Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nürnberg’te Ekim Devrimi paneli: Darbe değil özsavunma!

SYKP Nürnberg Örgütü, Ekim Devrimi’nin 100. Yılı dolayısıyla bir söyleşi düzenledi. SYKP Kurucu Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz ve kurucu üyelerden Mahir Sayın’ın konuşmacı olduğu söyleşi, Nünberg Villa Leon Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg) 
Resim galerisi için tıklayın
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Nürnberg Örgütü, Ekim Devrimi’nin 100. Yılı dolayısıyla bir söyleşi düzenledi. SYKP Kurucu Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz ve kurucu üyelerden Mahir Sayın’ın konuşmacı olduğu söyleşi, Nünberg Villa Leon Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Söyleşide ilk sözü alan Mahir Sayın, Ekim Devrimi’nin 100. yılı dolayısıyla yapılan kimi değerlendirmelerde Devrim’in “darbe olarak” ele alındığını belirterek, şubattan itibaren ortaya çıkan ikili iktidar durumunda ekimde iktidara Sovyetler adına el konulmasının darbe olarak değil, devrimi bastırmak isteyen Kerensky hükümetine ve Kornilov karşı darbe girişimine karşı bir “özsavunma” olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Lenin’in ve Bolşeviklerin 1901’den itibaren böyle bir sürece hazırlık içerisinde olduğunu vurgulayan Sayın, şubattan itibaren Sovyetlerin resmiyette hükümet ortağı olsa da fiiliyatta tek meşru iktidar organı olduğunu aktardı. Sayın, sürecin gidişatını belirleyenin ise Lenin’in Nisan Tezleri’yle formüle ettiği “Bütün iktidar Sovyetlere” perspektifi olduğunu belirtti.

Olumlu ve olumsuz dersler
Mahir Sayın’dan sonra söz alan Tuncay Yılmaz, Ekim Devrimi’nden çıkartılacak olumlu ve olumsuz dersler olduğunu söyleyerek sözüne başladı. Burjuva ideologlarının geliştirdiği post-modernist anlayışın Ekim Devrimi’ni ona rehber olan Marksizm-Leninizm perspektifinin devrim, iktidar, devlet ve işçi sınıfı eksenleri üzerinden değersizleştirmeye çalıştığını vurgulayan Yılmaz, Ekim Devrimi’nin bu ana eksenlerinin hala güncelliğini koruduğunu belirtti.

Post-Marksizmin devrimsiz, iktidar hedefi olmadan, merkezileşememiş, otonomcu ve sadece “reformlarla” değişime inanan yaklaşımının başta emek sermaye çelişkisi olmak üzere diğer toplumsal çelişkileri çözmekte yetersiz kalacağını söyleyen Yılmaz, İşçi sınıfı ve ezilenlerin siyasal iktidarı ele geçirerek karşı devrim mekanizmalarını etkisizleştirmeden toplumsal devrimin hızlanıp tamamlanamayacağına vurgu yaptı.

Yılmaz, Marks ve Lenin’in “devlet ve devletli (proletarya diktatörlüğü- demokrasisi) geçiş” perspektifinin de hala geçerli olduğunu söyleyerek, söz konusu olanın eski/kapitalist devlet mekanizmasını ele geçirip olduğu gibi sürdürmeyi iddia eden değil, “eski devlet mekanizmasını tamamen parçalayarak” yetkiyi Sovyetlere, yani işçi sınıfı ve ezilenlerin doğrudan iktidar organlarına devreden bir perspektifi anlattıklarını ve pratikleştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Marksist – Leninist devlet ve devrim anlayışının karşısına konulan “Radikal Demokrasi” ya da otonomcu/anarşist devletsiz-doğrudan geçiş tezlerinin, karşı devrim çarkının tarihsel birikimleri ve saldırganlığının dişlileri arasında ezilmeye mahkum olduğunu belirtti.

Söyleşi katılımcıların eleştiri, soru ve değerlendirmeleriyle devam ederek son buldu.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN