Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 576 - 13.12. - 29.12.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Katalonya’da ayrılıkçılar zafer kazandı

Seçim sonuçları gece yarısından önce açıklanırken Barcelona sokaklarında Katalan lider Puigdemont için "Puigdemont başkan" sloganları atıldı.

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
İspanya'nın girişimi ile Katalonya özerk bölgesinde yapılan erken genel seçimleri bağımsızlık yanlısı partilerin oluşturduğu birlik kazandı. Bölgesel hükümetin görevden alınan başkanı Carles Puigdemont'un bağımsızlık yanlısı Avrupa Demokratik Partisi, Oriol Junqueras'in Cumhuriyetçi Sol Partisi (ERC) ve antikapitalist Halk Birliği Adaylığı'nın (CUP) oluşturduğu Katalonya İçin Birlikte koalisyonu 135 sandalyeden 70'ini kazandı. Bu oran oyların yüzde 48'ine tekabül ediyor. Mutlak çoğunluk içinse 68 sandalyeye sahip olmak yeterli.

Seçim sonuçları gece yarısından önce açıklanırken Barcelona sokaklarında Katalan lider Puigdemont için "Puigdemont başkan" sloganları atıldı. Inés Arrimadas'ın lideri olduğu bağımsızlık karşıtı merkez sağ parti Ciudadanos ise 37 sandalye kazanarak seçim yarışından en güçlü siyasi parti olarak çıktı.

Rajoy'un yüzüne atılmış bir tokat
Tutuklanmamak için gittiği Brüksel'de bir açıklama yapan Puigdemont seçim sonucunu "Katalan Cumhuriyeti" için bir zafer ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un "yüzüne atılmış bir tokat" olarak değerlendirdi.

Seçimlere katılım yüksek oldu. Yaklaşık 5,5 milyon seçmenin sandık başına çağrıldığı seçimde katılım oranı yüzde 80 olarak belirlendi. Ayrılıkçıların "bağımsızlık için halk oylaması" olarak ilan ettikleri 2015 yılındaki bölgesel seçimde seçmenlerin yüzde 77'si sandık başına gitmişti.

Katalonya'da erken seçimin sonucu bölgenin ve İspanya'nın geleceği açısından büyük önem taşıyor. Ayrılıkçıların mutlak çoğunluğu kazanması, bağımsızlık mücadelesine ve merkezi hükümet ile çatışmaya kaldıkları yerden devam etmeleri anlamına geliyor.

Katalonya'da 1 Ekim'de yapılan referandumu bağımsızlık yanlıları kazanmış, ancak referandum hem anayasaya aykırı hem de katılımın düşük olduğu gerekçesiyle tartışmalara neden olmuştu.

Katalanlar referandumun ardından 27 Ekim'de tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesi kararı almış, İspanya merkezi hükümeti de aynı gün anayasanın 155'inci maddesini uygulayarak parlamentoyu feshetmiş ve Katalonya'da 21 Aralık'ta erken seçime gidileceğini ilan etmişti.
Teilen
2018-01/01-Sayı-553
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN