin Haber Ajansı emekçisi Ulm’lu Gazeteci Meşale Tolu’ya ve tüm tutuklu olan gazetecilere özgürlük için, her cuma günü düzenlenen dayanışma mitinglerinin 30.su yapıldı.

Tolu’nun 18 Aralık’ta görülen mahkemesi sonrası yapılan 30. mitingte, karanlığa karşı ışık olmak için mumlar ve meşaleler yakan kitle, başlattıkları ışık eylemini devam ettireceklerini söyledi. Eylemlere, çok sayıda Alman ve Türkiyeli kurumların yanı sıra, duyarlı bireyler, öğretmeni ve Meşale'nin ailesi ve yakınlarından çok kişi katıldı. Etkinlikte, serbest bırakılmasına rağmen, Meşale'nin hala özgürlüğünün kısıtlandığı ve yurt dışı yasağı bulunduğu hatırlatıldı.

Meşale de katıldı
Geçtiğimiz pazartesi günü, 18 Aralık'ta, 8 aylık tutukluluktan sonra, tutuksuz olarak yargılanmak üzere serbest bırakılan Meşale Tolu, Ulm'da, kendisi için düzenlenen özgürlük etkinliğine görüntülü olarak bağlandı. Etkinliğe görüntülü olarak bağlanan Meşale, salonda hüzünle karışık, büyük coşku yarattı. Meşale'yi perdede gören kitle, uzun süre kendisini alkışladı. Meşale, halk yüksek okulunda (vh) düzenlenen ve salonu tıka basa dolduran kitleye yönelik yaptığı konuşmada, 30 haftadır süren dayanışma gösterileri için tüm katılımcılara teşekkür ederek "dayanışmanız bana büyük güç verdi ve vermeye devam ediyor" dedi.

Toplantıda, Vh müdürü, öğretmeni, okul müdürü, babası ve çok sayıda farklı partilerden politkacı konuştu. İkinci duruşma için de Türkiye'ye giden Sol Parti Federal Milletvekili Heike Hänsel'in konuşması kitle tarafından uzun süre alkışlandı. Toplantının en ilginç yanı ise, siyasilerden, öğretmenine, müdüründen ailesine, yoldaşlarına kadar, yani istisnasız herkesin dayanışmanın sürdürülmesi için çağrı yapması oldu. Etkinlik, "özgürlük" kutlaması olarak müzik ve şarkılarla devam etti.

Dayanışmaya devam
Meşale Tolu İle Dayanışma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, bundan sonra da dayanışma eylemlerinin devam edeceği bildirildi. "Cuma Gösterileri" olarak bilinen etkinlik, bundan sonra ayda bir kez, her ayın ilk cuma günü, şehir merkezinde aynı alanda, saat 18.00'de gerçekleştirilecek. Sadece önümüzdeki Ocak ayında, tatil dönemi nedeniyle, ikinci cuma günü, 12 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

"Meşale tamamen özgür kalana kadar" mitinglerin devam edeceğini belirten komite, bugüne kadar olduğu gibi; Deniz Yücel ve tüm tutuklu gazeteciler, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş gibi tüm politik tutuklular, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gibi tüm akedemisyenler, tüm insan hakları savunucuları için mücadele etmekte kararlı olduklarını açıkladı.

Bugüne kadar yapılan tüm etkinliklerde de, yukarıda adı geçenler sürekli, bazen pankartla, bazen dövizle, ama sürekli gündemde tutularak, üzerine konuşularak anıldılar, unutulmadılar.
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN