Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 572 - 18.10. - 21.10.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HDK-A Merkez Yürütme Kurulu toplandı

HDK-Avrupa Merkez Yürütme Kurulu, beşinci toplantısını çok sayıda ülkeden üyesiyle Köln kentinde gerçekleştirdi. Türkiye'de ve Avrupa'da yapılan saldırılara karşı mücadele ön planda. Kent ve ülke olağan kongreleri sürüyor.

Merhaba (Köln) 
Resim galerisi için tıklayın
Tüm Avrupa ülke ve kentlerinde örgütlenmesini sürdüren Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A), onlarca kent ve ülke kongrelerinden sonra 4 Şubat'ta Kuruluş Kongresi'ni gerçekleştirmişti. Kongrede seçilen eş sözcüler ve meclis içinden seçilen HDK-A Merkez Yürütme Kurulu (MYK) da beşinci toplantısını, Köln kentinde yaptı.

Avrupa ve dünyada demokrasi hareketini geliştirmek ve güçlü kılmak adına HDK-A’nın siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, emek örgütleri, ekolojist hareketler, kadın ve gençlik hareketleriyle ilişkilenmesi, toplum dinamiklerinin en geniş yelpazede HDK-A meclislerinde yer almalarını sağlamaya yönelik çalıştay ve konferansların örgütlenmesini bir plan dahilinde ele aldı. Yine toplantıda, kent ve ülke olağan kongrelerinin hızla sürdüğü kaydedildi.

Eş Sözcüler Esra Asiye Güden ve Demir Çelik dahil, 37 kişiden oluşan MYK, üyelerinin büyük çoğunluğu ve bazı ülke eş sözcülerinin de katılımla toplandı. MYK beşinci toplantısını gerçekleştirirken, ikinci meclis toplantısını da konferans şeklinde örgütleme kararı aldı. Önümüzdeki MYK toplantısı, genişletilmiş olarak ülke yönetimlerinin de katılımıyla 2 gün olarak, 27-27 Ocak'ta Almanya'da gerçekleştirilecek. 2. Meclis toplantısı için de 3 Mart 2018 tarihi belirlendi.

Türkiye'de ve Avrupa'da yapılan saldırılara karşı mücadele ön planda
Toplantıda, Kürt halkının statüsü, Alevi hakları, kadın özgürlüğü, gençlik ve emek talepleri ile demokrasi taleplerinin uzun soluklu mücadeleyi gerektirdiği vurgulanırken "İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridin sona erdirilmesi ve özgürlüğüne kavuşturulması, hapishanelerdeki tek tip elbise dayatması ve tutsaklara yönelik saldırılara, işkencelere karşı mücadele, tutsak HDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının serbest bırakılmaları için mücadele, devrimci parti ve örgütlere yönelik tutuklama saldırılarına karşı mücadele önemlidir" denirken, "Türkiye’nin Interpol aracılığıyla, Avrupa’da yaşayan Kürt siyasetçilere, devrimcilere, sosyalistlere yönelik tutuklama saldırılarına ve Avrupa ülkelerinin 'anti-terör' yasasıyla Avrupa’da siyasal mücadele yürütme hakkının gaspına karşı mücadelenin HDK-A’nın önünde görev olarak durduğu ve gerekli adımların atılması önemli mücadele gündemimizdir" dendi.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu'nun 18 Kasım tarihli toplantı sonuç bildirisi şöyle:

18 Kasım 2017 tarihinde HDK-A MYK’sı Almanya’nın Köln kentinde olağan toplantısını gerçekleştirdi. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde şehit düşenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan toplantımiz, Kararların Denetimi, Siyasal süreç ve görevlerimiz, HDK-A ülke örgütlerimizin durumu ve sorunlarımızın aşılması için çözüm önerileri, ülke kongreleri, Meclis ve Komisyonların çalışmaları, Mali durumumuz ve Planlama gündemlerini ele almayı kararlaştırdı.

HDK-A çalışmalarının geliştirilmesi ve kurumsal rolünü oynayabilmesi, toplantılarının zamanında yapılması açısından hem HDK-A iç işleyişinin ve hem de bileşenleriyle daha işlevli bir iç bilgilendirme ve koordinasyona ihtiyaç olduğu görülerek, gerekli adımlar atıldı.

Daha önce aldığı kararlarının denetimini yapan MYK’mız, Kadın Meclis Girişimi, Basın-Yayın Komisyonu ve Halklar ve İnançlar Komisyonunun çalışmaları, Sur ve Hasankeyf kampanyaları kapsamında yapılan çalışmaların dışında yeterli çalışmalar yapılmadığını tespit etti.

Kürt halkının statüsü, Alevi hakları, Kadın özgürlüğü, gençlik ve emek talepleri ile demokrasi taleplerinin uzun soluklu mücadeleyi gerektirdiği, İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridin sona erdirilmesi ve özgürlüğüne kavuşturulması, hapishanelerdeki tek tip elbise dayatması ve tutsaklara yönelik saldırılara, işkencelere karşı mücadele, tutsak HDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının serbest bırakılmaları için mücadele, devrimci parti ve örgütlere yönelik tutuklama saldırılarına karşı mücadele, Türkiye’nin Interpol aracılığıyla, Avrupa’da yaşayan Kürt siyasetçilere, devrimcilere, sosyalistlere yönelik tutuklama saldırılarına ve Avrupa ülkelerinin “anti-terör” yasasıyla Avrupa’da siyasal mücadele yürütme hakkının gaspına karşı mücadelenin HDK-A’nın önünde görev olarak durduğu ve gerekli adımların atılmasının önemi belirtildi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle kadına yönelik şiddete bir kez daha dikkat çekilerek, tüm HDK-A güçlerinin Kadın Meclis Girişimimizin çağrısı doğrultusunda harekete geçmesi istendi.

Tutsak HDP Eş Başkanlarının Aralık ayında yapılacak duruşmalarına heyet gönderilmesi çalışmaları, HDP Avrupa Bürosu ile irtibat halinde sürdürülecektir. Avrupa’da demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlamaya yönelik geliştirilen yasaklara, kapsamı genişletilen sembol yasaklarına karşı mücadelenin, işçi ve emekçilerin mücadeleleriyle ilişkilenmeyle birlikte yürütülmesi gereğine vurgu yapıldı.

MYK toplantılarını kısıtlı zaman içinde daha verimli kılabilmek için, daha önceden siyasal gündem raporlarının, ülke faaliyet raporlarının hazırlanması ve MYK toplantısının öncesinden gönderilmesine karar verildi. Yine planlamaya dair kimi önerilerin ve planların iç iletişimin daha etkin kullanılarak sonuçlandırılması ve faaliyetin kesintisiz sürdürülmesinde hemfikir olundu.

Avrupa, Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’daki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, HDK-A’nın sürece yanıt olabilecek siyasal aktivite geliştirme görevi üzerinde duruldu.

Ülkelerin sunduğu raporların, kimi ülkelerin önemli siyasal ve örgütsel faaliyet sergilediği, ancak bazı ülke veya kentlerde yaşadığı örgütlenme sorunlarının ise, siyasal faaliyete yoğunlaşmasından geçtiği vurgulandı. Sunulan raporlardan, HDK-A’nın kent ve ülke kongreleriyle aktif bir örgütsel çalışma içinde olduğu görüldü.

Gelecek MYK toplantısının 27-28 Ocak 2018’de yapılmasına ve ülke HDK yönetimlerinin de katılım sağlayacağı bu toplantının eğitim içerikli olmasına karar verildi. MYK’mız gelecek Avrupa Meclis toplantısının 3 Mart 2018’de yapılmasına karar verildi.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez

Yürütme Kurulu 18 Kasım 2017
Teilen
2017-12/01-Sayı-551
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN