Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Makaleleri kitap oluyor

‘İlk Makalem Projesi’nin Koordinatörü Tarık Bayram Gölezlioğlu: “Bir kartopu yuvarladık, gerisi gençlerimize kalmış.”

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “GençDes” projesi kapsamında Imagentur GmbH şirketi işbirliği ile Almanya’da ilk kez hayata geçirilen İlk Makalem Projesi, 28 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında İstanbul’a yapılan kültür gezisiyle son buldu.

Yarışmaya katılan ve Türkiye hakkında en güzel makaleyi yazan 15 genç, İstanbul’da hayallerindeki yazarlarla tanıştı, aynı zamanda kültür-sanat, vakıf ve dernekler ile bir matbaayı ve büyük yayınevlerini ziyaret etti, şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Imagentur Genel Müdürü ve İlk Makalem Projesi’nin Koordinatörü Tarık Bayram Gölezlioğlu, düzenlediği basın toplantısıyla projenin son aşaması olan İstanbul gezisi ve bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Geleceğin genç şair ve yazar adayı 15 genç ile çok verimli bir gezi yaptıklarını anlatan Gölezlioğlu, gençlerin eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından kabul edildiğini ve Ali Ural, Adnan Öztürk, Ahmet Kot, Ömer Yakupoğlu, Ömer Sevinçgül, Senai Demirci, Feyza Hepçilingirler gibi önemli yazar ve şairlerle biraraya geldiğini hatırlattı.

Beklediklerinin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarını, İstanbul’daki muhataplarının gençlerin özgüvenlerinden çok etkilendiklerini belirten Gölezlioğlu, İstanbul’da bulundukları süre içinde TRT’yi ziyaret ettiklerini, TİMAŞ ve Şule Yayınları ile iki önemli yayınevinin yanı sıra Acar Matbaalarını ziyaret ederek bir kitabın tasarım aşamasından baskı aşamasına ve raflardaki yerini alana kadar olan süreci yakından görme fırsatı bulduklarını aktardı.

“Alman edebiyatına değer katmalarını istiyoruz”
Böyle bir organizasyonun Almanya’da ilk kez yapıldığına dikkat çeken Gölezlioğlu, “İlk Makalem” projesiyle Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin kültürel anlamda Türkiye ile olan bağlarını kuvvetlendirmeyi, edebiyata olan ilgilerini ve yaşadıkları toplumda özgüvenlerini arttırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Burada doğup büyüyen çocukların ileride Fatma Aydemir, Feridun Zaimoğlu gibi Alman edebiyatına değer katmalarını istiyoruz. Biz bu projeyle bir kar topu yuvarladık, bu gençlerin belki ileride hepsi yazar, şair olmayacak ancak içlerinden bir iki tanesi bile yazmayı sürdürürse biz görevimizi yapmış sayacağız” diye konuştu.

Gölezlioğlu, Türkiye hakkında makale yazan gençlerden İstanbul gezisi dönüşünde bir makale daha yazmalarını istediklerini kaydederek, “İlk makalede konusu Türkiye olan bir yazı yazmalarını istemiştik. İstanbul’u gezip gördükten sonra dönüşte bu kez Almanya’da doğup büyüdükleri, kendi üzerlerinde iz bırakan, yaşadıkları şehri, kasabayı yazmalarını istedik. Gençlerin yazdıkları bu makaleleri bir kitap haline getirip, Almanya’nın önemli kütüphanelerine, öğrencilerin okullarına ve bulundukları şehirlerin kütüphanelerine hediye etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Fikir-alışverişinde bulunmaya devam
İlk Makalem Projesi’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tescillen bir proje olduğuna vurgu yapan Gölezlioğlu, projenin ilkine katılan öğrencilerle irtibatı koparmayacaklarını ayda bir kez biraya gelerek fikir-alışverişinde bulunmaya devam edeceklerini kaydetti. Gölezlioğlu, her yıl Almanya’dan Türkiye’ye çok sayıda öğrenci götürmelerinin imkansız olduğunu, onun yerine Türkiye’den önemli isimleri Almanya’ya davet ederek kiraladıkları salonlarda çalışma grupları oluşturacaklarını, okuma günleri düzenleyerek gençlerle olan irtibatı sürdürecekleri mesajını verdi.

Yarışmaya katılan ve kazanan adaylardan Asude Sarı da, İstanbul gezisinin kendisine çok şey kattığını, kendisi gibi yazmaya meraklı yeni arkadaşlar edindiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi. İlk Makalem Projesi’ne katılmasını kendisi için bir şans olduğunu söyleyen Sarı, yazar Naime Erkovan’dan çok etkilendiğini ve onun gibi fantastik kısa hikayeler yazmaya başladığını anlattı.

Yarışmanın bir diğer kazananı olan Burak Kutun da böylesi bir projeyi Almanya’da ilk kez hayata geçiren Imagentur GmbH yetkililerine teşekkür etti. İstanbul gezisinin dolu dolu geçtiğini ve birçok yazarla tanışma fırsat bulduklarını kaydeden Kutun, bugüne kadar birçok deneme yazıları yazdığını ancak bunları kimseyle paylaşmadığını, İlk Makalem Projesi’nin kendisine bu konuda cesaret verdiğini kaydetti.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN