Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Puigdemont'dan seçim açıklaması

Puigdemont: "Avrupa Birliği'nin bu aşamada ara bulucu rol üstlenmesi gerekiyor."

AA (Brüksel) 
Resim galerisi için tıklayın
Katalonya'nın bağımsızlık ilanı sonrası görevden alınan, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Katalonya İçin Birlikte Koalisyonu lideri ve eski yerel yönetim başkanı Carles Puigdemont, seçim kampanyasını yürüttüğü Belçika'nın başkenti Brüksel'de basın toplantısı düzenledi.

İspanya merkezi hükümetinin seçim sonuçlarını kabul etmesi gerektiğini belirten Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un soruna çözüm üretmesi gerektiğini söyledi. Katalonya'da bulunan merkezi hükümete bağlı polislerin geri çekilmesini isteyen Puigdemont, "İspanya merkezi hükümeti, Katalanları bastırmaya ve bölmeye çalıştı. Madrid, Katalan bölgesinin meşru yönetimini siyasi olarak bitirmek istedi." diye konuştu.

Soruna çözüm bulmak için karşılıklı müzakerelere başlamanın zamanı geldiğini vurgulayan Puigdemont, "Avrupa Birliği'nin bu aşamada ara bulucu rol üstlenmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Puigdemont, farklı bir siyasi çözüm yöntemi uygulanması gerektiğine işaret ederek, "Seçimlerde oyumuz arttı. Bu net bir şekilde bize bağımsızlık yetkisi veriyor. Gerçeği olduğu gibi tanımalı ve ilerlemeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin Katalonya'ya geri dönüp dönmeyeceğini sorması üzerine Puigdemont, şunları söyledi: "Önceki seçim sonuçları resmen tanınmamıştı. Rajoy, bu sonuçları tanırsa onunla buluşmak ve ilerleme sağlamak sorun olmaz. Ama bizim oylarımızın sonuçlarına saygı gösterilmesi gerekiyor. Demokratik garantiler sağlandığı takdirde ben, Katalonya başkanı olarak yerimi alırım. Merkezi hükümetin elimizden aldığı göreve dönme hakkımız var." Puigdemont, Avrupa ve Başbakan Rajoy'a kendisiyle diyalog kurulması çağrısında bulundu.

Katalonya
İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi'ndeki parlamento seçimlerinde ayrılıkçı partiler hükümet kurma çoğunluğuna ulaştı. Katalonya Özerk Bölgesi'nde halk, tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrası merkezi hükümetin feshettiği 135 üyeli yerel parlamentonun yeni üyelerini belirlemek üzere dün sandığa gitmişti. Seçim sonuçlarına göre, bağımsızlık yanlısı partiler 70 milletvekili sayısına ulaşarak hükümet kurma çoğunluğunu elde etmişti.

Krize giden süreç
1 Ekim'de yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumunun ardından 27 Ekim'de tek taraflı bağımsızlık kararı alan Katalonya yerel parlamentosu, aynı gün Senatonun onayı ile Anayasa'nın 155. maddesini uygulayan İspanya hükümeti tarafından feshedilmiş, 21 Aralık’ta erken yerel seçime gidileceği açıklanmıştı.

Yerel hükümet yetkilileri gözaltına alınmış, bazıları tutuklanmış, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Puigdemont, 4 eski bakan ile Belçika'ya sığınmıştı.
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN