Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Akkaya: Aleviliğin temel unsurlarından biri kadın erkek eşitliğidir

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa’nın patriarkaya ve kapitalizme karşı kampanyası tüm hızıyla devam ediyor.

Merhaba (Münih) 
Resim galerisi için tıklayın
Kampanya çerçevesinde davet edilen araştırmacı yazar Gülfer Akkaya 17 Kasım Cuma günü yapılan Ulm panelinin ardından, 19 Kasım Pazar günü Münih’te ikinci panelini gerçekleştirdi. Münih Kürt Topum Merkezi’nde gerçekleşen panel Akkaya’nın yanı sıra katılanların da katkılarıyla keyifli ve zengin bir panel oldu.

Panelde ilk sözü SYKP Avrupa Eşsözcüsü Zöhre Göçmen alarak, SYKP Avrupa’nın “Erkek Egemenliğine Son” kampanyası hakkında bilgilendirme yaptı. Zöhre konuşmasında dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların en hayati sorunlarının ancak ölüm, katliam haberleriyle “yüksek politika”nın aşılmaz duvarlarını zorlayabildiğini belirterek, kampanyalarının üstü kapatılmak istenen büyük bir sorunun görünürlüğünü arttırmayı ve çözüm yollarını güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

SYKP Avrupa’nın “Faşizme ve Erkek Egemenliğine karşı kadınca direneceğiz” sloganın bir retorik değil, kadınların dünyanın çeşitli merkezlerindeki mevcut direnişlerinden feyz alındığını söyleyen Zöhre Göçmen, Rojava’dan Türkiye’ye, İtalya’dan Meksika’ya, İrlanda’dan Hindistan’a kadınların patriarkaya ve kapitalizme karşı direndikleri belirtti.

Kadın erkek eşitliğinin hangi kaynaklardan beslendiğini aktardı
Zöhre Göçmen’den sonra sunumunu yapan Gülfer Akkaya, Alevilik inancında kuramsal olarak mevcut olan kadın erkek eşitliğinin hangi kaynaklardan beslendiğini aktararak, inancın kuramsal boyutta eşitlikçi ritüellerinden örnekler verdikten sonra kuramdaki eşitliğin Alevi toplumunun pratiğinde olmadığını söyledi.

Kadim ve kadıncıl olan Aleviliğin, devletler, erkek egemen başka inançlar ve Alevi erkekler tarafından erkekleştirildiğinin altını çizen Akkaya, bu değişimin Aleviliği asimile eden en temel unsurların başında geldiğini aktardı.

Alevi toplumunun kadıncıl Alevilik inancına rağmen erkekleştirilerek Alevi kadınları ikincilleştirmesinin kadına yönelik erkek-devlet şiddetiyle bağlantılarını göstererek aktaran Akkaya, 25 Kasım Kadına Yönelik Erkek Devlet şiddetine Son Günü’ne giderken Alevi toplumunun kaybettiği kadın erkek eşitliği fikrine yeniden dönmesi, Alevilik ritüellerinden, aileye kadar Alevi toplumun kendisini yeniden bu inancın eşitlikçi özelliklerine göre düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Katılımcıların bir hayli ilgi gösterdiği sunum sonrası katkı ve soruların ardından Akkaya kitaplarını imzaladı.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN