Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HDK-Nürnberg 2. Olağan Kongresi yapıldı

HDK-Nürnberg’in 2. Olağan Kongresi, Medya Halkevi Derneği’nde kitlesel katılımla gerçekleştirildi. HDK-A Nürnberg Kongresine, Nürnberg Partizan da gözlemci olarak katıldı.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg) 
Halkların Demokratik Kongresi – Almanya’nın kent örgütlenmesi olan HDK-Nürnberg`in 2. Olağan Kongresi HDK -Nürnberg Meclis üyeleri, dostları ve ilgi duyan tüm kesimlere açık olarak gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve divan seçimi ardından, yürütme kurulunun sunduğu çalışma ve faaliyet raporu okundu.

Faaliyet raporunda eksikliklere ve yetmezliklere dair vurgular yapıldı. HDK-A Nürnberg Meclisi'nin Almanya meclisiyle olan ilişkilerinde ortaya çıkan bazı örgütsel sorunlara dair tartışmalar ve öneriler yapıldı.

HDK-A Almanya Meclisi Eş Sözcülerinden Ali Mi

til kongrede bir konuşma yaptı. Ali Mitil, içinden geçilen sürecin sorunlarına dikkat çekerek, HDK-A gibi bir kitlesel örgütlenmeye ihtiyaç olduğunu ve farklılıkları öteleyerek, tüm demokrasi güçlerinin birlikte davranması ve faşizme ve baskılara karşı ortak bir mücadele cephesi kurulması gerektiğini dillendirdi. HDK-A’nın kent meclisleri kongrelerini topladığını ve Mart-Nisan 2018 döneminde Almanya kongresini gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

"Örgütler birer araçtır"
HDK-A Nürnberg Kongresi'ne, Nürnberg Partizan da gözlemci olarak katılarak bir dayanışma mesajı sundu ve konuşma yaptı.

Partizan adına yapılan konuşmada şöyle denildi:

”HDK-A Nürnberg 2. Kongresi'ni en içten devrimci duygularımızla Partizan olarak selamlıyor ve kongrenize başarılar diliyoruz. Partizan olarak Türkiye'de HDK bileşenleri içinde yer almaktayız. Avrupa'da HDK-A kurulurken bu bileşene dahil olmadık. Sebebi, Avrupa’da Demokratik Güç Birliği’nin daha geniş yelpazeyi ve devrimci demokratik tüm kesimleri bünyesine katmayı vede anti-faşist mücadeleyi büyütmenin bir aracı olarak daha işlevsel olabileceğini düşündük ve önerdik. Bu önerimiz buradaki bazı HDK-A bileşeni dostlarımızca uygun bulunmadı. Ama bütün bunlara rağmen HDK-A’yı dost ve müttefik demokratik devrimci kurumlardan oluşan bir güç olarak değerlendiriyor ve çalışmalarını takip ediyoruz.

Örgütler birer araçtır. Önemli olan amaca yönelik faaliyetlerin ve çalışmaların örgütlenmesidir. Dünyanın neresinde olursa olsun, faşizme, emperyalizme ve her türlü ırkçılığa, baskıya ve sömürüye karşı koymak işçi ve emekçilerin birlikte ortak mücadelesini örgütlemek, enerjilerini devrim için seferber etmek hem gerekli hemde zorunludur. Ülkemiz Türkiye'de, Ortadoğu'da, Kürt coğrafyasında ve Avrupa'da baskı ve katliamlara, tutuklama ve hak gasplarına karşı asgari müştereklerimizi öne çıkararak, demokratik devrimci mücadele birlikteliklerini büyütmeliyiz. Farklılıklarımız ve siyasal bakış açılarımızın çeşitliliği, ideolojik yaklaşımlarımız arasında farklılıklarımız vardır ve olacaktır. Bunları yok saymadan, eleştiri, ikna ve önermelerle birlik-eleştiri-birlik esprisiyle, asgari müştereklerde devrimci mücadeleyi güçlendirecek anti faşist platformların yaratılması, büyütülmesi görevi hepimizin omuzlarında ertelenemez bir görev olarak durmaktadır.

Bu bilinçle HDK-A çalışmalarını gözlemliyor ve doğru bulduğumuz çalışma ve pratiklerde ortaklaşma ve katkı verme çabası içinde olacağımızı belirtiyoruz.”

11 kişilik yeni Yürütme Komitesi'nin seçilmesinin ardından dilek ve temennilerle HDK-A Nürnberg 2. Olağan Kongresi sonlandırıldı.
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN