Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Paris'te 25 Kasım yürüyüşü

Paris'te bu yıl düzenlenen 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü eylemine binlerce kişi katıldı.

Merhaba (Paris) 
Resim galerisi için tıklayın
Paris'te bu yıl ''kadına yönelik şiddete karşı her zaman her yerde'' sloganıyla düzenlenen 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü eylemine binlerce kişi katıldı. Eyleme Weinstein skandalı ile patlak veren cinsel taciz ve tecavüzlere yönelik tepki ve Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarına yönelik değerlendirmeler damga vurdu.

Her yıl olduğu gibi kadın örgütlerinin ortak örgütlediği eylemde göçmen kadın örgütleri, FEMEN üyeleri, CGT, Fransa Komünist Partisi, NPA, LO Insoumise gibi örgütler de yer aldı.

Republique meydanında başlayan yürüyüş kortejinin en önünde; şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınların isimlerinin yazıldığı siyah önlükler giyen kadınlar vardı. Yürüyüş kortejinde renkli görsellikler, müzik ve dans vardı. Atılan sloganlarda kadına uygulanan tüm şiddete biçimlerine karşı öfke ve direniş vardı.

“Kadına yönelik şiddete son, Kadınlar için adalet, Kadına yönelik ekonomik şiddete son, Serbest ve ücretsiz kürtaj hakkı, Özgürlük eşitlik kardeşlik, Artık susmayacağız, Erkek baskısı beni öldürdü, Dün Rosa bugün Sara asla unutmayacağız" pankartları taşındı.

Opera Meydanı'nda erkekler tarafından katledilen kadınlar için saygı duruşu yapıldı ve ardından şiddete karşı bir dakikalık gürültü eylemi için kadınlar haykırdı. Alanda aralarında Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)’nin yer aldığı kadın örgütleri temsilcileri birer konuşma yaptı. Konuşmalarda kadına yönelik şiddete karşı ortak mücadeleye vurgu yapıldı.
Macron 25 Kasım günü şiddete karşı bütçeyi açıkladı
Fransa'da "Son bir yılda kadınlar sessizliğini bozdu. Ancak hala yeterli değil. Toplumumuz hala cinsiyetçilik hastalığına sahip’’ diyen Macron, Hükümet olarak köklü adımlar atacaklarını kaydetti, bu alanda uygulayacakları reformlar ve yasal düzenlemeleri kapsayan yeni bir plan açıkladı. Plana göre Fransız hükümetinin getireceği yeni reformlar özetle şöyle: Kadın Erkek Eşitliği Bakanlığı bütçesi: Yaz aylarında düşürüleceği belirtilen Kadın-Erkek Eşitliği Bakanlığı'nın bütçesi 2018'de tarihinin en büyük artışını görerek, 420 milyon euroya yükseltilecek. Bütçenin yüzde 13'ü kadına yönelik şiddete karşı mücadele için ayrılacak. Bu yönde yapılan çalışmalara kredi verilecek, sivil toplum örgütleri desteklenecek. Hükümetten 1 milyar euronun üzerinde bütçe bekleyen kadın dernekleri, bu artışın yeterli olmadığını ancak önemli olduğunu dile getirdi.
Eğitim ve kültür alanlarında mücadele: Bu çerçevede 2018 yılından itibaren tüm kamu okullarında 'cinsel şiddet, taciz ve ayrımcılığa karşı önlemleri' içeren bir eğitim programının müfredata alınacağını açıkladı.
İnternet kontrolü: Televizyon programlarından video oyunlarına ve internet üzerinden kadına yönelik şiddet içeren yayınlar denetlenecek ve engellenecek. Kurbanlara yardım: Yeni plana göre, 2018 yılından itibaren şiddet gören kadınların psiko-travmatik tedavisi sosyal sigorta kurumu tarafından karşılanacak.
Mücadele araçlarının güçlendirilmesi: Gönüllü ilişkiye girme yaşı 15 olarak belirlenecek, 15 yaş altındaki genç kızlarla ilişkiye girenlerin tecavüz suçundan yargılanmasını içeren bir yasal düzenleme yapılacak.
Sokakta tacize ceza: Yeni yasa ile ayrıca "cinsiyetçi suçlar" adında yeni bir suç tanımı yapılarak, sokaktaki taciz ve laf atma olaylarının da anında cezalandırılmasını içeren bir düzenleme getirilecek.
Diğer önlemler arasında, cinsel istismara uğramış kişiler için online izlenme uygulamaları ve kadınların gece saatlerinde halk otobüslerinden kendilerini güvende hissedecekleri yerlerde inmelerini sağlayacak ‘’talebe göre durak’’ uygulamaları yer alıyor.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN