Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

AB zirvesinde "sığınmacı" tartışması

Macaristan Başbakanı Orban: “Hala göçü durdurmak yerine sığınmacıları Avrupa'ya getirmek ve onları zorla dağıtmak isteyenler çoğunlukta ve güçlüler.”

AA (Budapeşte) 
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesine katılan liderlerin siyasi anlamda birbirine girdiğini söyledi. Brüksel’deki zirveye katılan Orban, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görüşmelerde liderlerin, sınır koruması ve sığınmacıların sınır dışında durdurulması konusunda hemfikir olduğunu ancak sığınmacıların yerleştirilmesi konusunda görüş ayrılıklarının bulunduğunu belirtti.

Macaristan'a istemedikleri halde yabancıların yerleştirilmek istendiğini iddia eden Orban, ''Bu saate kadar birbirimize girdik. Siyasi anlamda mücadele ettik. Hala göçü durdurmak yerine sığınmacıları Avrupa'ya getirmek ve onları zorla dağıtmak isteyenler çoğunlukta ve güçlüler. Bu şekilde Macaristan'a da yabancıları, sığınmacıları istemediğimiz halde yerleştirmek istiyorlar.'' ifadesini kullandı.

Sığınmacı konusunda, Polonya, Çekya, Slovakya, Slovenya ve Macaristan'dan oluşan Orta Avrupa ülkelerinin "iyi savaştığını" savunan Orban, ''Pozisyonumuzu koruduk ama rakiplerimizi ikna edemedik.'' dedi.

Orban, Vişegrad Dörtlüsü'nün (V4: Polonya, Çekya, Macaristan ve Slovakya) deniz sınırlarını koruması için İtalya'ya ciddi miktarda maddi yardımda bulunmayı ve iş birliği yapma kararı aldığını açıklamıştı.

Macaristan'ın sığınmacılara karşı aldığı önlemler
Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Parlamentoda 7 Mart'ta kabul edilen yasayla aralarında çocukların da olduğu sığınmacıların iltica başvurusu süresince sınırda kurulacak kamplarda tutulması zorunlu kılınmış, ülke genelinde yakalanan sığınmacıların tel örgülerle çevrili sınırdan Macaristan dışına çıkarılacağı duyurulmuştu.

Sivil toplum kuruluşları, Macar güvenlik güçlerini, ülkeye giren sığınmacılara şiddet uygulayarak onları Sırbistan'a geri göndermekle suçluyor.
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN